کد خبر : ۲۳۰۰۷
تاریخ انتشار : ۲۵ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۱:۳۵
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
محمد لطیف کار - قصد ندارم که همه‌ی مشکلات را به عامل خارجی ربط بدهم؛ اما نمی‌توانم بی‌خیال برخی واقعیات دور و برم هم بشوم.
محمد لطیف کار در شماره این هفته نشریه فردای کرمان نوشت:

قصد ندارم که همه‌ی مشکلات را به عامل خارجی ربط بدهم؛ اما نمی‌توانم بی‌خیال برخی واقعیات دور و برم هم بشوم. اصلا هم کار ندارم که در طول این سه ماه اخیر که ترامپ زمام امور را بدست گرفته، چقدر دنیا از صلح و آرامش دور افتاده است. اما واقعا کسی می‌تواند منکر حوادث هفته‌ها‌ی اخیر در منطقه خاور میانه بشود؟ همین دوهفته پیش نبود که ترامپ در خاورمیانه مهمان شاه عربستان شد؟!

رسانه‌های غربی از فروش ۱۱۰ میلیارد دلار سلاح به عربستان خبر دادند. می‌توان حدس زد ماه‌های اینده نوبت به سایر حکام خلیج فارس‌ هم می‌رسد. اما براستی زمان و مکان  مصرف این سلاح‌ها کی و کجاست؟ چند روز بعد از سفر ترامپ بود که ناگهان یک بمب خبری هولناک در منطقه خاورمیانه ترکید؟! عربستان تصمیم دارد هر طور هست گوش یاردیرین خود امیر قطر را حسابی بکشد. قطر در موارد متعددی فرمانبرداری نکرده و بدتر از همه این‌که امیر یاغی این جزیره کوچک با ایران سر و سری هم دارد! من طرفدار تئوری توطئه نیستم؛ اما شما هم مثل من خوب می‌دانید؛

این حوادث درست زمانی رخ داده که داعش در سوریه و عراق به طور کامل رو به سقوط است. بقیه سناریو را هم حتم دارم شما از حفظ هستید. کینه‌های قدیمی شیعه و سنی در منطقه شعله‌ور می‌شود، و در ادامه‌ی آن، داعش هم از راه می‌سد؛ و یک‌راست، مرقد امام و مجلس را هدف قرار می‌دهد!

به گمان من، عربستان و نیروهای اقماری‌اش قصد بدی برای منطقه دارند. ساده لوحی است اگر باور کنیم عربستان می‌خواهد همه‌ی این آشوب‌ها را با کمک موشک‌ها و هواپیماهای پیشرفته‌اش انجام دهد. مقصودم این است که در دنیای امروز حرف اول را لزوما اسلحه نمی‌زند.

در واقع بعید است عربستان برای خریدهای عمده‌ی اسلحه، هیچ پیوست رسانه‌ای مطالبه نکرده باشد. کافی است خبرها، تحلیل‌ها و تصاویر یک‌هفته‌ی اخیر رسانه‌ها مرور بکنید؛ اطمینان دارم همه‌چیز دستتان می‌آید. در دنیای امروز کشورها نه تنها در هنگامه‌ی جنگ، بلکه حتی در دوره‌ی صلح هم با کمک رسانه‌هایشان به سمت هدف‌های همدیگر شلیک می‌کنند. در زمانه‌ی جنگ اما رسانه‌ها بزرگ‌ترین پشتیبان و حامی جبهه‌ها هستند.

مجالی نیست تا در این باب بیش از این، توضیح بدهم. اما مقصودم از این مطلب مختصر، تاکید بر روی این نکته است که اولا قدر امنیت امروز را بدانیم؛ ثانیا امنیت امروز کشورمان را با داشتن رسانه‌های کارآمد و قوی پایداری ببخشیم. رسانه‌های فعلی در رویارویی با طوفان‌های حوادث و فشارهای رسانه‌ای(با موج‌های خیلی بلند)، مطلوبیت لازم را ندارند.

 اگر از من شاهد و مثال می‌خواهید؛ باز هم عرض من این است که مطالب یک هفته‌ی اخیر را با حوصله مرور کنید؛ شواهد نشان می‌دهد در این فقره قوی ظاهر نشده‌ایم. صدا و سیما روز حمله‌ی تروریست‌ها به مجلس، کدام پوشش موثر و کارآمد را از خود نشان داد؟
نویسنده:
نام:
ایمیل:
* نظر: