کد خبر : ۱۶۱۵۷
تاریخ انتشار : ۰۷ شهريور ۱۳۹۵ - ۱۲:۲۴
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
در معرفی «لیکوها» عنوان شده است: «لیکوها کوتاه‌ترین سروده‌های شفاهی به حساب می‌آیند و یکی از اشکال مهم آوازی دو منطقه رودبار و بلوچستان هستند. لیکوها در حقیقت یک شعر چهار کلمه‌یی موزون و مقفا هستند که از رهگذر آن‌ها جهانی از مفاهیم و رویدادها در ذهن مخاطب شکل می‌گیرد. لیکو نام پرنده‌ای هم‌اندازه گنجشک و بسیار خوش‌آواز است و در حقیقت این نوع شعر بازمانده شعر شفاهی قدیم ماست.

این‌ روزها و در زمانه‌ سرعت، گرایش به نوعی ادبیات خلاصه و مینی‌مال زیاد شده است. شعرهای کوتاه، هایکوها و کوتاه‌سروده‌های دیگر از آن‌جا که به راحتی و سریع خوانده شده و حس شاعر یا گوینده‌ را منتقل می‌کنند، مورد اقبال زیادی قرار گرفته‌اند. شعر ایرانی نیز از دیرباز به این کوتاه‌سرایی تمایل نشان داداه است، چه در ادبیات مکتوب و چه در ادبیات شفاهی.»

«لیکوها» از «منظومه شعر ایرانی» با گردآوری و برگردان علیمرادی در 120 صفحه و شمارگان 1000 نسخه با قیمت 4500 تومان توسط نشر نون به بازار کتاب عرضه شده است.

منصور علیمرادی متولد 1356، شاعر، روزنامه‌نگار و طنزپرداز است. پیش‌تر یک مجموعه شعر با نام «آوازهای عقیم باد» و یک مجموعه داستان با عنوان «زیبای هلیل» توسط نشر آموت از او به چاپ رسیده است.
نویسنده:
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
پر بحث