کد خبر : ۲۷۱۷۰
تاریخ انتشار : ۲۰ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۱:۴۳
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز کرمان خبر داد:
سیف‌الهی به قطع درختان میدان گنجعلیخان در سال‌های گذشته اشاره و تصریح کرد: چند سال پیش که کارشناسان یونسکو برای ثبت جهانی میدان گنجعلیخان به کرمان آمده بودند، به‌دلیل وجود درختان انبوه در میدان و غیرقابل دید بودن اطراف و اثر تاریخی بازار گنجعلیخان به ما ایراد گرفتند.
مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری کرمان از اجرای طرح محله‌ سبز، شهروند سبز و همیار سبز در سال ۹۷ خبر داد و گفت: این طرح‌ها به‌طور جدی از سال آینده دنبال می‌شوند.

 ایمان سیف‌الهی در مورد این طرح‌ها گفت: طرح محله‌ سبز، طرحی است که هر شهروند می‌تواند با کاشت درخت مقابل خانه‌ خود نقش بسزایی در سرسبزی معابر و کوچه‌ها داشته باشد.

وی افزود: شهروندان می‌توانند در کوچه‌های عریض بالای شش متر، مکان یا گودالی را برای کاشت درخت در نظر بگیرند و کارشناسان سازمان پارک‌ها بعد از بازدید و مناسب بودن محل کاشت درخت، بدون دریافت هیچ هزینه‌ای درخت را می‌کارند.

سیف‌الهی در ادامه، ازجمله طرح‌های قابل اجرا در سال آینده را طرح شهروند سبز ذکر و تصریح کرد: در این طرح به تمام شهروندانی که به گل‌کاری و درخت‌کاری علاقه دارند، آموزش داده می‌شود و این آموزش‌ها از طریق فرهنگ‌سراهای شهر کرمان به شهروندان و علاقه‌مندان به گل‌وگیاه ارائه می‌شود.

وی طرح همیار سبز را به مجموعه‌ آموزش‌ها در مهدهای کودک مربوط دانست و تصریح کرد: در این طرح کارشناسان فضای سبز به مهدهای کودک مراجعه می‌کنند و در آن‌جا نحوه‌ کاشت در گلدان، آبیاری و نگهداری از گل را به بچه‌ها آموزش می‌دهند که در پایان این آموزش‌ها به بچه‌ها کارت کوچک همیار سبز اعطا می‌شود.

سیف‌الهی در ادامه، طرح ارگان سبز و مدرسه سبز را نیز ازجمله طرح‌های در دست اقدام ذکر و بیان کرد: اداراتی که گسترده بوده و فضای کافی برای درخت‌کاری و نگهداری از آن را دارند، می‌توانند درخواست خود را برای کاشت درخت به سازمان پارک‌ها و فضای سبز اعلام کنند تا در زمینه‌ کاشت درخت و آبیاری با آن‌ها همکاری شود.

مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری کرمان از اجرای مجدد طرح مدرسه‌ سبز در سال آینده خبر داد و افزود: در سال‌های گذشته ۳۰۰-۴۰۰ مدرسه را طبق درخواست مدیران مدرسه درخت‌کاری کردیم و قرار است در سال ۹۷ طرح را مجدد اجرا کنیم.

وی در ادامه، با تاکید بر اینکه مردم در مقابل انجام هر اقدامی باید برخورد منطقی داشته باشند، در مورد اعتراض مردم و راه‌اندازی برخی از کمپین‌ها در ارتباط با قطع درختان گفت: اگر در یک خیابان یا منطقه درختی قطع می‌شود، یک دلیل منطقی وجود دارد و قطع درختان با نظر خودسرانه‌ یک نفر نیست؛ بلکه در مورد آن تصمیم جمعی گرفته می‌شود.

سیف‌الهی به قطع درختان میدان گنجعلیخان در سال‌های گذشته اشاره و تصریح کرد: چند سال پیش که کارشناسان یونسکو برای ثبت جهانی میدان گنجعلیخان به کرمان آمده بودند، به‌دلیل وجود درختان انبوه در میدان و غیرقابل دید بودن اطراف و اثر تاریخی بازار گنجعلیخان به ما ایراد گرفتند.

وی افزود: برای فراهم آوردن شرایط لازم برای ثبت‌جهانی این اثر مجبور شدیم درختان میدان را طبق خواسته‌ کارشناسان یونسکو قطع کنیم که با این اقدام با اعتراض گسترده‌ مردم روبرو شد و بعضی از کمپین‌ها که دلیل این کار را نمی‌دانستند، سروصدای زیادی به پا کردند.
نویسنده:
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها