کد خبر : ۲۷۹۸۶
تاریخ انتشار : ۰۹ تير ۱۳۹۷ - ۱۴:۰۶
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
آیت الله دکتر سید محمد حسین بهشتی روحانی متفکری است که بدون شک نقش ممتازی در تاریخ جمهوری اسلامی دارد. هفتم تیرماه سالگرد شهادت ایشان در جلسه شورای مرکزی حزب جمهوری اسلامی است و به دلیل اینکه ایشان در آن مقطع رئیس(دیوان عالی کشور) قوه قضائیه بوده اند به نام هفته قوه قضائیه نامگذاری شده است. اما آنچه شهید بهشتی را از سایر روحانیون صاحب منصب در جمهوری اسلامی متمایز می کند تاکید او بر "تحزب" است. بهشتی "حزب" را معبد خویش می دانست و بر این عقیده بود که تحزب نقش عمده ای در اداره کشور دارد. این شهید والا مقام معتقد بود 50 نیروی حزبی قادرند بر 500 نیروی غیر متشکل غلبه پیدا کنند.
محمدرضا نژادحیدری
عضوشورای مرکزی جمعیت توسعه و آزادی استان کرمان

  آیت الله دکتر سید محمد حسین بهشتی روحانی متفکری است که بدون شک نقش ممتازی در تاریخ جمهوری اسلامی دارد.

 هفتم تیرماه سالگرد شهادت ایشان در جلسه شورای مرکزی حزب جمهوری اسلامی است و به دلیل اینکه ایشان در آن مقطع رئیس(دیوان عالی کشور) قوه قضائیه بوده اند به نام هفته قوه قضائیه نامگذاری شده است.

 اما آنچه شهید بهشتی را از سایر روحانیون صاحب منصب در جمهوری اسلامی متمایز می کند تاکید او بر "تحزب" است.

بهشتی "حزب" را معبد خویش می دانست و بر این عقیده بود که تحزب نقش عمده ای در اداره کشور دارد. این شهید والا مقام معتقد بود 50 نیروی حزبی قادرند بر 500 نیروی غیر متشکل غلبه پیدا کنند. 

 اما شاخص ترین نظر بهشتی درباره تحزب این است که در نبود احزاب قدرتمند و دارای مواضع روشن این "باندها" هستند که بر مردم مسلط می شوند.

 پس از گذشت 37 سال از شهادت این روحانی متفکر هنوز هم هستند افرادی که علیرغم داشتن مسوولیت "تحزب" را زیر سوال می برند. حال آنکه دیگر مشخص شده تا زمانیکه توسعه سیاسی رخ ندهد رویای رسیدن به توسعه اقتصادی تحقق نخواهد یافت و شرط رسیدن به توسعه سیاسی تحقق تحزب است.

 خوب است که شورای فرهنگ عمومی کشور سالگرد انفجار در دفتر حزب جمهوری اسلامی را در کنار هفته قوه قضائیه به عنوان روز تحزب نیز نامگذاری کند. 

این اقدام که خانه احزاب می تواند جهت تحقق آن گام های موثری بردارد قطعا تاثیر مثبتی در گسترش فرهنگ تحزب دارد.
نویسنده:
نام:
ایمیل:
* نظر: