کد خبر : ۲۳۰۳۲
تاریخ انتشار : ۲۸ خرداد ۱۳۹۶ - ۰۹:۲۱
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
يك صياد ايراني به دست گارد مرزباني عربستان كشته شد. به گفته منابع محلی در بوشهر، مأموران ساحلی عربستان جمعه‌شب با تیراندازی به یک قایق و دو صیاد بوشهری، یک نفر را کشتند.
يك صياد ايراني به دست گارد مرزباني عربستان كشته شد. به گفته منابع محلی در بوشهر، مأموران ساحلی عربستان جمعه‌شب با تیراندازی به یک قایق و دو صیاد بوشهری، یک نفر را کشتند. 

به گزارش «باشگاه خبرنگاران جوان»، مجيد آقابابايي، مدیر کل امور مرزی وزارت کشور اين خبر را تأييد كرد و گفت: «در‌حال‌حاضر مشغول پيگيرى اين اتفاق هستم تا جزئيات اين موضوع روشن شود. گزارش نهايى اين حادثه فردا (امروز يكشنبه) به وزير كشور ارائه خواهد شد». 

بهرام قاسمي، سخنگوي وزارت امورخارجه نيز در گفت‌وگو با «شرق» ضمن ابراز تأسف و همدردي با خانواده صياد كشته‌شده، گفت: «خبر را تازه دريافت‌ كرده‌ايم و در حال بررسي موضوع هستيم». او تأكيد كرد:‌ «حتما بعد از تماس با ارگان‌هاي ذي‌ربط و روشن‌شدن جزئيات موضوع در اين مورد اطلاع‌رساني لازم را انجام خواهيم داد».

گرفتارشدن صيادان ايراني در آب‌هاي عربستان، موضوع تازه‌اي نيست و پيش از اين نيز بارها لنج‌هاي ايراني كه به دلايلي مثل توفان يا به‌اشتباه وارد آب‌هاي اين كشور شده‌ بودند، بازداشت شدند. يك نمونه آن سه سرنشين يك قايق ايراني هستند كه تير سال گذشته از سكوي مرجان حركت كرده و به وسیله شناورهاي سعودي بازداشت شدند. نه خودشان آمدند و نه خبري از آنها رسيد. خانواده‌هايشان ماه‌ها پيگيري كردند و تنها جوابي كه شنيدند اين بود: «در حال پيگيري هستيم». 

دو ماه قبل‌تر، يعني در ارديبهشت سال قبل نيز يك پدر و پسر به دريا رفته و برنگشته بودند. اواخر سال ٩٤ نیز چهار صیاد جزیره شیف، از سوی نیروهای نظامی عربستان، به اتهام تجاوز مرزی بازداشت شده بودند. مدتي بعد جسد يكي از صيادان ايراني حوالی سکوهای نفتی جزیره خارك پیدا شد. بر‌اساس اخبار رسمي تا تابستان گذشته ١٦ صياد بوشهري به اتهام تجاوز مرزي در عربستان بازداشت بودند. 

اين اتفاق براي آن مي‌افتد كه صيادان در آب‌هاي داخلي آن‌قدر كه صيد به‌صرفه باشد ماهي پيدا نمي‌كنند و ناگزير به عبور از حريم دريايي كشور مي‌شوند. به‌هر‌حال اين جرمي نيست كه مجازات آن چندين ماه زندان يا اعدام باشد، اما در خلأ روابط ديپلماتيك و كنسولگري‌ای كه بتواند در راستاي احقاق حقوق اتباع ايراني تلاش كند، عربستان هر كاري مي‌كند.
نویسنده:
نام:
ایمیل:
* نظر: