کد خبر : ۲۹۲۷۱
تاریخ انتشار : ۰۸ آذر ۱۳۹۷ - ۰۹:۰۵
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
کمالی پور:
عضو هیات رییسه کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی گفت: سرانه اختصاصی بودجه به سازمان زندان‌های کشور در حوزه‌های مختلف با مشکل و چالش روبرو است.
عضو هیات رییسه کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی گفت: سرانه اختصاصی بودجه به سازمان زندان‌های کشور در حوزه‌های مختلف با مشکل و چالش روبرو است.

یحیی کمالی پور  با اشاره به لزوم توجه به بودجه بخش فرهنگی زندان‌ها گفت: تخصیص بودجه‌های داخلی متناسب با شرایط و ظرفیت‌هایی است که خود سازمان زندان‌های کشور ایجاد می‌کند، سازمان زندان‌های کشور سالانه بودجه‌ای را دارد که در آن بودجه، ردیف‌های خاص خودش نیز داده شده است و در حوزه فرهنگ نیز قطعاً بودجه برای سازمان گذاشته شده است.

تعداد زندانیان با بودجه تخصیصی سازمان زندان‌ها همخوانی ندارد

نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد در مجلس شورای اسلامی افزود: در وضعیت فعلی، سرانه اختصاصی بودجه به سازمان زندان‌های کشور در حوزه‌های مختلف با مشکل و چالش روبرو است، به نحوی که تعداد افرادی که به زندان‌ها وارد می‌شوند و تعداد افرادی که در زندان‌ها بیتوته می‌کنند، به نحوی است که با بودجه تخصیصی سازمان زندان‌ها همخوانی ندارد و تطبیق نمی‌کند.

وی اظهار کرد: در حال حاضر از حیث فیزیکی و محیطی چیزی حدود 17 زندان استاندارد است و بقیه زندان‌های کشور همه غیر استاندارد هستند و گاه 5برابر ظرفیتی که برای آنها تعریف شده زندانی دارند. به نحوی که زندانی برای 200نفر ساخته شده و 1000زندانی در آنجا وجود دارد.

سرانه تغذیه زندانیان به ازای هر زندانی 6هزار تومان است

این نماینده مردم در مجلس دهم با اشاره به سرانه تغذیه زندانیان تصریح کرد: سرانه تغذیه زندانیان به ازای هر زندانی 6هزار تومان است درحالی که با این 6هزارتومان گوجه تخم‌مرغ هم نمی‌شود خورد و ما باید 3 وعده به زندانی غذا بدهیم و در حوزه مسائل فرهنگی نیز همین وضعیت را داریم.

کمالی پور خاطرنشان کرد: این بودجه‌ای که برای سازمان زندان‌ها در نظر گرفته می‌شود، باید سرشکن شود و بیشتر به اولویت‌های خود بپردازند، ممکن است بشود مقداری در مسائل فرهنگی زندانی اغماض کرد اما در بحث غذای وی نمی‌شود اغماض کرد چراکه ممکن است زندانی گرسنه باشد و سرو صدا و داد و بیداد می‌کند.

عضو هیات رییسه کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس گفت: گرچه ما اعتقاد داریم همانطور که غذای جسم مهم است غذای روح نیز مهم است و باید به فرهنگ هم توجه شود اما ناچاری و گرفتاری در این حوزه باعث شده است که به مسائل فرهنگی کمتر توجه شود و این کمتر توجه کردن باعث می‌شود برخی احساس کنند که اصلا بودجه‌ای در این حوزه نداریم در صورتی که اصلا چنین چیزی نیست و ما برای حوزه فرهنگ قطعا بودجه داریم اما ممکن است بودجه ما با آن اندازه نباشد که بتوانیم خواسته‌های فرهنگی زندانیان را برآورده کنیم.
منبع: خانه ملت
نویسنده:
نام:
ایمیل:
* نظر: