کد خبر : ۲۵۸۲۴
تاریخ انتشار : ۲۳ آبان ۱۳۹۶ - ۱۲:۳۱
تعداد نظرات: ۱ نظر
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
در برنامه ریزی راهبردی یا استراتژیک، واژه دورنما یا vision تصویری از آینده را نشان می دهد که در درازمدت می تواند قابل دستیابی باشد.
در برنامه ریزی راهبردی یا استراتژیک، واژه دورنما یا vision تصویری از آینده را نشان می دهد که در درازمدت می تواند قابل دستیابی باشد.
 
"دورنمای صفر" به  مفهوم کاهش موارد مرگ ناشی از تصادفات ترافیکی است تا حدی که هیچ مرگی وجود نداشته باشد.

 در نگاه اول شاید این موضوع ایده آل به نظر برسد ولی تجربه کشورهایی که متعهد به اجرای جوانب متفاوت این حرکت شده اند نشان می دهد  مفهوم دورنمای صفر تحرک خاصی را در مردم و متولیان ایجاد می نماید که منجر به کاهش قابل توجه مرگ های ناشی از تصادف خواهد شد.

مفهوم دورنمای صفر از کشور سوئد و از 20 سال قبل (1997 میلادی) شروع شد. کشور سوئد به یمن اجرای این برنامه در حال حاضر  پایین ترین میزان مرگ های ناشی از تصادفات را در دنیا دارد. 

در حال حاضر پروژه دورنمای صفر یک پروژه چند ملیتی شناخته می شود که در کشورهای متعدد در حال اجراست. 

یکی از مبانی فکری این حرکت بر این اصل استوار است که انسان ها ممکن است دچار خطا شوند ولی سیستم جاده ای توجیهی ندارد!  

اصل محوری وتعهد اخلاقی حاکم بر دورنمای صفر چنین بیان می دارد که "اخلاقاً پذیرفته نیست که مردم بخاطر استفاده از سیستم ترافیکی و جاده ای دچار صدمات شدید یا مرگ شوند".

 این پارادایم فکری بر خلاف جریان فکری سنتی تمام تقصیرات را بر گردن انسان های استفاده کننده از جاده و خیابان نمی اندازد بلکه طراحان و ناظران نظام حمل و نقل را نیز مخاطب قرار می دهد.

 دورنمای صفر قبول این مسئولیت است که همه سطوح باید در برابر تصادفات حمل و نقلی پاسخگو باشند، هر کس به اندازه وسع و تکلیفش. 

پاسخگویی حرف اول را در دورنمای صفر می زند.  

بپذیریم که انسان ها خطا می کنند ولی جزای این خطا مرگ نیست! 

استان کرمان ، پهناورترین استان کشور همچون سایر نقاط کشور در حوزه جاده ای نقصان های زیادی داشته و هر ساله تعداد مهمی از شهروندان و هم استانی قربانی جاده های مرگ می شوند

به همین دلیل تصمیم گرفتیم  تا با راه اندازی ستون   دورنمای صفر در  سایت گفتار نو نقد، تحلیل و پیشنهادهای نخبگان دانشگاهی ، عمرانی و فعالان اجتماعی را  پذیرا باشیم

هدف اصلی از راه اندازی و اختصاص این فضا کمک در جهت افزایش حفاظت جانی و مالی هم استانی ها و کاهش سوانح جاده ای است

در این راه مهم نیازمند یاری همه اهالی رسانه و بخصوص شهروندان عزیز می باشیم.
نویسنده:
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱
راضیه
|
Romania
|
۱۶:۴۷ - ۱۳۹۶/۰۸/۲۳
0
0
بسیار ممنونم از درج این مطلب. کاهش مرگ ناشی از حوادث رانندگی یک عزم ملی میطلبد. هم در مردم و هم مسئولین. آگاه سازی مردم حس مسئولیت را در آنان تقویت میکند. پاسخگویی مسئولین در قبال تصادفات نیز یک موضوع مهم و حیاتی است.....
نام:
ایمیل:
* نظر: