کد خبر : ۲۵۳۱۹
تاریخ انتشار : ۱۹ مهر ۱۳۹۶ - ۰۸:۵۳
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی:
احمد مشیریان گفت:حقوق کارگران معادن ذغال سنگ حدود 15 میلیون ریال است که با توجه به سختی کار و مخارج زندگی نمی تواند جوابگوی نیازهای آنها باشد و به طور قطع شورای عالی کار باید برای افزایش این حقوق تصمیم بگیرد.
معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی روز سه شنبه در حاشیه بازدید از معدن ذعال سنگ آب نیل کرمان با بیان اینکه قطعا کار کارگران معدن بویژه معادن ذغال سنگ به لحاظ سختی تشابهی با کارهای دیگر ندارد، تصریح کرد: مشکلاتی نظیر تنفس گرد و غبار ذغال سنگ تاثیر زیادی بر سلامت جسم کارگران خواهد داشت و باید قدردان افرادی که جان خود را در معادن به خطر می اندازند باشیم. 

وی گفت : البته با دستور وزیرکار، کارگروه معدن تشکیل شد و تامین چهار درصد سهم سختی و زیان آوری از حقوق دولتی برای معادن ذعال سنگ در دستور کار قرار دارد. 

' طبق قانون معادن و آیین‌نامه اجرایی آن تمام بهره‌برداران معادن موظفند 10 درصد از بهای ماده معدنی موضوع پروانه را به نرخ روز در سر معدن به‌صورت استخراج شده یا کانه آرایی شده، به‌عنوان حقوق دولتی به وزارت صنعت، معدن و تجارت پرداخت کنند که این درصد با در نظر گرفتن عواملی مانند میزان ذخیره،‌ عیار، کیفیت ماده معدنی، مناطق دور افتاده یا کمتر توسعه یافته و. . . قابل کاهش یا افزایش است .میزان کاهش برای معادن بزرگ حداکثر 5 درصد و افزایش برای سایر معادن حداکثر سه برابر درصد مبنا (10 درصد) است.'

وی تاکید کرد: در بحث ایمنی باید معادن به تجهیزات روز و با استانداردهای جدید جهانی تجهیز شوند. 

مدیرعامل شرکت ذغال سنگ کرمان نیز در جریان این بازدید گفت: استان کرمان بزرگترین پهنه ذغال کشور را دارد و امکانات و تجهیزات خوبی در این بخش موجود است، اما استاندارد های جهانی در معادن تغییر کرده است. 

ایرج فلاح افزود: ذغال سنگ معدن آب نیل مرغوبیت بسیار خوبی و ارزش حرارتی بسیار زیادی دارد که برای ذغال آن علاوه بر مشتریان داخلی از کشورهای چین و ترکیه سفارش داریم. 

وی تصریح کرد: برای بلوک اول این معدن حدود سه میلیون و 500 هزار تن ذخیره برآورد شده است که سالانه 25 هزار تن استخراج می شود و برای افزایش ظرفیت استخراج و تولید باید سرمایه گذاری جدید انجام شود. 

مدیرعامل شرکت ذغال سنگ کرمان بیان کرد: این معدن 143 نیروی کار دارد که 26 نفر در بخش استخراج کار می کنند و در صورت سرمایه گذاری ظرفیت افزایش اشتغال تا 400 نفر را داریم. 

وی افزود: برای معدن آب نیل یک گروه هفت نفره امداد و نجات تشکیل شده است و به تجهیزات جدید ایمنی و نجات نیاز داریم. 

فلاح تاکید کرد: اکتشافات ذغال سنگ در کرمان مربوط به 50 سال قبل است و نیاز به هزینه برای اکتشافات جدید داریم.
 
مدیرکل بازرسی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، مدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی و تعدادی از اصحاب رسانه استان نیز در این آیین حضور داشتند. 

معاون روابط کار وازرت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با حضور در معدن ذغال سنگ آب نیل از نزدیک در جریان مشکلات و مسائل کارگران این مجموعه قرار گرفت. 

استان کرمان از قطب های اصلی تولید ذغال سنگ کشور به شمار می رود، این معادن در شهرهای کرمان، زرند، کوهبنان و راور قرار دارد. 

معدن ذغال سنگ آب نیل در 80 کیلومتری شمال مرکز استان قرار دارد. 
منبع: ایرنا
نویسنده:
نام:
ایمیل:
* نظر: