کد خبر : ۲۶۱۹۷
تاریخ انتشار : ۱۴ آذر ۱۳۹۶ - ۱۰:۵۱
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
نیاز نخل داران به حمایت مسئولین برای خارج شدن از وضعیت خانه‌نشینی خرما؛
نخل داران کرمانی برای خروج از خانه‌نشینی خرما نیازمند حمایت ویژه مسئولین هستند، حمایتی که بتواند رونق صادرات، تجارت و استانداردسازی را در پی داشته باشد و مزد زحمات این کشاورزان سخت‌کوش را جبران نماید.

گفتار نو / گروه اقتصاد:
  نماینده مردم بم و ریگان و فهرج و نرماشير در مجلس شورای اسلامی در خصوص وضعیت خرمای  مضافتی بم در بازار کشاورزی گفته بود:خرمای مضافتی بم با توجه به درجه کیفیت  و شهرت منحصربه‌فردی که در بازار جهانی کشاورزی دارد  می‌تواند علاوه بر تسخیر بازار داخلی، بازارهای بین‌المللی صادراتی را نیز در اختیار بگیرد بنابراین جا دارد که  برای بهبود وضعیت خرما داران که  با زحمات فراوان خرما را به ریل تولید رهنمون می‌کنند، اقدامات کاربردی توسط  دولت در نظر گرفته شود.

   حبیب‌الله نیکزادی پناه در حالی از اقدامات کاربردی توسط دولت سخن می‌گوید که فرماندار بم در گفت‌وگو با گفتار نو عنوان می‌کند "دولت تنها متصدی تنظیم بازار است".
    نیکزادی پناه همچنین پیشنهاد داده بود که برای نماندن خرما باکیفیت مضافتی بم بر دست کشاورزان باید تمهیدات بهینه‌ای برای توزیع خرما در پادگان‌ها و ادارات، شرکت‌های مسافربری و کمیته امداد امام خمینی (ره)  تدارک دیده شود تا در این راستا بتوان اقتصاد خرما  داران در راستایی بازار فروش مطمئن  را تأمین کرد.
     اما واقعاً چه کسی باید این بازاریابی گسترده برای خرما را بر عهده گیرد زیرا طبیعتاً از سوی کشاورزان این کار ساخته نیست و در نگاه اول این موضوع متوجه انجمن‌ها و اتاق بازرگانی خواهد شد.
       نماینده مردم بم در مجلس نداشتن منابع مالی مطمئن از سوی کشاورزان را یکی از دلایل ورود دلالان به بازار خرما عنوان کرده بود و پیشنهاد داد تا برای رفع مشکلات  مالی کشاورزان باید بانک کشاورزی، صندوق‌های قرض‌الحسنه با  ارائه تسهیلات لازم مشکلات کشاورزان  را برطرف کنند.
       دولت متصدی تنظیم بازار است/ پیگیری برای ورود خرما به بورس کالا
        فرماندار بم  با تأکید بر اینکه دولت متصدی تنظیم بازار را بر عهده دارد، خاطرنشان کرد: طبیعتاً در جهت تنظیم بازار و عرضه و تقاضا اقداماتی از سوی دولت صورت می‌گیرد ازجمله اینکه دولت قصد دارد  6 محصول را وارد بازار بورس کند و آن‌هم باقیمت پایه  و خود به‌عنوان تضمین‌کننده قیمت و نه تضمین‌کننده خرید ورود کند.
         رضا اشک در گفت‌وگو با گفتار نو افزود: اقداماتی هم در شهرستان بم صورت گرفته ازجمله چندین جلسه با تعاون روستایی برگزارشده است که درنتیجه آن چرخه تولید تا بسته‌بندی از سوی سازمان تعاون روستایی در منطقه شکل‌گرفته است. از طرفی تسهیل در صادرات هم صورت گرفته است  که درنتیجه آن از اول سال تاکنون 20 هزار تن صادرات خرما داشته‌ایم. 
          وی اگرچه بازار برخی میوه‌ها ازجمله خرما را فصلی دانست و آن فصل را فصل رونق محصول دانست اما اظهار کرد: بازار خرما زمان خاص خود را دارد و قطعاً در همان زمان می‌تواند تحولی ایجاد شود، ولی فعلاً معاملات خرما صورت می‌گیرد اما نه به شکلی که خواسته همه مردم را برآورده کند.
           اشک همچنین در پاسخ به سؤالی در خصوص راه‌اندازی بورس خرما عنوان کرد: بورس خرما هم پیگیری شده است و اقدامات اولیه با سازمان بورس کشور و با کارگزاری توسعه کشاورزی وابسته به تعاون روستایی انجام شد، دفتر تجهیز شده و تنها منتظر برخی  استانداردسازی سردخانه‌ها هستیم.
            این مسئول یادآور شد: خرما برعکس پسته در سردخانه نگهداری می‌شود و بنابراین در حال پیگیری استانداردسازی سردخانه‌ها هستیم.
             فرماندار بم در پاسخ به سؤالی مبنی بر ایجاد مرکزیت فرآوری خرما در بم گفت: در شهرستان بم خرما فرآوری و تبدیل می‌شود اما باید بدانیم خرمای مضافتی با بقیه خرماها متفاوت است و قیمت آن به‌گونه‌ای ست که نمی‌توان برای برخی صنایع تبدیلی مورداستفاده قرار گیرد، درزمینهٔ فرآوری اقداماتی در شهرستان صورت گرفته ازجمله آن ده مرکز بسته‌بندی خوب در این منطقه شکل‌گرفته است. 
              وی اضافه کرد: مابقی خرماها ازجمله خرمای درجه و سوم را می‌توان در صنایع تبدیلی مورداستفاده قرارداد و از ورود بخش خصوصی به این حوزه استقبال می‌کنیم.
               وی در پاسخ به سؤالی مبنی بر ورود دلالان فرصت‌طلب به حوزه خریدوفروش خرما بیان کرد: همان‌طور که در شروع صحبت‌هایم اشاره کردم بخش دولتی نمی‌تواند خود به‌صورت مستقیم ورود کند، مسئولیت تنظیم بازار بر عهده دولت است، اکنون انجمن‌های تخصصی ازجمله انجمن خرما، نمایندگی اتاق بازرگانی و ... در بم داریم که در این زمینه اقدام می‌کنند و ما هم از اقداماتشان حمایت می‌کنیم و جلسه برگزار و بازار را رصد می‌شود.


               نویسنده:
               نام:
               ایمیل:
               * نظر:
               آخرین اخبار
               پربازدید ها