کد خبر : ۳۰۳۵۲
تاریخ انتشار : ۲۴ اسفند ۱۳۹۷ - ۲۰:۴۰
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
در چهل و یکمین جلسه شورای گفت و گو استانی دولت و بخش خصوصی مطرح شد:
استاندار کرمان در جلسه شورای گفت و گو بخش دولتی و خصوصی گفت : استان کرمان به لحاظ منابع و امکانات وضعیت خوبی دارد به طوری که در بخش اقتصادی به عنوان بهشت معادن کشور لقب گرفته است و حدود چهل درصد از ارزش افزوده کشور متعلق به استان کرمان است.
گفتارنو/سمیرا کریمی افشار:

استاندار کرمان در جلسه شورای گفت و گو بخش دولتی و خصوصی گفت : استان کرمان به لحاظ منابع و امکانات وضعیت خوبی دارد به طوری که  در بخش اقتصادی به عنوان بهشت معادن کشور لقب گرفته است و حدود چهل درصد از ارزش افزوده کشور متعلق به استان کرمان است.

به گزارش گفتار نو محمد جواد فدایی تصریح کرد : در بخش کشاورزی علی رغم وضعیت نامناسب آبی استان و بیلان منفی که در برداشت از آب های زیرزمینی داریم اما بخش کشاورزی در سالهای گذشته توسعه پیدا کرده است به طوری که در بعضی از اقلام کشاورزی در تولید رتبه اول تا سوم را داریم.

وی افزود: در بخش صنعت هم در صنایع فولاد، خودروسازی ، لاستیک و سیمان توسعه خوبی داشته ایم.

فدایی در مورد گردشگری نیز عنوان داشت : در بخش گردشگری به لحاظ جاذبه های طبیعی، فرهنگی و تاریخی شرایط استان شرایط مناسبی است.

وی با بیان اینکه ما در استان  ۷ اثر تاریخی ثبت جهانی و ۶۵۰ اثر ثبت ملی داریم گفت: در کشور حدود ۲۲ اثر ثبت جهانی داریم که کرمان یک سوم آثار ثبت جهانی کشور را دارد.

در بخش بعدی صحبتهای استاندار وی خاطر نشان کرد : این موضوعاتی که برشمردم می رساند که شرایط اقتصادی استان باید در وضعیت خوبی باشد اما علارغم این امکانات به لحاظ توسعه وضعیت خوبی نداریم به طوری که در تعداد زیادی از شاخص های توسعه زیر متوسط کشوری هستیم. 

فدایی همچنین متذکر شد:استان به لحاظ درآمد سرانه زیر متوسط کشوری است و  سرجمع درآمدی استان در مجموع خوب نیست و من از گفتن عدد و رقم صرف نظر میکنم چرا که وضعیت مناسب نیست.

فدایی راجع به نرخ اشتغال در سطح استان عنوان کرد : به لحاظ اشتغال درصد بیکاری ما یازده و نیم درصد است و صد و هفده هزار نفر هنوز جویای کار هستند.

وی افزود: علی رغم اینکه در سال ۹۶ تعداد شغل نسبتا قابل قبولی طبق برنامه ایجاد شد اما به دلیل اینکه به همین نسبت افراد جویای کار وارد شدند بنابراین در نرخ بیکاری تغییری ایجاد نشده است.

وی در تکمیل صحبت های خود گفت : شرایط نشان می دهد باید در زمینه سرمایه گذاری بیشتر کار کنیم اما دولت نه توان دارد و نه بنا دارد که سرمایه گذاری کند و ما ناچاریم از بخش خصوصی استفاده کنیم.

استاندار کرمان خاطر نشان کرد: نمی‌دانم در حال حاضر سهم بخش خصوصی در اقتصاد استان چند درصد است اما آنچه در برنامه ششم پیش بینی شده است سهم بخش خصوصی درصد بالایی است.

فدایی با بیان اینکه در برنامه ششم توسعه قرار است ما رشد اقتصادی ۸.۵ درصد داشته باشیم گفت:
برای رسیدن به این رشد ۸.۵ درصد، ۵.۷ درصد آن از محل سرمایه گذاری و ۲.۸ درصد آن از محل ارتقا بهره وری پیش بینی شده است. 

استاندار کرمان مدعی شد : برای اینکه ما به این رشد برسیم طی شش سال ۱۲۲ هزار میلیارد تومان باید سرمایه گذاری کنیم که سالی ۲۴ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان می شود.

وی درادامه افزود: آنچه پیش‌بینی شده است برای رسیدن به رشد اقتصادی باید ۱۳ درصد در بخش دولتی و ۸۷ درصد در بخش خصوصی سرمایه گذاری شود ، و باید زمینه‌های آن برای همکاری بخش خصوصی فراهم شود که هنوز فراهم نشده است.

فدایی در پایان گفت : اتاق ایران چقدر می تواند کمک کند تا ما به رقم ۸۷ درصد در زمیته سرمایه گذاری بخش خصوصی برسیم؟
نویسنده:
برچسب ها: استاندار کرمان
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار