کد خبر: ۱۰۳۸
تاریخ انتشار: ۲۴ بهمن ۱۳۹۳ - ۱۵:۵۲
ارسال به دوستان
ذخیره
خطیب نماز جمعه تهران:
امام جمعه موقت تهران اظهار داشت: اما تا سایه ولایت فقیه بر سر ما است که ان شاءالله تا انقلاب حضرت مهدی (عج) خواهد بود، کشور فروخته نشده، نمی شود و نخواهد شد.
خطیب جمعه تهران گفت: مذاکره کنندگان فرزندان این ملت هستند، چند بار بگویند، مطیع ولایت و در چارچوب اوامر ولایت برنامه هایمان را تنظیم می کنیم.

به گزارش ایرنا، آیت الله «سیداحمد خاتمی» در خطبه دوم نماز جمعه این هفته تهران افزود: اگر می خواهید دوره ای را پیدا کنید که کشور فروخته شد دوره ای بود که دیکتاورها بر این کشور حاکم بودند. 

امام جمعه موقت تهران اظهار داشت: اما تا سایه ولایت فقیه بر سر ما است که ان شاءالله تا انقلاب حضرت مهدی (عج) خواهد بود، کشور فروخته نشده، نمی شود و نخواهد شد. 

در طول 200 سال اخیر هر گاه جنگی در این کشور اتفاق افتاده، پایان جنگ بخشهایی از این کشور از دست رفته اما تنها و تنها در عصر ولایت فقیه هشت سال جنگ درگرفت و به فضل خدا یک وجب از خاکمان را از دست ندادیم. 

امام جمعه موقت تهران ادامه داد: به همه جوانان و تحلیلگرانی که حق آنها اطلاع از مسایل سیاسی، تحلیل و نظر است، سفارش می کنم در مسایل هسته ای جلوه اعتدال دوری از افراط و تفریط است. 

آیت الله خاتمی اضافه کرد: افراط این است که کسی بگوید این توافق، پیروزی بزرگ بود، نخیر اینچنین نیست بلکه حرکت عادی در سیاست خارجی ما بود که انجام شد و تفریط نیز این است که بگویند مذاکره کنندگان رفتند کشور را فروختند، این هم نادرست است. 

وی با اشاره به سخنان اخیر «دیوید کوهن» یکی از مقامات آمریکایی گفت: واژه گیرافتادن و دست بسته بودن در شان آمریکایی ها است. آنها وارد هر جا شدند با دادن تلفات زیاد دست از پا درازتر فرار کردند. 

امام جمعه این هفته تهران خطاب به آمریکا گفت: به افغانستان، عراق، سوریه، یمن و اوکراین آمدید، چه گیرتان آمد جز نفرت مردم، روزی فقط ایران مرگ بر آمریکا می گفت اما دیشب در تلویزیون دیدید که مردم یمن نیز الموت الامریکا سر داده بودند. آیت الله خاتمی اضافه کرد: اگر قرار گیرافتادن باشد، شما گیر افتاده و دست بسته اید و روزی که بر ملت ایران در مرداد ماه سال 91 تحریم جدید اعمال کردید، یک ماه دیگر ایرانی ها دست تسلیم بالا می برند اما یکماه بعد روز قدس بود، مردم آمدند دستها را مشت کردند و مرگ بر آمریکا سر دادند. 

وی خطاب به آمریکایی ها با بیان اینکه خبرنگارهای شما به ایران آمدند و گفتند تنها چیزی که در ایران مشاهده نکردیم، این بود که ایران به هیچ عنوان شبیه یک کشور تحریم شده نیست؛ افزود: ایران کشور امام زمان (عج) است و به یاری خدا توطئه ها را پشت سر گذاشته و خواهد گذاشت. 

آیت الله خاتمی گفت: آمریکایی ها این روزها بسیار جسورانه و بی ادبانه حرفهایی زدند که در خور شان خودشان است، دیوید کوهن یکی از مقامات آمریکایی گفته که تحریم ها دست ایران را بسته است، آنها گیر افتاده اند و تیم مذاکره کننده با دست های بسته در مذاکرات حاضر می شود.**راهپیمایی 22 بهمن تو دهنی به یاوه گویی آمریکایی ها بود 

امام جمعه موقت تهران با تاکید بر اینکه راهپیمایی ملت ایران تو دهنی به این یاوه سرایی ها بود، گفت: راهپیمایی شما این را گفت که ملت ایران گیر نیفتاده و دست بسته نیست، ملت ایران مدبرانه و با دقت برنامه خود را دنبال می کند.

امام جمعه این هفته تهران ادامه داد: در مورد مذاکرات هسته ای؛1+5 به ویژه آمریکا در پی عملیات فریب بود، همان فریبی که سر فلسطینیان در آوردند و با قرارداد اسلو توافق بر کلیات انجام دادند و گفتند به تدریج به جزییات می رسیم.22 سال از این توافق گذشته و آنها یک گام به جلو نگذاشته اند. آیت الله خاتمی با بیان اینکه آنها می خواستند درعرصه هسته ای نیز این کار را انجام دهند و بگویند ما سر کلیات توافق کنیم سپس بر سر جزییات به توافق می رسیم، افزود: اصلا توافق در مورد کلیات بحث نیست و نیازی به توافق در زمینه کلیات نیست زیرا در قرارداد ان پی تی وجود دارد، اما موضوع مساله ساز جزییات است. 

وی یادآور شد: بیانات رهبر انقلاب مبنی بر توافق یک مرحله ای در بر دارنده کلیات و جزییات و در یک مرحله باید همه چیز تمام شود، کافه آنها را به هم ریخت. ایشان فرمودند مفاد این قرارداد باید روشن، واضح و غیرقابل تاویل باشد و نباید به گونه ای باشد که طرف مقابل عادت به چانه زنی دارد در قضایای مختلف بهانه جویی کند. 

امام جمعه این هفته تهران ادامه داد: خدا را بر این رهبر هوشیار و بیدار شاکریم، این چشم بیدار امت که در هر مقطع توطئه های دشمنان را نقش بر آب می کند. من از این جایگاه عبادی سیاسی می گویم مردم عزیز ما با تمام وجودشان مطیع امر رهبر بزرگوارشان هستند.

خطیب جمعه تهران در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به نامه مهم رهبر معظم انقلاب به جوانان اروپا و امریکای شمالی تاکید کرد: نامه ایشان به جوانان غرب شایسته تجلیل و تحلیل فراوان است. 

آیت الله خاتمی ضمن قدردانی از ملت ایران برای حضور باشکوه در راهپیمایی 22 بهمن گفت: از شما ملت بزرگ تشکر، تقدیر و تکریم می کنم که با حضور بسیار شکوهمند دهها میلیونی به نظام اسلامی آبرو دادید.

وی در ادامه خطاب به مردم با اشاره به اینکه شما با مبنا و تحلیل آمدید، گفت: یک مبنا شکر خدا بود که 36 سال پیش با عنایت خدا یک رژیم سیاه اسلام ستیز، اخلاق و عفت ستیز، آزادی ستیز، استقلال ستیز و مردم ستیز سرنگون شد.

آیت الله خاتمی در ادامه با بیان اینکه از مستندهای بسیار خوب سیمای جمهوری اسلامی ایران در دهه فجر امسال برای معرفی رژیم پهلوی قدردانی می کنم، گفت: یکی دیگر از پیام های راهپیمایی امسال بیعت بود، همه آمده بودند و سخن همه این بود که ما در صحنه دفاع از نظام اسلامی مان هستیم و در واقع بیعت با اسلام و ولی فقیه به صورت عملی انجام شد. 

وی با تصریح اینکه راهپیمایی امسال بیعت دوباره مردم با آرمان شهیدان بود، گفت: اجتماع روز 22 بهمن در سراسر کشور گاهی دو سه برابر سال گذشته و دست کم همانند سال گذشته بود.

آیت الله خاتمی در ادامه با اشاره به اینکه نکته دیگر ویژگی های منحصر به فرد این انقلاب است، یادآور شد: تمام انقلاب ها به مرور زمان از شور و نشاط انقلابی شان کاسته می شود، اما راهپیمایی باشکوه 22 بهمن سال 93 همانند راهپیمایی سال 58 در نخستین سالگرد انقلاب بود این بسیار معنا دارد و مایه اعجاب است.

وی ادامه داد: اکثر انقلاب ها، انقلاب از بیرون است، اما نقلاب اسلامی ایران انقلابی از درون است.

امام جمعه موقت تهران نکته بعدی را مساله فراگیری و گستردگی کمی راهپیمایی 22 بهمن امسال دانست و گفت: در هزار شهر و 5 هزار روستا از مرکز تا منتهی الیه مرزهای کشور همه آمدند، در خوزستان ریزگرد گرفته مشکل داری که از خدا می خواهیم مشکلاتشان برطرف شود وفادارانه آمدند و در شهرهایی که سرمای شان زیر صفر است نیز آمدند. 

وی تاکید کرد: از جهت کیفی، همه سلیقه ها در راهپیمایی 22 بهمن حضور داشتند و به معنای دقیق کلمه یک جشن ملی بود. 

امام جمعه این هفته تهران با اشاره به اینکه علاوه بر نسل های اول، دوم و سوم، نسل چهارمی ها نیز در راهپیمایی روز 22 بهمن حضور داشتند، این شعار را برای جوانان قرائت کرد که «ما همان نسل جوانیم که ثابت کردیم، در ره عشق جگر دارتر از صد مردیم؛ هر زمان شور خمینی به سر افتد ما را، دور سید علی خامنه ای می گردیم.»

وی تاکید کرد: این راهپیمایی پیام بسیاری داشت که می توان به پیام وفاداری، خستگی ناپذیری، وحدت، عزت و ذلت ناپذیری اشاره کرد. در راهپیمای امسال دو شعار جدید سر داده شد؛ «نه تحریم نه ذلت مذاکره با عزت؛ پاسخ هر گزینه روی میز مرگ بر آمریکای اسلام ستیز»، مردم هر ساله از آمریکا نفرت داشتند اما نفرت مردم امسال بیشتر از گذشته بود.

آیت الله خاتمی ادامه داد: به کسانی که گهگاهی خیالاتی می شوند و گوشه کنار می گویند مثلا 13 آبان مرگ بر آمریکا نگویید، می گویم تا آمریکا و شیطنت های آمریکا هست، این شعار باشکوه خواهد ماند و هرکسی بخواهد در مقابل این شعار باشد، منزوی خواهد شد. 

امام جمعه این هفته تهران اضافه کرد: «آخرین پیام این است مردم ما به مسوولان گفتند ما اینگونه و مرد و مردانه حاضر در صحنه هستیم، باید از این مردم تشکر شود؛ تشکری که مسوولان می کنند با خدمت کریمانه به این مردم است، خدمت بیشتر با حفظ کرامت و بزرگی این مردم؛ محبت و مهر خود را به مردم صادر کنند که البته صادر می کنند. خشم و عصبانیت خود را کنترل کنند، وقتی عصبانی هستند سخن نگویند که گاهی در حال عصبانیت حرفهایی گفته می شود که در شان نیست ما مسوولین خودمان را دوست داریم و همیشه می خواهیم آنها را در اوج وقار ببینیم.» 

امام جمعه موقت تهران ادامه داد: نیش و کنایه در شان مسوولان عالی کشور نیست زیرا ضرر آن این است که در جامعه سرریز می شود.

آیت الله خاتمی گفت: تشکر از مردم این است که صاحبان قلم و بیان، حریم این مردم را حفظ کنند و روی اعصاب این مردم راه نروند، گاهی می بینم چاشنی برخی از این مقاله نویس ها نیش و تمسخر به این گروه و آن گروه است، منطقی بنویسید و منطقی انتقاد کنید.

وی اظهار داشت: دوره اینکه با نیش و تمسخر و امثال اینها بتوانید کسی را از صحنه دور کنید، گذشته است، مردم ما فهیم هستند منطقی بنویسید که در شان این ملت باشد.** رفتار مسلمانان با یکدیگر باید قرآنی باشد

خطیب جمعه تهران در بخشی دیگر از خطبه های این هفته نماز جمعه، با بیان اینکه سبک زندگی دینی در عرصه اجتماعی دارای اصولی است، گفت: در جامعه اسلامی رفتار مسلمانان با یکدیگر باید قرآنی باشد.

وی در خطبه اول نماز جمعه این هفته تهران افزود: شیوه ای که قرآن می پسندد این است که پاسخ بدی را با خوبی بدهید. 

خاتمی اظهار داشت: 6 آیه از قرآن در خصوص اصل عدم مقابله به مثل در جامعه اسلامی و ایمانی پرداخته است. 

امام جمعه موقت تهران در خطبه اول که مروری بر سبک زندگی دینی در عرصه اجتماعی داشت، گفت: فرد در زندگی اجتماعی گاهی با برخورهای نامناسب مواجه می شود. نمی توان گفت چون جامعه اسلامی شده است، دیگر چنین مواردی وجود ندارد، البته نباید اینگونه باشد اما متاسفانه کم و بیش دیده می شود. 

وی با طرح این سوال که آیا باید در برابر برخوردهای نامناسب مقابله به مثل کرد؟ اظهار داشت: این روش را اسلام نمی پسندند، بلکه اسلام توصیه به خوبی کرده است.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

انفجار پنج خودرو غیرمجاز حمل سوخت در منوجان

زلزله ۴.۵ ریشتری فاریاب سبب وحشت مردم شد اما خسارت نداشت

بیماران مبتلا به کرونا چه زمانی می‌توانند واکسن بزنند؟

کیهان: تار موی عراقچی را به شرمن نمی‌دهیم

باید برای بهبود فضای کسب و کار استان کرمان فکری کرد

۲ شکارچی سابقه دار در بافت دستگیر شدند

تسلیت رهبر انقلاب اسلامی در پی درگذشت آیت‌الله حسن‌زاده آملی

«رویداد ملی تئاتر سردار آسمانی» در کرمان برگزار می‌شود

محموله واکسن تک دُز برای ۳ تا ۱۷ ساله‌ها وارد کشور شد

طرح‌های نیمه‌تمام کرمان برای تکمیل به ۴۸هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز دارند

پربازدید ها

از تجلیل از رئیسی و دولت سیزدهم و تحلیل نگاه بی‌بی‌سی به شانگ‌های تا انتقاد از نماینده مجلس

از واکسیناسیون تا شانگهای؛ بذر سوخته روحانی، برداشت رئیسی!

ابراز تاسف استاندار از عدم مراجعه ۴۰ درصد جمعیت کرمان به مراکز واکسیناسیون کرونا

ورود رئیس جمهور به ماجرای تداوم گرانفروشی ایرلاین‌ها در پروازهای اربعین

باید برای بهبود فضای کسب و کار استان کرمان فکری کرد

آیا برجام برای دولت سیزدهم موضوعی تمام شده است؟

اگر همه امکانات آموزش مجازی مهیا باشد کیفیت آن نصف کیفیت آموزش حضوری است

کیهان: تار موی عراقچی را به شرمن نمی‌دهیم

تسلیت رهبر انقلاب اسلامی در پی درگذشت آیت‌الله حسن‌زاده آملی

پر بحث

آتشی که دانشمند روشن کرد/ فرماندار: موضوع را پیگیری می‌کنیم   (۵ نظر)

دکتر حمیده واعظی سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع استانداری کرمان شد   (۴ نظر)

ظریف رسم رفاقت را به جا آورد   (۳ نظر)

حذف علی لاریجانی از انتخابات ریاست‌جمهوری   (۳ نظر)

در انتخابات 1400 شرکت کنیم حتی اگر شکست بخوریم/ تحریم‌های اقتصادی آمریکا، به رای آوردن جریان اصولگرایی کمک می‌کند/نواصولگرایان دارند از تاکتیک های اصلاح طلبان استفاده می‌کنند/ حذف رقیب برای آینده انقلاب اسلامی، آفت بد و خطرناکی است   (۲ نظر)

گردشگری فرصتی است که اگر از دست برود دیگر به دست نمی‌آید+ ویدئوی کامل گفت‌وگو   (۲ نظر)

از شانس بالای شعرباف و سالاری تا احتمال انصراف قاری قرآن/ شورای شهر موضوع فقدان 9 سال سابقه مدیریت میانی شعرباف را چگونه حل و فصل می‌کند؟   (۲ نظر)

دوست داشتم و دارم قاسم بدون پسوند یا پیشوندی باشم/ من اگر سلاح به دست گرفته‌ام برای ایستادن در مقابل آدمکشان است نه برای آدم کشتن/ در چشمان خود نمک می ریزم که پلک‌هایم جرأت بر هم آمدن نداشته باشــد تا نکند در غفلت من آن طفل بی‌پناه را سر ببرند   (۱ نظر)

ببینید| فیلم آخرین حضور سردار سلیمانی در دفتر کار خود سه روز قبل از شهادت   (۱ نظر)

بیانیه علی لاریجانی پس از ردصلاحیت   (۱ نظر)

پرطرفدارترین ها

بسیج دانشجوئی: از مدیران انقلابی، جهادی استفاده شود و نه مدیران لیبرال/ اصولگرایان به سمت مجید دوستعلی شیفت کردند؟   ( نظر)

ابراز تاسف استاندار از عدم مراجعه ۴۰ درصد جمعیت کرمان به مراکز واکسیناسیون کرونا   ( نظر)

آیا برجام برای دولت سیزدهم موضوعی تمام شده است؟   ( نظر)