کد خبر : ۲۳۰۵۶
تاریخ انتشار : ۲۹ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۱:۴۰
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
رئیس کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی
رئیس کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی استان کرمان گفت : این استان از پایگاههای موفق میراث معنوی و ماندگارِ تعزیه است.
رئیس کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی استان کرمان گفت : این استان از پایگاههای موفق میراث معنوی و ماندگارِ تعزیه است.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی مهدی سیاوشی با اشاره به در پیش بودن پنجمین سوگواره استانی تعزیه در ده‌زیار کرمان در تیره امسال ، خاطرنشان کرد: این سوگواره از جمله نمایش های سنتی و آیینی است که در چند سال اخیر به همت و میزبانی مردم دیندار ده زیار و با حضور گروههای متعدد تعزیه خوان به ویژه جوانان ، با هنرمندی و به صورت منظم برگزار می شود.

وی سوگواره تعزیه ده زیار را اقدامی ارزشمند برای حفظ این میراث معنوی در استان کرمان دانست و افزود: بدون شک تماشای این آئین مذهبی مورد استقبال گردشگران داخلی و خارجی قرار می گیرد و برگزاری این سوگواره فرصت باارزشی برای معرفی هنر اصیل تعزیه به ایران و جهان است.

رئیس کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی کرمان از فعالان گردشگری دعوت کرد برای حضور گردشگران خارجی در مراسم ده زیار برنامه ریزی و زمینه معرفی بیش از پیش میراث ماندگار تعزیه را به سایر ملل فراهم کنند.

سیاوشی با تاکید بر ضرورت حمایت از گروه های مستعد و فعال تعزیه در استان تصریح کرد: هنر تعزیه پیام رسان فرهنگ اسلام و شیعه به دنیاست و امروز با توجه به ثبت جهانی این میراث معنوی لازم است گروه های تعزیه پررنگ تر و گسترده تر در این عرصه حضور داشته باشند.

وی با قدردانی از دست اندرکاران برگزاری سوگواره تعزیه ده زیار ابراز امیدواری کرد فضای این مراسم معنوی امسال به الگویی موفق برای معرفی فراگیر این هنر اصیل اسلامی تبدیل شود.

تعزیه هنر مردمی است و سبب ماندگاری این هنر بی‏ریا همان است که مردم کوچه و بازار همواره به دلسپاری و عشق، در حفظ و نگهداشت این هنر آیینی ، مذهبی که اثرات اجتماعی بالایی در جامعه دارد نیز کوشیده‏اند. 
نویسنده:
برچسب ها: تعزیه
نام:
ایمیل:
* نظر:
پر بحث