کد خبر : ۲۶۰۱۲
تاریخ انتشار : ۰۴ آذر ۱۳۹۶ - ۱۹:۰۵
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
اما آیا آقای ترامپ به راستی جفرافیا و تاریخ را فراموش کرده است؟ آیا رئیس جمهور قدرتمندترین کشور دنیا و یکی از قوی ترین فعالان عرصه اقتصادی به راحتی می‌تواند خلیج فارس را فراموش کند؟ خیر! ساده نباشیم.
فرزانه بنی اسد آزاد در صدای تاک نوشت: 

فارغ از تمامی صحبت‌های چند شب پیش ترامپ پیرامون برجام و سپاه پاسداران، استفاده از نام مجعول خلیج ع ر ب ی موجی از اعتراضات مردم و مسئولین ایرانی را در پی داشت تا جایی که عبارت خلیج فارس به ترند اول جهانی تبدیل شد و رئیس جمهور روحانی ترامپ را به مطالعه تاریخ و جغرافیا فراخواند. هزاران کامنت نیز با این موضوع که ترامپ تاریخ و جغرافیا را به فراموشی سپرده در فضای مجازی ردوبدل شد.

 اما آیا آقای ترامپ به راستی جفرافیا و تاریخ را فراموش کرده است؟ آیا رئیس جمهور قدرتمندترین کشور دنیا و یکی از قوی ترین فعالان عرصه اقتصادی به راحتی می‌تواند خلیج فارس را فراموش کند؟ خیر! ساده نباشیم.

حج امسال را یادتان هست؟ همگی مسئولین برگزارکننده و نمایندگان ایران در عربستان از برخورد بسیار مناسب و درخور حجاج ایرانی توسط مسئولین عربستانی صحبت می‌کردند. پس از برگزاری مراسم حج نیز زمزمه‌هایی مبنی بر بازگشایی سفارت‌ عربستان و ازسرگیری روابط دیپلماتیک بین کشورها شنیده می‌شد؛ اما به نظر می‌رسد این ازسرگیری روابط نباید به مذاق ترامپ خوش آید. 

ترامپ به دنبال احیای اقتصاد آمریکا می‌باشد و چه راهی بهتر از فروش سلاح به خاورمیانه که همیشه در آتش است. در این برهه از زمان نیز اگر کشور ایران تهدیدی برای عربستان باشد پول نفت عربستان به راحتی به سمت کارخانجات اسلحه‌سازی آمریکا روانه خواهد شد. ترامپ و شرکایش تاریخ و جغرافیا را به‌خوبی می‌دانند و بسیار عالی دریافته‌اند که تنها چیزی که می‌تواند ایرانیان را از هر قوم، نژاد و مذهب تمام قد در برابر اعراب قرار دهد دعوای هویتی عربی- فارسی است و چه چیز بهتر از نام خلیج فارس و خلیج ع ر ب ی که در سالهای گذشته نیز مورد مناقشه بوده است. 

تاکتیک ترامپ نیز تاکنون به‌درستی و دقت جواب داده است و در حالی که پس از ایام حج انتظار رفع تیرگی روابط دو کشور می‌رفت، دعوای هویتی فارسی- عربی در فضای مجازی شروع‌شده است. ای کاش توان نقش بر آب نمودن تاکتیک‌های کشوری در آن سوی نیمکره زمین را دارا می‌بودیم. ای کاش می‌دانستیم کشورهای همسایه و از همه مهمتر مسلمان منطقه باید بتوانند همانند اعضای یک خانواده مشکلات ما بین خود را درون خود حل نموده تا کسی از بیرون آتش کینه و نفرت را میان آنان شعله‌ور نسازد.

منبع: صدای تاک
نویسنده:
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار