کد خبر : ۲۸۲۹۴
تاریخ انتشار : ۲۰ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۲:۵۳
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
رییس سازمان جهادکشاورزی استان کرمان:
وی گفت: قریب به ۳۰ هزار تن از ۱۶۰ هزار تن زیر کشت خرمای چهار منطقه ریگان، فهرج، نرماشیر و قسمتی از نخلستان‌های بم دچار خسارت شده‌اند به ارزش ۱۵۰ میلیارد تومان که ۲۰ درصد کل محصول را تشکیل می‌دهد.
گفتارنو/ گروه اقتصاد: 

رییس سازمان جهادکشاورزی استان کرمان اظهار داشت: استفاده از کیسه‌های متقال و کود پلاس جهت جلوگیری از عارضه خشکیدگی خرما تا ۴۵ درصد به کاهش خسارت کمک می‌کند.

به گزارش گفتار نو، عباس سعیدی صبح امروز در جلسه بررسی مسائل و مشکلات عارضه خشکیدگی خرما تصریح کرد: عارضه خشکیدگی خرما مشکلی است که چندین سال است با آن مواجه هستیم این عارضه در اثر بالا رفتن دما به وجود آمده که بیشتر مناطق پست را درگیر می‌کند.

وی افزود: عارضه خشکیدگی خرما زمانی اتفاق می‌افتد که محصول آماده برداشت است و تا به حال راه حل قطعی جهت جلوگیری از آن وجود نداشته است.

سعیدی خاطرنشان ساخت: عارضه خشکیدگی خرما امسال نسبت به سال‌های قبل به نخلستان‌های بیشتری خسارت وارد کرده زیرا متوسط دما نسبت به سال گذشته ۵ درجه افزایش داشته در حالی که ۵ درصد کاهش رطوبت را شاهد بودیم.

وی گفت: قریب به ۳۰ هزار تن از ۱۶۰ هزار تن زیر کشت خرمای چهار منطقه ریگان، فهرج، نرماشیر و قسمتی از نخلستان‌های بم دچار خسارت شده‌اند به ارزش ۱۵۰ میلیارد تومان که ۲۰ درصد کل محصول را تشکیل می‌دهد.

رییس جهاد کشاورزی استان کرمان افزود: طبق تحقیقاتی که از چهار سال قبل در جهت حل مشکل خشکیدگی خرما صورت گرفته و اجرایی شده استفاده از کیسه‌های متقال و کود پلاس جهت جلوگیری از عارضه خشکیدگی خرما است که تا ۴۵ درصد به کاهش خسارت کمک می‌کند.

وی یادآور شد: کیسه‌های متقال را روی خوشه خرما می‌کشند تا دمای آن کاهش پیدا کند این در حالیست که برخی کشاورزان از کیسه‌های پلاستیکی استفاده می‌کردند که مشکل را حادتر کرد.

سعیدی با اشاره به بیمه نخلستان‌ها تصریح کرد: شرکت بیمه در هنگام برآورد خسارت رقم ناچیزی را تقدیم کشاورز می‌کند که در مقابل خسارت وارده بسیار ناچیز است.

وی یادآور شد: قیمت کارتن در روزهای اخیر بالا رفته بود که به دلیل صادرات غیر قانونی کارتن بود همچنین احتکار کارتن خرما توسط عده‌ای به این مشکل دامن زد اما در حال حاضر قرار است تعاون روستایی یک میلیون کارتن وارد کند.

نویسنده:
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار