کد خبر : ۲۸۸۱۶
تاریخ انتشار : ۱۴ مهر ۱۳۹۷ - ۱۲:۲۱
تعداد نظرات: ۱ نظر
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
مدیر اداره دارو دانشگاه علوم پزشکی در گفت‌وگو با گفتارنو مطرح کرد
« کمبود وارفارین شدید نیست یک سهمیه توزیع برای استان وجود داشت که در دوهفته گذشته انجام داده ایم ». این پاسخ مدیر اداره دارو استان کرمان به خبرنگار گفتارنو در خصوص بحث کمبود وارفارین است. دکتر محمد حسیبی با بیان این مطلب گفت: وارفارین در حال حاضر هنوز هم در برخی از داروخانه ها موجود است.
 گفتارنو، سمیرا کریمی افشار: 
«کمبود وارفارین شدید نیست یک سهمیه توزیع برای استان وجود داشت که در دو هفته گذشته انجام داده‌ایم». این پاسخ مدیر اداره دارو دانشگاه علوم پزشکی کرمان به خبرنگار گفتارنو در خصوص بحث کمبود وارفارین است. دکتر محمد حسیبی بابیان این مطلب گفت: وارفارین در حال حاضر هنوز هم در برخی از داروخانه‌ها موجود است. 

حسیبی با تأکید بر اینکه کمبود انسولین هم کذب است گفت: همه‌ی انواع انسولین در بیمارستان‌ها  و شرکت‌های دارویی وجود دارد.

حسیبی در ادامه بابیان اینکه به علت مشکلات مالی  که در داروخانه‌ها به وجود آمده است و همچنین عدم انجام تعهدات از سوی سازمان‌های بیمه‌گر داروخانه‌ها توان خرید انسولین را ندارند به همین دلیل موضوع توزیع انسولین به مشکل خورده است.

او می‌گوید: داروخانه‌ها بایستی این دارو را یا به‌صورت نقد و یا حداکثر به‌صورت قسطی  تا 15 روز یا یک ماه تهیه کنند و به‌صورت بیمه‌ای در اختیار بیمار قرار دهند ازآنجاکه  90 درصد آن را بیمه باید پرداخت می‌کند اما در چند ماه اخیر بیمه توان پرداخت آن را نداشته است.

حسیبی مدیر دارو خاطرنشان کرد: سازمان‌های بیمه‌گر به شرکت‌های واردکننده می‌گویند شما دارو را به‌صورت آزاد و نقد تهیه و به ما بدهید ما بعد از هشت ماه  پول آن را  با حاشیه سود پنج، شش درصد می‌پردازیم. شرکت‌های دارویی اما  این را به دلیل مشکلات نقدینگی قبول نمی‌کنند. شرکت‌ها میگویند سازمان‌های بیمه‌گر به تعهدات خود عمل کنند و بدهی‌های خود را پرداخت کنند که ما بتوانیم دارو را تهیه کنیم. 

مدیر اداره دارو در خصوص اختلاف قیمت انسولین‌های آزاد و بیمه‌ای افزود: قیمت انسولین قلمی با برندهای مختلف  به‌صورت آزاد حدود 30 تا 33 تومان است و وقتی‌که بخشی از آن مشمول بیمه می‌شود برای هر عدد بیمار چیزی حدود سه هزار تومان باید بپردازد. 

حسیبی ادامه داد: باید دید که قیمت تمام‌شده انسولین چه مقدار است و تحت پوشش کدام بیمه است و بیمه چه درصدی از آن را پوشش می‌دهد. شاید برخی از تفاوت قیمت‌ها به این دلیل باشد. 

مدیر اداره دارو ضمن اشاره به اینکه  ممکن است دارویی با کمبود مواجهه شده باشد و افراد برای پیدا کردنش به اشخاص آشنا  رجوع کنند؛ اما احتکار دارو نداریم. 

او ضمن تأکید بر اینکه کمبود وارفارین و انسولین ربطی به احتکار یا توقف درفروش ندارد، گفت: شرکت‌هایی که توقف درفروش داشته‌اند را به همراه بازرسین تعزیرات جریمه کردیم و در حال حاضر این داروها آزاد و در حال توزیع هستند. 

حسیبی میزان سهمیه‌بندی دارو را این‌چنین بیان کرد:  وزارت خانه میزان سهمیه و اینکه برای کدام شرکت فرستاده‌شده است را به ما اعلام می‌کنند، آن شرکت به ما مراجعه و موجودی‌اش را به ما اعلام می‌کند و ما بلافاصله سهمیه‌بندی دارو را انجام می‌دهیم. 

حسیبی مدیر دارو در پایان اشاره کرد: هیچ دارویی با کمبود کلی مواجهه نبوده است،  بلکه کمبود کشوری دارو باعث شده است دارو صورت محدود به دست ما می‌رسد و ماهم مجبور به توزیع محدود آن هستیم. 

نویسنده:
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱
کاظمی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۰۳ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۴
0
0
ما که هر چی داروخانه رفتیم وارفارین گیرمون نیومده البته گفتن برید هلال احمر, هنوز نرفتم
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها