کد خبر : ۲۶۸۸۷
تاریخ انتشار : ۱۴ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۱:۵۴
تعداد نظرات: ۱ نظر
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
رئیس اتاق کرمان عنوان کرد:
رئیس اتاق کرمان با بیان اینکه به طور متوسط هزینه مصرف آب در کشاورزی استان 18 میلیارد دلار و مصرف برق 5 هزار میلیارد تومان است، ادامه داد: کشاورزی با وجود همه این هزینه ها تنها 28 درصد از تولید ناخالص استان را به خود اختصاص داده است
رئیس اتاق کرمان با بیان اینکه به طور متوسط هزینه مصرف آب در کشاورزی استان 18 میلیارد دلار و مصرف برق 5 هزار میلیارد تومان است، ادامه داد: کشاورزی با وجود همه این هزینه ها تنها 28 درصد از تولید ناخالص استان را به خود اختصاص داده که معادل 14 هزار میلیارد تومان از 44 هزار میلیارد تومان کل درآمد تولید ناخالص داخلی استان است. 

"سیدمهدی طبیب زاده" نخستین همایش ملی صنایع فرآوری محصولات کشاورزی در کرمان با بیان اینکه کشاورزی استان غیراقتصادی و غیربهره‌ور است و تنها راه نجات این بخش اقتصادی کردن، افزایش بهره‌وری و توجه جدی به صنایع فرآوری و تبدیلی است، افزود: کشاورزی یک واقعیت انکارناپذیر در استان است که با بکارگیری 150 هزار نفر نیروی انسانی، بیش از 90 درصد آب به حجم بیش از 6 میلیارد مترمکعب، 5 میلیارد کیلووات ساعت برق و حجم قابل توجهی سم، کود، بذر و... را مصرف می کند.

رئیس اتاق کرمان با بیان اینکه به طور متوسط هزینه مصرف آب در کشاورزی استان 18 میلیارد دلار و مصرف برق 5 هزار میلیارد تومان است، ادامه داد: کشاورزی با وجود همه این هزینه ها تنها 28 درصد از تولید ناخالص استان را به خود اختصاص داده که معادل 14 هزار میلیارد تومان از 44 هزار میلیارد تومان کل درآمد تولید ناخالص داخلی استان است. 

طبیب زاده اظهار کرد: در حال حاضر ارزش صادراتی محصولات کشاورزی استان یک میلیارد و 200 میلیون دلار است که برای اقتصادی کردن آن این عدد باید به 18 میلیارد دلار برسد که فاصله بسیاری تا رسیدن به این جایگاه وجود دارد.

وی ادامه داد: اگر بخواهیم در حوزه کشاورزی صادرات و ارزش افزوده داشته باشیم، ریسک های کشاورزی را کاهش دهیم و بازار را از نظر زمان و قیمت تنظیم کنیم، باید آماده تحول در کشاورزی به ویژه صنایع تبدیلی آن شویم که اگر مسئولان ما تصمیم جدی برای تحول در کشاورزی نگیرند، این بخش خود به خود از صحنه حذف خواهد شد. 

طبیب زاده، در بخش دیگری تصریح کرد: در تغییرات به وجود آمده در روسیه و تحریم هایی که توسط ترکیه بر این کشور اعمال شد، کرمان می بایست نقش مهمی در تامین محصولات کشاورزی روسیه ایجاد کند که متاسفانه به دلیل بحران قیمت تمام شده بالا با وجود آب، انرژی و نیروی انسانی ارزان، امکان رقابت در این بازار وجود ندارد.

وی گفت: همچنین در بازار عراق با وجود اینکه هزینه های بسیار سنگینی در رابطه با این کشور می پردازیم اما نتوانسته‌ایم بازار محصولات کشاورزی آن را در دست بگیریم زیرا رقبای سرسختی مانند کشورهای مصر، اردن و ترکیه داریم.

رئیس اتاق کرمان خاطرنشان کرد: اتاق کرمان بررسی بازار در ترکمنستان، گرجستان، روسیه، عراق و افغانستان را انجام داده و به این نتیجه رسیده که در این کشورها نیز نمی توان به رقابت پرداخت و این موضوع، عمق فاجعه را در عرضه محصولات کشاورزی در سطح دنیا نشان می دهد. 

طبیب زاده به وجود تشکل های فعال بخش کشاورزی مانند پسته، اندیشکده آب، خرما، گلخانه داران، گیاهان دارویی و محصولات ارگانیک در اتاق کرمان اشاره کرد و افزود: این مجموعه همه تلاش خود را برای بهبود محیط کسب و کار انجام خواهد داد. 

وی در پایان با تاکید بر کمک علم و تکنولوژی به حوزه کشاورزی بیان کرد: اتاق کرمان با کمک دانشگاه ها آماده تهیه نقشه راه صنایع تبدیلی کشاورزی استان است زیرا به این مهم اعتقاد راسخ دارد.
نویسنده:
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱
امین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۵۷ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۴
0
0
چرا ما برای توجیه انحراف آب به سمت صنایع آب بر ، این همه هجمه و فرافکنی به راه انداخته ایم.
وضعیت نامناسب بهره وری محدود و مختص کشاورزی نیست و عمومیت دارد .. همه حرف و ادعا دارند ولی اثرگذاریشان جهت بهبود اوضاع دیده نمی شود .
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
پربازدید ها