کد خبر : ۲۷۱۲۷
تاریخ انتشار : ۱۴ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۲:۲۲
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس عنوان کرد
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی در ادامه تک‌نرخی شدن نرخ ارز را در کاهش قاچاق کالا مؤثر دانست و گفت: یکی از دلایلی که در کشور با این معضل روبه‌رو هستیم این است که تکلیف نرخ ارز در کشور مشخص نیست.
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی در ادامه تک‌نرخی شدن نرخ ارز را در کاهش قاچاق کالا مؤثر دانست و گفت: یکی از دلایلی که در کشور با این معضل روبه‌رو هستیم این است که تکلیف نرخ ارز در کشور مشخص نیست.

شهباز حسن‌پوربیگلری امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در کرمان با اشاره به موضوع قاچاق کالا در کشور در زمینه مقابله با این پدیده شوم اظهار داشت: با توجه به تولیدات داخلی کشور و وجود نیروهای خلاق، مبتکر، متخصص، متعهد و فعال، حمایت جدی و همه‌جانبه از تولیدات داخلی احساس می‌شود.

نماینده مردم سیرجان و بردسیر در مجلس شورای اسلامی افزود: از این رو یکی از راه‌های مبارزه با فقر و بیکاری مبارزه جدی و بی‌امان با بحث قاچاق کالا در ابعاد مختلف است، امروزه قاچاق تنها مربوط به چند کالای خاص نمی‌شود قاچاق در ابعاد مختلف موجب بروز مشکلات و مسائل عدیده‌ای از قاچاق انسان گرفته تا ارز و سلاح، طلا، جواهرات شده است.

حسن‌پور تصریح کرد: به‌طور مثال اخیراً طی بررسی‌های صورت گرفته مشخص شده است که بخشی از طلا و جواهرات ساخته شده برخی کشورها به داخل کشور قاچاق می‌شود، در حالی که ما بهترین و ماهرترین اساتید در بحث طلا و جواهر را در کشور داریم و این صنعت می‌تواند ارزش افزوده و خلق ثروت را برای کشور داشته باشد و طی بازدید از چندین کارگاه با بیش از ده‌ها نیرو از نزدیک شاهد توانمندی‌های این افراد بودم.

وی در پاسخ به سؤالی در رابطه با میزان قاچاق کالا به کشور این میزان را بیش از 15 هزار میلیارد تومان سالانه دانست و تصریح کرد: اما باید به این نکته توجه داشته باشیم که در سال‌های اخیر مبارزه جدی و بی‌امانی در این زمینه صورت پذیرفته و قاچاق با کاهش چشمگیری همراه بوده است.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی در ادامه تک‌نرخی شدن نرخ ارز را در کاهش قاچاق کالا مؤثر دانست و گفت: یکی از دلایلی که در کشور با این معضل روبه‌رو هستیم این است که تکلیف نرخ ارز در کشور مشخص نیست و در مجموعه دولت نیز عزم جدی مبارزه با قاچاق کالا وجود دارد اما به دلایلی همچون وسعت زیاد جغرافیایی کشور و وضعیت مرزها تا کنون در این حوزه نتوانستیم موفق شویم.

حسن‌پور عنوان داشت: با توجه به حمایت جدی مجلس از بحث صادرات برای سال آینده و تعیین تکلیف جوایز صادراتی در سال آتی امید می‌رود تولیدکنندگان کالا در کنار آنکه به اندازه نیاز بازار تولید می‌کنند بر کیفیت محصولات خود برای افزایش صادرات بیفزایند و از این رو امید می‌رود روی هم رفته شاهد کاهش چشمگیر قاچاق کالا به کشور باشیم.

وی در رابطه با اقدام مجلس در این زمینه گفت: قوانین کشور در بحث مبارزه با قاچاق کالا خوب، پیشرفته و مترقی است و نیاز به وضع قانون جدیدی در این زمینه احساس نمی‌شود، اما باید با هماهنگی با دستگاه‌های ذی‌ربط از جمله نیروی انتظامی‌، قوه قضائیه و همه دست‌اندرکاران قانون تشدید مبارزه با قاچاق کالا که سال گذشته در مجلس به‌تصویب رسید، با جدیت اجرایی شود.

انتهای پیام/3388/ق40
نویسنده:
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها