کد خبر : ۲۸۰۰۶
تاریخ انتشار : ۱۱ تير ۱۳۹۷ - ۱۳:۰۳
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران:
نایب رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران گفت: بدهی دولت به پیمانکاران و همچنین بدهی دولت به بانک‌ها و بانک‌ها به بانک مرکزی موجب اختلال اقتصادی در کشور شد.
نایب رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران گفت: بدهی دولت به پیمانکاران و همچنین بدهی دولت به بانک‌ها و بانک‌ها به بانک مرکزی موجب اختلال اقتصادی در کشور شد.

 مسعود خوانساری پیش از ظهر امروز در همایش تجلیل از مدیران برتر صنعتی و معدنی استان کرمان اظهار داشت: سال 92 با روی کار آمدن دولت جدید تورم بالایی را داشتیم و یکی از فعالیت‌های دولت کاهش و کنترل تورم بود و دو سال تورم یک رقمی را شاهد بودیم.

نایب رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران با بیان اینکه از فعالیت خوب دولت این بود که تورم را در سال‌های گذشته کاهش داد، بیان داشت: از دلایل این کاهش می‌توان به بحث روانی و امیدی که مردم به نسبت آبنده خود پیدا کردند، کنترل مخارج و هزینه‌ها که در سال‌های اولیه رخ داد و کنترل پایه پولی کشور نام برد.

خوانساری عنوان کرد: متناسب با این اقدامات باید اقدامات دیگری هم می‌شد که تورم یک رقمی را برای سال‌های طولانی کنترل کند و نخستین آن نرخ ارز بود.

وی افزود: سال 92 که دولت جدید روی کار آمد نرخ ارز در بازار آزاد 3 هزار و 600 بود و دولت پافشاری کرد که اضافه نشود، درست است که در بازار ارز تزریق نمی‌کردند، اما با ارز مبادله‌ای کنترل شد.

خوانساری بیان داشت: در سال‌های 92 تا 96 بین 70 تا 80 درصد تورم داشتیم که تاثیری روی قیمت ارز نداشت و و پیش‌بینی می‌شد اگر به همین روال دنبال شود، یک جهش بزرگ را شاهد خواهیم بود و در اتاق مرتب این مسئله را گوشزد کردیم که در درازمدت این روند اثرات مخربی خواهد داشت.

نایب رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران گفت: باید بپذیریم قیمت ارز علت نیست، بلکه یک معلول است که شاخص‌های دیگر از جمله تورم و نقدینگی برمی‌گردد که متاسفانه کمتر به این پرداخته شده است.

وی خاطرنشان کرد: بزرگ‌ترین بحران کشور، نقدینگی است و روزانه حدود یک‌هزار میلیارد تومان به نقدینگی کشور اضافه می‌شود، ثابت نگه داشتن قیمت حامل‌های انرژی نیز یکی دیگر از اشکالات بود و مسئله دیگر کسری بودجه دولت است و حداقل سالانه حدود ۴۰ هزار میلیارد تومان کسری دارد.

خوانساری گفت: بدهی دولت به پیمانکاران اقتصاد را دچار اختلال کرده و همچنین بدهی دولت به بانک‌ها و بانک‌ها به بانک مرکزی موجب اختلال اقتصادی در کشور شد.

وی ابراز داشت: قطعا تحریم‌ها در مسئله اقتصادی امروز موثر هستند، اما اگر تحریم‌ها هم نبود، شاید جهش قیمت ارز را یک سال دیرتر و با تاخیر داشتیم، اما سال آینده این اتفاق می‌افتاد.

خوانساری اظهار داشت: خارج شدن آمریکا از برجام و تهدید تحریم جدید حتما هست و به نظر می‌رسد باید متناسب با وضعیت تصمیم و راهکار جدی اتخاذ کرد.

وی ادامه داد: مشکل این است که کمتر دنبال حل مسائل می‌رویم و زمانی که راه حلی وجود ندارد، تصمیم می‌گیریم، بحران ما بحران عدم تصمیم‌گیری در کشور است.
نویسنده:
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها