کد خبر : ۲۳۰۴۹
تاریخ انتشار : ۲۹ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۰:۱۷
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
کمالی پور در واکنش به انتشار اسناد دخالت آمریکا در کودتای۲۸مرداد:
عضو هیأت رئیسه کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس معتقد است در شرایطی که آمریکا اسناد دخالت خود در کودتای ۲۸مرداد را منتشر می‌کند می‌توان با استفاده از فضای ایجاد شده غرامت ایران از این حادثه را پیگیری کرد.
عضو هیأت رئیسه کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس معتقد است در شرایطی که آمریکا اسناد دخالت خود در کودتای ۲۸مرداد را منتشر می‌کند می‌توان با استفاده از فضای ایجاد شده غرامت ایران از این حادثه را پیگیری کرد.

یحیی کمالی پور در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به اسنادی که اخیرا ازسوی وزارت خارجه آمریکا مبنی بر دخالت واشنگتن و لندن در وقوع کودتای 28 مرداد در ایران گفت: طبق قوانین حاکم در کشورها و معاضدت های بین المللی که اکثر کشورها آن را پذیرفته اند کشورها از دخالت در امور یکدیگر منع شده اند از این رو هر اقدام مداخله جویانه کشوری در کشور دیگر خلاف موازین بین المللی بوده که اگر به خاطر آن خسارتی به کشوری وارد شود قابل پیگیری در محاکم بین المللی است.

نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد در مجلس شورای اسلامی بر همین اساس تصریح کرد: این واقعیت کلی وجود دارد که اگر ادله و اسناد محکمی در خصوص مداخله آمریکا در ایران وجود داشته باشد خسارت مادی و معنوی آن قابل پیگیری است.

وی در ادامه با بیان اینکه طبق اسناد منتشر شده ازسوی وزارت خارجه آمریکا، دولت های انگلیس و آمریکا در زمان ترومن و آیزنهاور مبلغی بالغ بر 5 میلیون دلار به زاهدی برای پشتیبانی از کودتاچیان کمک کرده اند، عنوان کرد: از این رو این امکان وجود دارد که دستگاه دیپلماسی بتواند با پیگیری جدی در دادگاه لاهه این موضوع را مطرح کند.

کمالی پور در ادامه به دو بعد کیفری و حقوقی کودتای 28 مرداد اشاره و بیان داشت: از آنجایی که حادثه کودتای 28 مرداد مشمول زمان شده است قاعدتا به لحاظ کیفری نمی توان این موضوع را پیگیری کرد اما به لحاظ حقوقی و برای جبران خسارات مالی ناشی از آن، امکان پیگیری وجود دارد.

عضو هیأت رئیسه کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی در پایان با تأکید بر اینکه اگر دیپلماسی فعالی در این زمینه داشته باشیم می توانیم احقاق حق کنیم، خاطرنشان کرد: حتی اگر موفق به دریافت غرامت از حادثه کودتای 28 مرداد نشویم این موضوع می تواند به موقعیت ایران کمک کرده و موضع گیری های اخیر آمریکا علیه ایران را تحت الشعاع قرار دهد
نویسنده:
نام:
ایمیل:
* نظر:
پر بحث