کد خبر : ۱۲
تاریخ انتشار : ۱۷ آذر ۱۳۹۳ - ۱۱:۰۹
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
هادی معیری نژاد:
هادی معیری نژاد: مرگ مرحوم مرتضی پاشایی بر اثر سرطان معده یک نقطه عطف در تاریخ سلامت کشور ما بود ؛ از این جهت که بسیاری را متوجه بیماری صعب العلاجی کرد که رفته رفته گریبان اکثر خانواده ها را گرفته است.

سرطان این کابوس بخش سلامت اکثر کشورهای توسعه یافته و یا در حال توسعه، بیماری ای است که پیش از همه به آگاهی نیاز دارد. آگاهی و پیشگیری دو عاملی هستند که عوامل غیر ژنتیکی این بیماری را می توانند کنترل کنند.

اما چنان که رسم کشور ماست هر چیزی که از لحاظ آماری حضور پر رنگی در فضای عمومی جامعه پیدا می کند سریعا با عنصر سیاست ترکیب شده و به چیزی غیر از خودش بدل می شود، سرطان نیز مشخصا بعد از مرگ مرحوم پاشایی دچار تحولات خاصی در حوزه عمومی شده است.

تا پیش از این اکثر مسئولان وزارت بهداشت و پزشکان محترم که به نحوی با این بیماری در ارتباطند بنا به دلایلی مانند ازدیاد آلودگی در کلانشهرها ، افزایش استرس و اضطراب در زندگی شهری، وجود نیترات در مواد غذایی که ما ایرانیان می خوریم و بالاخره عوامل سیاسی تر مثل آلودگی بنزین پتروشیمی توزیع شده در دولت قبل و پارازیتها و دکل های مخابراتی ، همگی خبر از سونامی سرطان و ازدیاد عجیب و غریب سرطان در جامعه ایرانی می دادند.

گرچه مشاهدات میدانی افراد از ابتلای اطرافیانشان به سرطان بسیار بیشتر از قبل نیز موید این موضوع بود.

اما چند هفته ایست که باز هم بنا به دلایلی اکثر همان مسئولان و برخی از همان پزشکان در حال مطرح کردن این نکته هستند که سونامی سرطان دروغی بیش نیست و وضع ما از بقیه کشورهای پیشرفته بسیار بهتر است.

این تغییر محسوس در فضای رسانه ای درست هنگامی اتفاق می افتد که حضور پر شمار مردم در مراسم تشیع پیکر مرتضی پاشایی بازتاب اجتماعی فراوانی داشت و بسیاری در این مراسم ( که گسترده ترین فضای عمومی خاص در این سال ها بود) دهان به دهان عوامل افزایش سرطان در جامعه ما را بر می شمردند.

نکته این جاست که این بیماری بدون هیچ شک و شبهه ای در جامعه ما رو به افزایش است این بیماری درست مانند ایدز نه نیاز به سیاسی کاری و متهم کردن این جناح و آن جناح دارد و نه نیاز به دادن آمارهای خوش بینانه .

سرطان پیش از همه به آگاهی نیاز دارد آگاهی از عوامل سرطان زا و سعی در دور نگه داشتن خود از این عوامل.

پس وظیفه بخش سلامت جامعه به سردمداری وزارت بهداشت نه موج سواری بر سر امواج پر تلاطم سیاسی و نه هماواز شدن با انگیزه های خوشبینانه و شعاری است .

وظیفه وزارت بهداشت در این مقطع مهم در تاریخ سلامت کشورمان آگاهی دهی به نحوی است که در مورد روغن پالم اتفاق افتاد.

مردم ما از وزارت بهداشت که نشان داده است مردمی ترین وزارت دولت یازدهم است انتظار دارند با مقوله سرطان نیز فارغ از بازی های سیاسی و به نحوی کاملا مردمی عمل کند و با عوامل افزایش این بیماری در جامعه ایرانی در هر کجا که هست مبارزه کند.
نویسنده:
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
پربازدید ها