کد خبر : ۲۷۵۰۰
تاریخ انتشار : ۱۶ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۳:۳۰
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
گزارشي از يازدهمين جشنواره موسيقي نواحي ايران
موسيقي نواحي به نوعي جزو ميراث معنوي ايران محسوب مي‌شود و حراست از آن امري ضروري است. برگزاري جشنواره موسيقي نواحي كه يازدهمين دوره آن در كرمان برگزار شد تلاشي در اين جهت محسوب مي‌شود.
ابراهيم صميمي در روزنامه جوان نوشت:  

موسيقي نواحي به نوعي جزو ميراث معنوي ايران محسوب مي‌شود و حراست از آن امري ضروري است. برگزاري جشنواره موسيقي نواحي كه يازدهمين دوره آن در كرمان برگزار شد تلاشي در اين جهت محسوب مي‌شود.

جشنواره موسيقي نواحي ايران كه بي‌شك بزرگ‌ترين جشنواره در حوزه موسيقي نواحي مختلف سرزمين ما است، امروز در حال رسيدن به دوران بلوغ خود است و برگزاري منسجم و منظم يازدهمين دوره و استقبال گرم مردم ديار كريمان، كرمان خود شاهدي بر اين مدعاست اما اين مسئله بيش از هر زماني، حمايت مسئولان و دست‌اندركاران را مي‌طلبد تا جشنواره كه به تعبير وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي «با واژگان سرشار از حماسه و عشق آراسته و در متن اين گونه موسيقيايي، حضور مستدام و پررنگ داشته و در مسير كمال و پويايي فرهنگ بومي اين مردم، به سربلندي و طراوت ايستاده است.»

بيش از گذشته در صيانت و حفاظت از موسيقي نواحي مختلف ايران اثرگذار باشد. به نظر مي‌رسد دست‌اندركاران از همين امروز بايد براي دوره بعدي جشنواره تصميم‌گيري كنند كه البته مهم‌ترين تصميم درباره ميزبان دوره بعدي است. هرچند مديران اداره كل ارشاد استان كرمان بعد از سه دوره ميزباني، به دنبال ايجاد دبيرخانه دائمي جشنواره در اين استان و ميزباني دوره‌هاي بعدي هستند، اما شخص وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي بايد هرچه زودتر تصميم نهايي در اين ارتباط را اتخاذ كند. جشنواره موسيقي نواحي ايران كه با حضور هنرمندان 21 استان كشور برگزار شد رويدادي مهم در عرصه موسيقي كشور قلمداد مي‌شود.

اين رويداد هنري در محل ميدان تاريخي گنجعليخان كرمان گشايش يافت و به طور همزمان آثار آن در شهرستان‌هاي زرند، رفسنجان، بردسير، انار، سيرجان، جيرفت، بافت، بم نرماشير، فهرج و ريگان اجرا شد و در مجموع 55 اجرا در شهرستان‌ها و 67 اجرا طي چهار روز در آن صورت گرفت. 

بازگشايي نقاره‌خانه بازار وكيل 
همزمان با آغاز اين جشنواره، نقاره‌خانه بازار وكيل اين كهن‌شهر تاريخي پس از 90سال تعطيلي دوباره بازگشايي شد. شركت‌كنندگان اصلي طي روزهاي برگزاري اين رويداد در بخش اصلي جشنواره در اتاق بازرگاني به اجراي آثار خود پرداختند و ديگر هنرمندان نيز در بخش جنبي و عمومي طي سه شب در پارك مادر شهر كرمان اجرا داشتند.

احمد صدري، دبير جشنواره در مراسم اختتاميه اين رويداد با ارائه گزارشي از روند برگزاري اين دوره از جشنواره به اين نكته اشاره كرد كه خوشبختانه در اين دوره سطح اجراها و نوازندگي نسبت به دوره‌هاي قبل فوق‌العاده بالاتر بود كه اين امر حاكي از اتفاقات بزرگ و مباركي در حوزه موسيقي نواحي ايران است. اميدوارم همچنان شاهد ارتقاي سطوح نوازندگي باشيم تا نوازندگان ما بتوانند در عرصه‌هاي جهاني كار خود را بهتر ارائه كنند. 

رونمايي از كتاب منظومه‌خواني
از ديگر برنامه‌هاي مراسم اختتاميه، رونمايي از كتاب «منظومه‌خواني» جستار دهمين جشنواره موسيقي نواحي ايران بود؛ اثري كه به همت احمد صدري و صادق چراغي نظر، همكاري بهنام شاه‌حسيني و امين صبحي و با حمايت‌هاي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي، دفتر موسيقي و راديو فرهنگ از سوي انتشارات آرون منتشر شده است.

همچنين در مراسم به طور نمادين از كم‌سن‌ترين و مسن‌ترين هنرمند شركت‌كننده به نمايندگي از هنرمندان حاضر با اهداي لوحي تجليل شد. در اين مراسم بيانيه هيئت انتخاب يازدهمين جشنواره موسيقي نواحي ايران قرائت شد كه در بخش‌هايي از آن آمده است: يازدهمين جشنواره موسيقي نواحي ايران در حالي به پايان مي‌رسد كه مبتني بر برگزاري موفق ادوار گذشته اين رويداد فرهنگي با كوله‌باري از تجربه و ميزبانی حدود 200 نفر از هنرمندان ارزنده فرهنگ‌هاي موسيقي مردمي اقصي نقاط كشورمان است.
نویسنده:
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار