کد خبر : ۲۷۹۲۳
تاریخ انتشار : ۰۳ تير ۱۳۹۷ - ۱۱:۱۸
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
عضو هیات رییسه کمیسیون بهداشت مجلس با یادآوری ابتلای ۵ میلیون ایرانی به دیابت، گفت: این بیماری هزینه های سنگینی را به سیستم بهداشت و درمان سلامت تحمیل می کند.
عضو هیات رییسه کمیسیون بهداشت مجلس با یادآوری ابتلای ۵ میلیون ایرانی به دیابت، گفت: این بیماری هزینه های سنگینی را به سیستم بهداشت و درمان سلامت تحمیل می کند.

احمد حمزه در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با تایید ابتلای 5 میلیون ایرانی به بیماری دیابت با بیان اینکه این بیماری یکی از بیماری های غیرواگیر است که به دلیل تغییر سبک زندگی در جوامع مختلف رو به گسترش است، گفت: دیابت  مهمترین بیماری غیرواگیر و تهدیدکننده سلامت مردم است و ایران نیز به عنوان جامعه ای در حال توسعه از این قاعده مستثنی نبوده و با تغییر سبک زندگی، تغذیه و استراحت طی چهار دهه در حال گسترش است.

نماینده مردم کهنوج، فاریاب، منوجان، رودبار و قلعه‌گنج در مجلس شورای اسلامی، با یادآوری اینکه دیابت هزینه سنگینی را به سیستم بهداشت و درمان سلامت کشور تحمیل می کند، افزود: احتمال ابتلای این بیماران به بیماری های قلبی و عروقی، چشمی و کلیوی بسیار بالا است بنابراین در این رابطه هزینه زیادی متوجه نظام سلامت می شود.

وی پیشگیری اولیه کاهش عوامل خطر و مراقبت از بیماران را از راهکارهای مهم مقابله با بیماری های غیرواگیر دانست و ادامه داد: با پایش و پیگیری مداوم بیماران و ارائه آموزش های لازم برای بهبود کیفیت و سبک زندگی به آنان می توان از بسیاری از هزینه های تحمیلی به نظام سلامت کاست.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با تاکید بر لزوم راه اندازی نظام ثبت اطلاعات بیماران دیابتی، تصریح کرد: پایش و کنترل بیماری های غیرواگیر باید از اولویت های کشور باشد و یکی از مهمترین این بیماری ها دیابت است که باید در جهت کنترل آن گامی جدی برداشته شود.

حمزه با یادآوری اینکه خدمات سطح اولیه بیماری دیابت هزینه بر نیست و به نفع بیمه ها است که آنها را تحت پوشش قرار دهند، گفت: نظام بیمه همگانی در کشور وجود دارد و باید گسترش یابد تا تمامی افراد تحث پوشش بیمه قرار گیرد.

نماینده مردم کهنوج، فاریاب، منوجان، رودبار و قلعه‌گنج در مجلس دهم، افزود: به طور قطع حمایت بیمه ها از بیماران دیابتی صرفه جویی در هزینه های بیمه را به دنبال خواهد داشت.

عضو هیات رییسه کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه پرونده الکترونیک سلامت در تمامی مناطق کشور گسترش نیافته است، گفت: اگر زیرساخت های پرونده الکترونیک سلامت در تمامی مناطق کشور فراهم شود به طور قطع راه اندازی نظام ثبت اطلاعات بیماران دیابتی نیز تحقق خواهد یافت.
نویسنده:
نام:
ایمیل:
* نظر: