کد خبر : ۲۴۷۹۰
تاریخ انتشار : ۲۱ شهريور ۱۳۹۶ - ۱۲:۱۰
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
فرماندار بم خبر داد؛
فرماندار بم گفت: بورس خرما هفته دیگر با حضور مسؤولان در این شهرستان افتتاح می‌شود.
فرماندار بم گفت: بورس خرما هفته دیگر با حضور مسؤولان در این شهرستان افتتاح می‌شود.

رضا اشک دوشنبه شب در جلسه برنامه‌ریزی راه‌اندازی  بورس خرما در بم  با حضور مدیر شرکت تعاونی روستایی استان کرمان با بیان اینکه در بحث اقتصاد مقاومتی و تولید و اشتغال که مورد تاکید مقام معظم رهبری است باید تلاش کنیم، اظهار داشت: هدف از تشکیل این جلسه داشتن اقتصادی پایدار در منطقه است.

وی با اشاره به اینکه خرما مهمترین محصول کشاورزی ما است که سالانه ۲۰۰ هزار تن خرما در شرق استان تولید می‌شود، عنوان کرد: هر درخت خرما معادل ۵۰ بشکه نفت درآمد دارد  که هم  تجدیدشونده است و هم خرما  محیط زیست را آلوده نمی‌کند و نعمتی سرشار از منفعت است و باید سود آن را از طریق عرضه و تقاضا تقسیم کنیم.

فرماندار بم با بیان اینکه ما مشمول نرخ‌گذاری نیستیم و  بازار تجارت خرما  آزاد است، خاطرنشان کرد: سال گذشته ۴۲ هزار  تن خرما به  ۲۲ کشور دنیا صادر کردیم  و امسال نیز تاکنون ۱۲ هزار تن خرما صادر شده است، خرما بازار و شرایط و  زمان خاصی دارد.

اشک با اشاره به اینکه شرق استان کرمان ظرفیت نگهداری ۲۵۰ هزار تن خرما را دارد،  شهرستانهای مجاور با اضافه تولید مشکل دارند چون محل ذخیره ندارند، بیان داشت: شهرستان بم از دهه 80 پیگیری راه‌اندازی بورس خرما  بوده و پیگیری کردیم تا بورس خرما  راه‌اندازی شود و کارگزاری شرکت تعاونی روستایی بم که  تصدی انجام این کار بورس خرما را به عهده گرفته است .

 وی تاکید کرد: بورس می‌تواند برای هر نوع خرمایی قیمت پایه تعیین کند انتظار ما از بخش تجارت این است از مزایای بورس استفاده کند،  دولت  نقش حاکمیتی را داشته باشد من معتقدم که بم تضمین کننده تولید خرما و مرکز خرمای کشور است و خرمای هر منطقه باید با برند خود آن منطقه صادر شود و با ایجاد برند دیگر در خرما سوء‌استفاده نمی‌شود و کسی نمی‌تواند خرمای تقلبی وارد بازار کند.

 فرماندار بم اظهار کرد: ایجاد بورس تضمین کنده تولید خرما و معاملات و کیفیت آن است و بازار جهانی آماده خرید خرمای بم هست و تاکنون خرما از محصولات ارگانیک به دنیا صادر شده است و همه ما باید همت کنیم.

اشک افزود: بورس خرما بم هفته دیگر با حضور مسؤولان در این شهرستان افتتاح می‌شود.
نویسنده:
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها