کد خبر : ۲۸۸۷۶
تاریخ انتشار : ۱۹ مهر ۱۳۹۷ - ۱۱:۵۵
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
شهردار در آیین رونمایی از تارنمای شفافیت‌سازی شهرداری کرمان مطرح کرد
شهردار کرمان اظهار داشت: مردم مهمترین سرمایه اجتماعی محسوب می‌شوند و لازمه اعتماد آن‌ها، شفاف‌سازی است.
گفتارنو/گروه شهر: 
شهردار کرمان اظهار داشت: مردم مهمترین سرمایه اجتماعی محسوب می‌شوند و لازمه اعتماد آن‌ها، شفاف‌سازی است.
به گزارش گفتار نو، مهران عالم‌زاده صبح امروز در آیین رونمایی از تارنمای شفافیت‌سازی شهرداری کرمان بیان داشت: شهرداری کرمان جزو انگشت‌شمار شهرداری‌های کشور است که به سامانه شفافیت‌سازی مجهز شده است.

وی افزود: یکی از آرزوهای دیرینه من در حوزه شهرداری بهره‌برداری از سایت شفافیت‌سازی شهرداری بوده است که با تلاش همکاران محقق شد.
عالم‌زاده گفت: در گذشته یکی از برنامه‌های شهرداری و شورای شهر کرمان این بوده که شهرداری شیشه‌ای داشته باشیم گرچه شهرداری و شورای شهر از یکدیگر جدا نیستند و در کنار هم به وظایف خود می‌پردازند و قطعا  زیرسازی این برنامه برعهده شهرداری بوده است.

شهردار کرمان خاطرنشان ساخت: متاسفانه یکی از چالش‌های پیش روی شهرداری در خصوص اجرای این طرح محرمانه بودن و یا غیرمحرمانه بودن برخی از اطلاعاتی بود که می‌بایست بر روی سایت قرار گیرد و به همین دلیل هم راه‌اندازی این طرح کمی طولانی شد.

وی افزود: لازمه اعتماد مردم به شهرداری این است که با آن‌ها رفتار صادقانه داشته باشیم و این رفتار قطعا نیاز به شفافیت‌سازی و استفاده آزاد مردم از اطلاعات شهری است.
عالم‌زاده گفت: مردم مهمترین سرمایه اجتماعی محسوب می‌شوند و لازمه اعتماد آن‌ها شفافیت‌سازی اطلاعات شهری می‌باشد.

وی افزود: مردم باید بدانند پولی که به شهرداری پرداخت می‌کنند در کجا و به چه منظور هزینه می‌شود اما متاسفانه در کشور شاهد رانت اطلاعات هستیم ولی اگر زمینه اطلاع رسانی را سرعت بخشیم و اطلاعاتی که باید شهرداری در اختیار مردم قرار دهد منتشر کند همه می‌توانند از این فضای اطلاعات به صورت عادلانه استفاده کنند.

وی یادآور شد: برخی دستگاه‌ها به اختیار گذاشتن اطلاعاتشان در اختیار مردم علاقه‌ای ندارند و یا عده‌ای رانتی ایجاد کرده‌اند که با این مسئله منافعشان به خطر می‌افتاد.
عالم‌زاده بیان داشت: قطعا مردم با دانستن این اطلاعات، برکارها نظارت دارند و وقتی بدانند چه قوانینی در خصوص مسائل شهری وجود دارد بهتر می‌توانند تصمیم بگیرند.

وی با بیان این که در قبال شفافیت‌سازی قطعاً کارشناسان پاسخگو هستند، تصریح کرد: یکی از مشکلات مردم در جامعه نداشتن اطلاعات از حق و حقوقشان است و اگر مردم از این امر اطلاع پیدا کنند مسلما مطالبه‌گر خواهند بود.

شهردار کرمان ابراز داشت: یکی از تفاوت‌هایی که در حوزه شفافیت‌سازی کرمان با سایر استان‌ها وجود دارد در سه حوزه کاری می‌باشد اول در حوزه شفاف‌سازی بودجه است که شهرداری آن را به چه صورت تخصیص می‌دهد دوم اطلاع از قراردادهای کلان شهری می‌باشد که همشهریان از قراردادهای پیمانکاران اطلاع پیدا کنند.

وی به سومین و مهمترین کار شهرداری کرمان اشاره کرد و افزود: اجرای طرح تفضیلی و قرار دادن آن بر روی سایت شفافیت‌سازی شهرداری است  تا مردم با بارگذاری آن بدانند نامشان در آینده در کجا قرار می‌گیرد و پیشرفت آن به چه صورت است.

عالم‌زاده گفت: قطعاً در ابتدای کار شاهد نواقصی در این زمینه خواهیم بود که با تداوم یافتن این طرح کم‌کم مرتفع خواهند شد.
وی ادامه داد: از همه دستگاه‌ها و مردم می‌خواهیم که در این راه به ما کمک کنند همچنین در حوزه معاونت شهری نیز سایتی راه‌اندازی خواهد شد که قرار است خدماتی که در این حوزه صورت می‌گیرد بر روی سایت قرار گیرد و در اختیار مردم گذاشته شود.

عالم‌زاده به ایجاد سالنی برای اطلاع‌رسانی اصحاب رسانه و تعامل آن‌ها با شهرداری اشاره کرد و گفت: سعی کردیم سالنی در مرکز شهر ایجاد کنیم تا اصحاب رسانه و خبرنگاران بتوانند از کارهایی که در شهرداری انجام می‌گیرد اطلاع پیدا کنند و به مردم منعکس کنند.

نویسنده:
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها