کد خبر : ۳۰۵۸۶
تاریخ انتشار : ۲۲ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۹
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
دبیرموسسه مردم نهاد مهرگسترکویر کرمان در گفت و گو با گفتار نو مطرح کرد:
دبیر موسسه مردم نهاد مهرگستر کویر، عمده مشکلات منطقه حاشیه نشین شهرک صنعتی و شهرک پدر را نبود آب آشامیدنی، عدم وجود خدمات شهری، سوء تغذیه، وجود بیماری های خاص، عدم جمع آوری زباله ها و سگ های ولگرد دانست و گفت: مشکل اصلی این منطقه افت فشار آب به خصوص در تابستان است که این مسئله ساکنین را درزمینه بهداشت فردی و استحمام دچار مشکل کرده است.
دبیر موسسه مردم نهاد مهرگسترکویر کرمان با بیان اینکه این موسسه به صورت پایلوت در شهرک صنعتی فعالیت می‌کند گفت: بخشی که ما در آنجا فعالیت داریم هیچ گونه خدمات شهری در آن ارائه نمی‌شود و مرکز بهداشت ندارد. 

حدیث سالاری در گفت‌وگو با گفتارنو افزود: به دلیل نبود مرکز بهداشت، ساکنین برای دریافت خدمات بهداشتی باید حدود دو تا سه کیلومتر راه را با شرایط نامناسب طی کنند تا به ابتدای شهرک که مرکز بهداشت وجود دارد برسند و خدماتی را دریافت کنند.

وی عمده مشکلات منطقه حاشیه‌نشین شهرک صنعتی و شهرک پدر را نبود آب آشامیدنی، عدم وجود خدمات شهری، سوء تغذیه، وجود بیماری‌های خاص، عدم جمع آوری زباله‌ها و سگ‌های ولگرد دانست و گفت: مشکل اصلی این منطقه افت فشار آب به خصوص در تابستان است که این مسئله ساکنین را درزمینه بهداشت فردی و استحمام دچار مشکل کرده است. 

به گزارش گفتار نو، دبیر موسسه مهر گستر کویر با بیان اینکه خیلی از ساکنین، آب را در تانکر نگه داری می‌کنند یا با دبه‌های بیست لیتری آن را جابجا می‌کنند گفت: حتی ممکن است این آب دچار آلودگی‌هایی نیز باشد. 

وی به وضعیت بهداشت و سلامت بانوان این منطقه اشاره کرد و گفت: مشکل کم آبی منجر به بروز عفونت هایی در بانوان شده است که به دلیل مسائل مالی پیگیری و درمان نمی شود واین موضوع بیماری های مربوط به زنان را  افزایش داده است.

دبیر موسسه مهر گستر همچنین به آموزش های بارداری مبتدی در این مناطق اشاره کرد و گفت: آموزش ها کافی نیست وزنان مراقبت های قبل و بعد از بارداری را انجام نمی دهند.

 سالاری تصریح کرد: به دلیل فقری که در منطقه وجود دارد بیماری‌ها در منطقه تجدید می شوند و فرد وقتی با بیماری مواجه می شود به دلیل هزینه‌های بالای درمان به دنبال درمان نمی‌رود.

وی با بیان اینکه تا کنون در این منطقه بیماری های واگیر و غیر واگیر مشاهده نشده است گفت: اما از ظاهر افراد به خصوص کودکان می توان متوجه فقر غذایی شد. به طوری که مادران زیادی از دفع پروتئین در کودکانشان خبر می دهند.

سالاری در همین راستا خاطرنشان کرد: ما تا کنون سعی کردیم بسته های ارزاق مواد خشک دارای ارزش غذایی را در اختیار آنها قرار دهیم.
 
وی در ادامه عنوان کرد: نبود شرایط مناسب برای زندگی ناخودآگاه بر سلامت اجتماعی ساکنین این مناطق تاثیر گذاشته است و این منجر به کاهش الحاقات اجتماعی نسبت به افرادی که در سطح شهر زندگی می کنند شده است.

دبیر موسسه مهرگستر کویر تاکید کرد: تاکنون مراکز بهداشت یا دانشگاه علوم پزشکی با موسسه ما همکاری نداشتند و اقدامی صورت نگرفته است. 

وی یادآور شد: مرکز بچه‌های آفتاب، خانه ما زیر نظر جمعیت امام علی، مرکز بهداشت و دفاتر تسهیل گری در ابتدای شهرک صنعتی فعالیت می کنند.  
نویسنده:سمیرا کریمی افشار
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار