کد خبر : ۲۷۱۴۸
تاریخ انتشار : ۱۶ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۰:۵۷
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد
عضو هیات رییسه کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس با بیان اینکه مجازات فعلی مقابله با اسید پاشی بازدارنده نیست، تصریح کرد: قاضی باید جرم اسیدپاشی را با جرم فرد مفسد فی الارض تطبیق دهد.

عضو هیات رییسه کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس با بیان اینکه مجازات فعلی مقابله با اسید پاشی بازدارنده نیست، تصریح کرد: قاضی باید جرم اسیدپاشی را با جرم فرد مفسد فی الارض تطبیق دهد.

یحیی کمالی پور در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به اعلام وصول طرح تشدید مجازات اسید پاشی، گفت: در حال حاضر اسیدپاشی هم از نظر نوع اقدام انجام شده و هم به لحاظ شرایط ایجاد کرده برای مجنی علیه در واقع نوعی جنایت به تمام معنا محسوب می شود، زیرا آینده و زیبایی فرد با مخاطره روبه رو می شود؛ بنابراین در مقابل چنین جنایت بزرگی باید قانون بسیار شفاف، کارآمد، بازدارنده و شدیدی برای فرد متخلف وجود داشته باشد.

نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد درمجلس شورای اسلامی، افزود:  با وجود مجازات شدید برای مقابله با فردی که اقدام اسیدپاشی کرده شاید بتوان امیدوار به کاهش میزان جرم درجامعه بود، درحال حاضر مجازات های درنظرگرفته شده برای مقابله با اسیدپاشی اثرگذار و بازدارنده نیست؛ متاسفانه مجازات اعدام برای فرد متخلف در این خصوص اجرایی نمی شود، بلکه فرد به میزان جراحت وارد کرده به فرد مجازات می شود.

کمالی پور تاکید کرد: درشرایطی که فرد درجنایت اسیدپاشی جان خود را از دست ندهد، فرد متخلف اعدام نمی شود، بنابراین باید مجازات بازدارنده را درجهت کاهش این جرم درنظرگرفت، متاسفانه مجازات های فعلی درکاهش این جرم اثرگذار و بازدارنده نیست؛ فردی که با اسیدپاشی فرددیگری را تا پایان عمراز تمامی موهبت ها محروم می کند، اگر مجازات اعدام هم اجرایی شود، اقدام قابل قبولی بوده و اجرای این مجازات برای برخی جرائم ضروری است.

عضو هیات رییسه کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس، با بیان اینکه به طورمعمول خیلی از مجازات اعدام  برای جرم اسیدپاشی استفاده نمی شود، گفت: قاضی باید جرم اسیدپاشی و اقدامات انجام داده شده را با جرم فرد مفسد فی الارض تطبیق دهد، تا بتوان از مجازات اعدام استفاده کرد، اما متاسفانه قضات نمی توانند برای این مسئله ادله کافی را جمع آوری می کنند
نویسنده:
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها