کد خبر : ۲۸۰۴۷
تاریخ انتشار : ۲۰ تير ۱۳۹۷ - ۱۰:۱۰
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
گفتارنو بررسی می کند
با گذشت 40 روز از پذیرش استعفای استاندار سابق کرمان و انتخاب سرپرست برای استانداری کرمان همچنان خبری از انتخاب استاندار کرمان از سوی هیات دولت نیست. با استعفای علیرضا رزم حسینی استاندار سابق کرمان با حکم عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور محمدجواد فدائی به عنوان سرپرست استانداری کرمان برگزیده شد.
با گذشت 40 روز از پذیرش استعفای استاندار سابق کرمان و انتخاب سرپرست برای استانداری کرمان همچنان خبری از انتخاب استاندار کرمان از سوی هیات دولت نیست. 

با استعفای علیرضا رزم حسینی استاندار سابق کرمان با حکم عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور محمدجواد فدائی به عنوان سرپرست استانداری کرمان برگزیده شد.

مجمع نمایندگان استان کرمان نیز چهار گزینه را که بیشترین فراوانی را داشتند به دولت معرفی کرده است.

اگرچه مشی دولت در انتخاب اکثر قریب به اتفاق استانداران انتخاب چهره های غیر بومی بوده است اما نمایندگان استان کرمان بر انتخاب استاندار بومی تاکید دارند.

موضوعی که به نظر می رسد به دلیل موقعیت استان کرمان، دولت نیز مخالفتی با آن نداشته باشد. کما اینکه در خوزستان نیز غلامرضا شریعتی از نیروهای بومی آن سامان سکان اداره استان را دست دارد. از این منظر می توان امیدوار بود که دولت به کرمان نگاه ویژه ای داشته باشد.

اما فارغ از این موضوع آنچه باعث نگرانی می شود تعلل وزارت کشور و دولت در انتخاب استاندار کرمان است.

بر اساس ماده 4 شرح وظایف مصوب سال 1377 شورای عالی اداری کشور که ریاست آن برعهده رئیس جمهور است؛ وزیر کشور پس از استعفا یا عزل استاندار یا هر مساله ای که مانع خدمت استاندار شود یک ماه فرصت دارد استاندار را به دولت معرفی کند. 


اگرچه هم اکنون مسائل استان توسط سرپرست استانداری که تجربه شایان توجهی در استانداری و اداره استان دارد رتق و فتق می شود، اما به دلیل موقتی بودن دوره سرپرستی معمولا از سقف اختیارات سرپرست استفاده نمی شود و این موضوع باعث می شود تا فرآیند اعمال مدیریت در استان با کندی روبرو شود و این موضوع در شرایط کنونی کشور به مصلحت نیست.

مدتی قبل از سوی برخی منابع خبری اعلام شده بود که انتخاب استاندار کرمان در مرحله تصویب دولت قرار دارد؛ اما تاکنون دود سفیدی از دودکش هیات دولت بلند نشده است. 

هنوز مشخص نیست دلیل کندی در انتخاب استاندار کرمان چیست؟ آیا وزارت کشور در این زمینه کندی یا کاستی داشته یا دولت به دلیل سفر رئیس جمهور به اروپا و سفر وزیر کشور به سیستان و بلوچستان فرصت طرح مساله را در صحن علنی دولت را از دست داده است؟

از طرفی دیگر بر اساس ماده 4 شرح وظایف مصوب سال 1377 شورای عالی اداری کشور که ریاست آن برعهده رئیس جمهور است؛ وزیر کشور پس از استعفا یا عزل استاندار یا هر مساله ای که مانع خدمت استاندار شود یک ماه فرصت دارد استاندار را به دولت معرفی کند. 

امروز که 20 تیرماه است یک ماه و 10 روز از انتخاب سرپرست استانداری گذشته است و انتخاب استاندار در پرده ای از ابهام قرار دارد.


نویسنده:
نام:
ایمیل:
* نظر: