کد خبر : ۲۹۰۸۳
تاریخ انتشار : ۱۴ آبان ۱۳۹۷ - ۰۹:۰۲
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
علی خدادادی رئیس کمیسیون خدمات شهری با اشاره به نامه شهرداری تهران مبنی برراهنمایی و مشاوره از استان کرمان به منظور ساماندهی سگ های ولگرد در تهران می گوید: ما در کرمان علی رغم همه ی نقص ها کار خوبی انجام دادیم و حتی شهرداری تهران آمده و از پناهگاه کرمان بازدید داشته و خواسته که از تجربیات ما برای پایتخت هم استفاده کند.
گفتارنو / گروه شهر: 

برای سگ های ولگرد مناطق حاشیه نشین و مرکز شهر دیگر زیاد فرقی ندارد. مشاهده گله ‌ی سگ ها در ساعات اولیه صبح و آخر شب چندان دور از ذهن نیست.البته  این مشکل  فراگیر  است و تنها محدود به شهر کرمان نیست.

طی چند سال  اخیر شهرداری و نهاد های زیربط با انجام عملیاتی چون عقیم سازی و نگهداری سگ‌های ولگرد در پناهگاه  سعی در کنترل جمعیت سگ ها بلاصاحب  داشته اند، اما به اعتقاد برخی کاربران فضای مجازی و شماری از  فعالان حقوق حیوانات ، شیوه برخورد شهرداری با این مشکل چندان مناسب نیست. از سوی دیگر برخی خواستار شفاف سازی  نوع هزینه کرد کمک‌های دریافتی توسط انجمن حمایت از حیوانات شده اند و کانالیزه شدن کمک‌های شورای شهر و شهرداری تنها به این نهاد را به صلاح شهر و حیوانات نمی‌دانند.  

توله سگ‌ها از گرسنگی می‌میرند
زهرا مهرابیان که در شمار فعالان انجمن حمایت از حقوق حیوانات  است می‌گوید: وضعیت نگه داری سگ ها در پناهگاه اصلا خوب نیست ، تعداد زیادی از این سگ ها در اثر زخم ها و عفونت هایی که بر اثر دعوا بر سر غذا دارند میمیرند و عده زیادی نیز بر اثر کنه تلف می شوند . 

او که مدت سه ماه است که دیگر با پناهگاه همکاری ندارد، در ادامه می گوید: من به خاطر همین وضعیت نگهداری نادرست و مشکلاتی که به چشم در این مرکز دیدم دیگر در این مرکز فعالیت نکرده و خود و تعدادی از همکاران با ایجاد مراکزی به صورت انفرادی سعی در نگهداری و رسیدگی به این سگ ها داریم . 

به گفته مهرابیان وضعیت توله سگ های موجود در پناهگاه بسیار دلخراش است و تنها غذای موجود در این مرکز پای مرغ است که این توله  سگ ها  توان خوردن آن را ندارند و از گرسنگی می میرند.
او مدعی است:  شهرداری نظارت چندانی بر این مجموعه ندارد.   خود در طی مدتی که در آن جا بودم تنها یک الی دو بار دیدم که شهرداری به این مرکز سر بزند .

دستگاه کارواش خریدیم
نحوه  جمع آوری سگ های ولگرد توسط زنده گیرهای شهرداری هم مورد انتقاد فعالان حقوق حیوانات است.  آن‌ها معتقدند در هنگام جمع آوری، مادر را بدون توله و یا برعکس می گیرند و تنها هدف جمع آوری این سگ ها از خیابان است، حالا به هر بهایی . 

غذا رسان پناهگاه  به امید کرمان می‌گوید: چندی قبل میزان مرگ و میر سگ ها از کنه زیاد بوده است اما هم اکنون با حمایت های خیرین دستگاه  کارواش و سم خریداری شده وهمین امر موجب شده که نسبت به گذشته کنه بسیار کم باشد  و دیگر سگی به این دلیل تلف نشود و آمار مرگ و میر به شدت کاهش یابد. 

افخم نشاط، به صراحت می‌گوید: «واقعا ما اسپانسر نداریم، شهرداری 1200 سگ جمع وری کرده و به پناهگاه آورده است. . امکان غذارسانی به آن شکل برای این ها وجود ندارد» 
بنابر گفته ها او غذای بیش از 1200 سگ این مجموعه شامل 600 کیلو پا و سر مرغ  به همراه 700قرص نان است که آن هم به صورت یک روز در میان انجام می شود.

بنا بر اظهارات او با کمک خیرین هفته ای یک الی 2 نوبت سوپ و یا شیر تهیه می شود و به این توله ها داده می شود که آن هم مسلما برای توله ای که نیاز به غذای روزانه دارد کافی نیست. 
او در پاسخ به سوال خبرنگار گفتارنو مبنی بر کمک های شهرداری و سازمان دامپزشکی برای تهیه غذا می گوید: شهرداری از نظر مالی هیچ کمکی  به ما  نمی کند،  فقط همین که  ماشینی و راننده ای در اختیارمان بگذارد یا آب ویا بشکه ای به ما بدهد و الا شهرداری در امر تهیه غذا برای این سگ ها هیچ کاری نمی کند. دامپزشکی هم همین طور در طول این مدت تنها دو سری غذا به ما دادند و الان دیگر هیچ کمکی نمی کنند.

او در ادامه می گوید: برای غذا رسانی به این سگ ها ما از کمک انجمن حمایت از حیوانات و خیرین استفاده می کنیم.
به اعتقاد او ریشه اصلی تلفات سگ ها در حال حاضر همین بی غذایی است چرا که اگر این سگ ها به اندازه کافی غذا رسانی می شدند در برابر زخم و بیماری مقاوم بودند. 

نشاط  در رابطه با فرایند عقیم سازی این پناهگاه می گوید: مدتی قبل عقیم سازی صورت می گرفت اما عملا عقیم سازی نیز به دلیل نداشتن بودجه در شهرداری متوقف شده و تعداد محدودی از سگ ها عقیم شده اند. 

علیرغم همه‌ی نقص ها، کارهای خوبی انجام دادیم
از سوی دیگر رئیس کمیسیون خدمات شهری معتقد است پناهگاه سگ ها وضعیت بسیار خوبی دارد و  کارهای زیادی در آن محل توسط شهرداری  انجام شده و تعداد زیادی از سگ ها عقیم شده  و واکسن زده شده اند.

علی خدادادی با اشاره به نامه شهرداری تهران مبنی برراهنمایی و مشاوره از استان کرمان به منظور ساماندهی سگ های ولگرد در تهران  می گوید: ما در کرمان علی رغم همه ی نقص ها کار خوبی انجام دادیم و حتی  شهرداری تهران آمده و از پناهگاه کرمان  بازدید داشته و خواسته که  از تجربیات ما برای پایتخت هم استفاده کند.

او درپاسخ به این سوال که عده ای معتقدند نسبت به گذشته آمار سگ های ولگرد افزایش پیدا کرده است، می گوید: نه این دید مردم است و حساس شده اند.
او با بیان این‌که هر سگی هر 40 روز 7 توله زایمان می کند ، در ادامه می گوید: در حال این را داریم کنترل می کنیم تا  در 8 ماه الی یک سال اینده اصلا سگ بلا صاحبی در این شهر  نداشته باشیم و روزانه بچه ها یک وانت از سگ ها بلاصاحب  به داخل پناهگاه می برند و در سایت نگهداری می کنند.

خدادادی دلیل توقف عقیم سازی را گرانی این آمپول و تورم می داند و معتقد است دانشگاه علوم پزشکی نتوانسته کمک چندانی به آن ها بکند. 


منبع: امید کرمان
نویسنده:
برچسب ها: سگ های ولگرد
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
پربازدید ها