کد خبر : ۲۶۱۶۳
تاریخ انتشار : ۱۳ آذر ۱۳۹۶ - ۱۰:۳۳
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
یک فعال بازار فرش مطرح کرد:
یکی از تولیدکنندگان فرش با اشاره به حاکم شدن رکود در بازار فرش گفت: تولید فرش کرمان دارد کم می شود.

یکی از تولیدکنندگان فرش با اشاره به حاکم شدن رکود در بازار فرش گفت: تولید فرش کرمان دارد کم می شود.

یظهری با بیان این‌که کیفیت فرش کرمان  از 30 یا 40 سال پیش خیلی بهتر است، افزود:  در زمان قدیم فرش را می‌خریدند و صادر می شد و اهمیتی به کیفیت نمی‌دادند.

او یادآور شد: در بازارهای داخل مردم شکم خود را نمی توانند سیر کنند و دیگر قالی نمی خرند .
این فعال صنعت فرش با بیان این‌که فرش به نسبت قیمت بافت و اجرت، قیمتش ارزان است یادآور شد: بافت فرش زمان می برد و اجرت ان بالا می رود و قیمتش از نظر مشتری بالا می‌رود.  مشکل فرش این است وگرنه از نظر جنسیت ، نقش و کیفیت خیلی بهتر شده است و متاسفانه تولید ان روز به روز کمتر شده است. 

او با بیان این‌که کسانی که بافنده هستند همه سنشان بالا است و بچه های آن ها هیچ کدام این کار را نمی کنند، با رد این دیدگاه که بافتن برا یبافنده‌ها صرف نمی‌کند، خاطر نشان کرد:بافنده هایی هستند که روزی ده ساعت کار می کنندو زندگی خوب و اجرت خوبی هم دارد ولی این که فرشی را آویزان کنند و نبافند مسلما صرف نمی کند.

او در پاسخ به این سوال مبنی بر این‌که برخی می‌گویند علت این که از فرش کرمان در بازار های جهانی استقبال نمی شود عدم توجه به  سلیقه بازار های جهانی است و درصدد نوآوری هستند، افزود:  کدام فرش به خارج رفت و گفتند که ان را بد بافته اند ؟ خارجی‌ها فرش های قدیمی را می خرند. نفیس ترین و گرانترین فرش ها فرش قدیمی کرمان است.

یظهری  با بیان این‌که نقش‌های  قدیمی فرش خیلی بهتر از نقش‌های جدید است، گفت: نقش قالی کرمان قدیمی نمی شود واگر ان را درست ببافند همیشه نو است.کرمان شهری است که بین کویر است و درنتیجه خشک است و مانند شهر های دیگر سبزه و گل ندارد.نقاشان قدیم بودند که این سبزه و گل را روی نقش قالی اوردندو این نقش های قدیمی ارزش دارد .

این فعال صنعت فرش در پاسخ به سوالی مبنی بر این‌که انجمن فرش برای فرش کرمان کاری کرده است، با طرح این پرسش که انجمن فرش چه کاری می تواند بکند؟ ادامه داد:‌ می تواند سرمایه در اختیار تولید کننده بگذارد ؟می‌تواند سرمایه گذاری کند و دنیاگردی کند تا بتواند بازار فرش را پیدا کند؟ که نه دارد و نه می تواند.به نظر من خدا باید کمک  کند و تا اینجا که فرش سرپا است عشق وعاشقی تولید کننده است. من از سال 31 کارم این است و دوبار بازنشسته شده‌ام .

یظهری افزود: ما عاشق فرش هستیم. از زمانی که فرش بالا می‌رود مانند این است که بچه ای بزرگ می شود.ما مانند فرزند خود این قالی را می بینیم و دوستش داریم و اگر به اندازه این فرش ها در یک بوتیک لباس بگذاریم روزی 400 تا 500 تومان درامد داریم ولی باز این جا نشسته‌ایم. 

او تاکید می‌کند: آقایان و خانم‌ها فقط جلسه می گذارند ولی جلسه بی‌عمل چه فایده ای دارد.الان 30 سال است که جلسه گذاشته اند و همه اش در حد حرف است و هیچ عملی در ان نبوده است
او با بیان این‌که قبلا هفته ای 10 تا 20 عدد تابلو فرش می‌فروختیم وحتی ادارات دولتی که می خواستند هدیه بدهند از تابلو فرش استفاده می کردند ولی الان متاسفانه ما هفته ای یک تابلو هم نمی فروشیم.

یظهری خاطر نشان کرد: صنعتی است که نخ ،رنگ ، بافت ، نقش و حتی دستگاه هایش ایرانی است و ما از بابت قالی هیچ وابستگی به خارج نداریم. تمام فعالیت های ان از پشم چینی گوسفند تا ورود به کارخانه و فروش کارگر اینجا انجام می‌شود  و تمام آن اشتغال است و حیف است که این صنعت از دست ما برود. 

منبع: صدای تاک
نویسنده:
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
پر بحث