کد خبر : ۳۰۲۶۴
تاریخ انتشار : ۲۳ اسفند ۱۳۹۷ - ۰۸:۵۴
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
عضو هیئت علمی دانشگاه شهید باهنر کرمان در گفتگو با گفتارنو مطرح کرد:
عضو پژوهشکده فناوری و تولیدات گیاهی دانشگاه باهنر کرمان با بیان اینکه نور پردازی با چراغ LED خیلی برای گیاهان و درختان مضر نیست گفت: نورپرزازی ها ممکن است در انسان، حیوانات و پرندگان مشکل ایجاد کند اما برای گیاهان و درختان خیر، چرا که خیلی از درختانی که در کرمان کاشته می شوند حساس به نور نیستند.
گفتارنو/ سمیرا کریمی افشار:

عضو پژوهشکده فناوری و تولیدات گیاهی دانشگاه باهنر کرمان با بیان اینکه  نور پردازی با چراغ LED  خیلی برای گیاهان و درختان مضر نیست گفت:  نورپرزازی ها ممکن است در انسان، حیوانات و پرندگان مشکل ایجاد کند اما برای گیاهان و درختان خیر، چرا که خیلی از درختانی که در کرمان کاشته می شوند حساس به نور نیستند. 

به گزارش گفتار نو، ایرج توسلیان افزود: نورپردازی که در سطح بوستان ها و فضای سبز شهرکرمان وجود دارد غیر اصولی است  به طوریکه در جاهای دیگر دنیا معمولا 12 شب خاموش می شوند نه اینکه 24 ساعت روشن باشند. 

عضو هیئت علمی بخش باغبانی دانشکده کشاورزی دانشگاه شهید باهنر کرمان اظهار داشت: در شرایط غیر طبیعی گیاهان نیز همانند انسان ها واکنش نشان می دهند اما اگر بخواهیم اینطور نتیجه گیری کنیم که استفاده از نور LED منجر به نابودی درختان می شود خیر اینچنین نیست چرا که درختانی که با نور LED  تزئین می شود بحث گل اندازی در آنها مطرح نیست و فقط برگ زینتی دارند.

همایون فرهمند تصریح کرد: در همه جای دنیا نور پردازی وجود دارد اما بسته به نوع گیاه باید دقت شود چه میزان نور یا چه نوع نوری بر گیاهان بتابانیم. 

این در حالی است که یک پژوهشگر آلودگی نوری در تهران معتقد است درخت نیز یک موجود زنده است و احتیاج به استراحت دارد و  نورپردازی باعث می شود درخت حس کند هنوز طول روز کم نشده است و همچنان تابستان است به همین دلیل فرایند خزان در درختان به تاخیر می افتد.

فرهمند در پاسخ به این سوال خبرنگار ما مبنی بر اینکه نورپردازی درختان در بوستان ها و فضاهای سبز شهر کرمان را تا چه اندازه اصولی می دانید، گفت: اگراز این نقطه نظر نگاه کنیم می گویم مانند خیلی کارهای دیگر که در کشور رخ می دهد این نور پردازی ها هم اصولی نیست، در حقیقت احساسی و سلیقه ای است. 

فرهمند تصریح کرد: سهم آلودگی نوری نسبت به بقیه عوامل که منجر به نابودی درختان در بوستان ها و فضاهای سبز شهری می شود  خیلی کمتر است. 

وی با اشاره به نورپردازی های گسترده در دانشگاه باهنر اعلام کرد: علیرغم هزینه های هنگفت برای نورپردازی اما من معتقدم این مبالغ می توانست در جای دیگری هزینه شود. نویسنده:
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار