کد خبر : ۲۶۶۶۸
تاریخ انتشار : ۱۷ دی ۱۳۹۶ - ۱۲:۵۴
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
یک مسئول در انتقاد از عملکرد بانک ها برای رونق واحدهای تولیدی:
معاون امور صنایع سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان با تشریح تعداد واحدهایی که در قالب کارگروه رفع موانع تولید برای دریافت تسهیلات به بانک‌ها معرفی شدند، گفت: نرخ 18 درصد مانع اصلی مراجعه نکردن برخی واحدها به بانک‌ها است.
گفتار نو/ گروه اقتصاد:

معاون امور صنایع سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان با تشریح تعداد واحدهایی که در قالب کارگروه رفع موانع تولید برای دریافت تسهیلات به بانک‌ها معرفی شدند، گفت: نرخ 18 درصد مانع اصلی مراجعه نکردن برخی واحدها به بانک‌ها است. 

به گزارش گفتار نو، امین غفاری پیش از ظهر امروز یکشنبه در نشست کمیسیون صنعت و معدن اتاق بازرگانی کرمان اظهار کرد: طرح رونق تولید ادامه طرحی است که سال گذشته به‌عنوان یکی از طرح‌های موفق اقتصادی مقاومتی دولتی معرفی شد. 

وی تشریح کرد: در سال جاری یک طرح پرداخت تسهیلات و کمک به نوسازی و بازسازی واحدهایی که نیاز دارند ماشین‌آلات خود را بروز نمایند مصوب شد که بر اساس همین طرح واحدهای زیر 100 نفر که به دلیل معوقات به دستگاه‌های بانکی و چک برگشتی امکان دریافت تسهیلات نداشتند دولت با این طرح و با موافقت بانک‌ها قرار بر این شد این واحدها تسهیلات دریافت نمایند.

وی با انتقاد از عملکرد بانک‌ها در اجرای طرح رونق تولید و ارائه تسهیلات به بنگاه‌های کوچک خاطرنشان کرد: حدود 415 واحد در سامانه با 1900 میلیارد تومان ثبت‌نام کردند که بعد از  پیگیری‌های مکرر اعلام شد حدود 367 درخواست به مبلغ 859 میلیارد تومان می‌توانند از تسهیلات استفاده کنند.

وی افزود: در کارگروه مربوط با حضور بانک‌ها از این 367 درخواست 283 درخواست مصوبه کمیسیون را دریافت کردند و در ادامه تنها 175 بنگاه به سیستم بانکی مراجعه کردند که  نرخ 18 درصد مانع اصلی مراجعه نکردن برخی واحدها به بانک‌ها بود.

غفاری ادامه داد: بعد از چند ماه پیگیری از 175 واحد 37 واحد با 179 میلیارد تومان از بانک‌ها تسهیلات دریافت کردند که نشان می‌دهد 179 میلیارد تومان چقدر با آن 410 میلیارد تومان که قرار بود تسهیلات دریافت کنند فاصله دارد.

وی بار دیگر تأکید کرد: متأسفانه سیستم بانکی با دولت و بخش خصوصی در خصوص رونق تولید و حل مشکلات واحدهای کوچک بر اساس طرح عنوان‌شده همکاری نکرد و طرح موفق نشد. 

معاون صنایع سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان خاطرنشان کرد: بعضی بانک‌ها همکاری کردند و برخی بانک‌ها ازجمله بانک ملی کاملاً تعطیل‌اند.

غفاری عنوان کرد: قرار بر این شد نزدیک12 میلیارد تومان از محل اسناد خزانه یارانه تسهیلات پرداخت شود که اگر بانک‌ها همکاری کنند می‌توان این 12 میلیارد تومان را در قالب تسهیلات به واحدهای تولیدی پرداخت کرد گرچه تاکنون بانک‌ها مراجعه نکردند.

نویسنده:
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار