کد خبر: ۱۰۸۷۴
تاریخ انتشار: ۱۶ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۱:۲۱
ارسال به دوستان
ذخیره
عارف:
رئیس شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح طلبان با تاکید بر اینکه 69 کرسی باقی مانده در مجلس برای جریان اصلاحات از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، گفت: برای اینکه بتوانیم به تمام برنامه‌های خود جامه عمل بپوشانیم باید به اکثریت قاطعی در مجلس برسیم.
رئیس شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح طلبان با تاکید بر اینکه 69 کرسی باقی مانده در مجلس برای جریان اصلاحات از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، گفت: برای اینکه بتوانیم به تمام برنامه‌های خود جامه عمل بپوشانیم باید به اکثریت قاطعی در مجلس برسیم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی گفتارنو؛ محمدرضا عارف در گردهمایی ائتلاف فراگیر اصلاح‌طلبان و حامیان دولت خراسان رضوی ، با اشاره به اینکه پس از اتفاقاتی که در سال 88 افتاد فضای سیاسی حاکم بر کشور برای جریان اصلاحات به فضایی ناامیدکننده تبدیل شده بود، اظهار کرد: در چنان شرایطی که رقبا مرگ اصلاحات را تبریک می‌گفتند جوانان سهم چشم‌گیری در بخشیدن جان دوباره به این جریان ایفا کردند.

وی با بیان اینکه گفتمان اصلاحات گفتمان انقلاب است، ادامه داد: اصلاح‌طلبان همیشه دغدغه ارزش‌ها را داشتند اما در فضایی که رقبای ما تمام امکانات را در اختیار داشتند، ما را به مسجد راه نمی‌دادند و می‌گفتند این‌ها به مساجد نمی‌آیند.

رئیس شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح طلبان با تاکید بر اینکه جریان اصلاح‌طلبان همواره به دنبال شناخت واقعیت رقیب بود، افزود: ما از سال 90 اقدامات خود را در این راستا آغاز کردیم. هرچند به انتخابات همان سال نرسیدیم اما تقریبا پس از آن تمام کسانی که به عدم شرکت در انتخابات اعتقاد داشتند نسبت به ضرورت مشارکت در این عرصه آگاه شدند و برای انتخابات 92 به طور جدی تصمیم به حضور گرفتند.

عارف خاطرنشان کرد: در آن سال که فضای مایوس‌کننده‌ای بر جریان اصلاحات و بر کشور حاکم شده بود، پس از سخنرانی‌هایی که در دانشگاه‌ و جمع نخبگان در خراسان رضوی داشتم فضای دانشگاهی استان تغییر کرد. این مساله نقش جوانان را در پیروزی جریان اصلاحات به خوبی نشان می‌دهد. جوانان سهم اصلی را در ایجاد آن حماسه ارزشمند داشتند.

وی با اشاره به اینکه در قاموس اصلاح‌طلبی بنا بر ماندن فرد خاصی در عرصه نیست، تصریح کرد: کسی که کار را بهتر انجام می‌دهد، باید بماند. به همین دلیل انصراف برخی از کاندیداها چه در زمان انتخابات ریاست جمهوری و چه انتخابات پیشین به نفع کاندیدای دیگری در راستای صلاح جریان اصلاحات بود. در اتاق‌های فکر متعددی که تشکیل شده بود، تلاش برای هم‌پوشانی افراد صورت می‌گرفت و رسیدن به همگرایی در برای همه در اولویت بود.

رئیس شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح طلبان جریان اصلاحات را در گام اول برنامه‌های خود یعنی حضور و مشارکت مردمی موفق تلقی و عنوان کرد: مردم نتیجه غفلت را در سال 84 دیده بودند. در اتاق‌های فکر راهبرد حضور نیز یکی دیگر از مسائل مورد توجه بود.

عارف با تاکید بر اینکه اولین اولویت برای جریان اصلاحات منافع ملی است، یادآور شد: ترجیح منافع ملی بر منافع جناحی برای ما امروز به یک باور تبدیل شده است. متاسفانه گاها زاویه‌ای به این جریان تحمیل می‌شود زاویه‌ای که مدیریت می‌شود و باید با قدرت در صدد از بین بردن آن برآییم. باید اعتماد سازی صورت بگیرد. عده‌ای بر این باورند که اصلاح‌طلب مگر نماز هم می‌خواند؟ این فضا را باید اصلاح کرد تا بتوان همراه گروه‌های دیگر در فضای رقابتی رقابت کنیم.

وی با بیان اینکه دستاورد برجام برای ارزیابی عملکرد دولت و اثبات موفقیت آن کفایت می‌کند، اضافه کرد: هر چند این دستاورد برای موفقیت دولت در انتخابات 96 به اندازه‌ کافی بزرگ بود، اما ما اعتقاد داریم تلاش دولت در جهت خدمت به مردم نباید متوقف شود.

رئیس شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح طلبان اظهار کرد: پس از انتخابات سال 92 ، انتخابات 94 به سرعت در دستور کار قرار گرفت. مسیری که از سال 92 در آن قدم گذاشتیم باید با شیبی ملایم دنبال می‌شد تا بتوان گام‌های محکم‌تری برداشت. همه می‌دانستیم که اگر در انتخابات 94 پیروز نمی‌شدیم در انتخابات 96 به مشکل جدی برمی‌خوردیم. به همین دلیل کسب اکثریت در این انتخابات برای جریان اصلاحات از اهمیت ویژه‌ای برخوردار بود. خوشبختانه گام اول را بسیار خوب برداشتیم و ظرفیت اصلاح‌طلبان را به عینه دیدیم.

عارف با اشاره به اینکه برند اصلاح‌طلبی به معنای همگرایی و اجماع حداکثری است، بیان کرد: در انتخابات هفتم اسفند تقریبا همه بحث اجماع را پذیرفته بودند و کسانی بودند که بر مبنای خرد جمعی به آسانی کنار می‌کشیدند. گاهی انصراف دادن برای افراد حکم انجام وظیفه دارد. هر اصلاح‌طلبی این کار را می‌کند تا وحدت همگانی را شاهد باشیم. رویکرد ما در تشکیل شورای عالی سیاست‌گذاری رسیدن به این وحدت بود. تقریبا تمام تصمیات به صورت اجماعی در شورا اخذ می‌شوند؛ هر چند اختلاف نظر وجود دارد اما تلاش می‌کنیم تا به نظر واحدی برسیم.

وی ادامه داد: در هر گام با نقد عملکرد گام قبلی عملکرد بهتری از خود نشان دادیم. فضای کشور به فضای بهتری تبدیل شد. فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر لزوم حضور تمامی افراد حتی کسانی که نظام را قبول ندارند در عرصه انتخابات کشور و آخرین فتوای ایشان که رای دادن را برای همه واجب عینی دانستند تاثیر بسیاری در ترغیب مردم در این انتخابات داشت. این تاکیدات فضای خوبی برای جریان اصلاحات در کشور ایجاد کرد.

رئیس شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح طلبان با بیان اینکه هنر اصلاح‌طلبان در این است که با قطار انقلاب حرکت کرده و در هر ایستگاه دست عده‌ای را می‌گیرند، افزود: جریان اصلاحات در هر ایستگاه عده‌ای را با خود همراه می‌کند و به همین دلیل است که گاهی به این جریان برچسب می‌زنند.

عارف عنوان کرد: رسیدن به همگرایی برای جریان اصلاحات سرمایه‌ای معنوی به شمار می‌رود. در انتخابات هفتم اسفند سعی بر این بود تا افراد لیست بر اساس شاخص‌های کمی انتخاب شوند. خوشبختانه در استان‌ها نیز کار به خوبی پیش رفت. اولویت اصلی با زنان و جوانان بود. ما در نظر داشتیم تا 30 درصد از لیست در تهران به زنان اختصاص داده شود. برای اولین بار در مراکز استان‌ها از این شاخص‌ها استفاده شد. جریان اصلاحات ظرفیت خود را بار دیگر در این انتخابات نشان داد.

وی درباره ارائه لیست مشترک نیز خاطرنشان کرد: ما ابتدا در صدد ارائه لیستی مشترک برآمدیم اما وقتی اصولگرایان نپذیرفتند فقط لیست اصلاح‌طلبان را ارائه دادیم. پیروزی ما از دو ماه قبل از ارائه لیست نیز قابل پیش‌بینی بود زیرا فضای حاکم بر کشور بسیار دلگرم‌کننده بود. ما در شرایط پیروزی قصد داشتیم بخشی از لیست خود را به حامیان دولت و اصولگرایان اختصاص دهیم.

رئیس شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح طلبان با تاکید بر اینکه اتفاقی که در تهران افتاد وظیفه ما را سنگین‌تر کرد، افزود: این اتفاق بسیار مهمی بود و علی‌رغم اینکه مسئولیتی که بر عهده ما بود را سنگین‌تر کرد اما انگیزه‌مان را برای تحقق بخشیدن به اهداف و وعده‌هایی که داده بودیم بیشتر کرد. باید به شعار خود در مجلس پایبند باشیم.

عارف شعار آرامش جریان اصلاحات را در موفقیت این جریان در زمینه گفتمان موثر دانست و تصریح کرد: اکنون می‌توانیم علاوه بر دنبال کردن راهبردهای ملی به راهبردهای تخصصی نیز بپردازیم. باید بین دولت و مجلس همسویی به وجود بیاید و مجلس نیز از قدرت نظارت خود استفاده کند.

وی یادآور شد: 69 کرسی در مجلس شورای اسلامی هنوز بلاتکلیف است. جریان اصلاحات باید با حرکتی منسجم حدود 60 درصد از این کرسی‌ها را از آن خود کند. تجربه نشان داده است که معمولا میزان حضور مردم در دور دوم انتخابات کمتر می‌شود. جوانان باید فضای انتخابات را در کشور گرم نگاه دارند. میانگین حضور مردم در این انتخابات از متوسط انتخابات گذشته بیشتر بود. ما برای دور دوم و کرسی‌های باقی‌مانده به این حضور نیاز داریم.

رئیس شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح طلبان با اشاره به اینکه بعد از دور دوم انتخابات مجلس باید بلافاصله وارد فضای انتخابات شوراها و ریاست جمهوری در سال 96 شویم، گفت: در سال 96 نیز دو انتخابات مهم در پیش رو قرار دارد و در 13 ماه باقی‌مانده باید به درستی برای این انتخابات برنامه‌ریزی صورت بگیرد. باید در مجلس وعده‌ها و تعهداتی که به مردم دادیم را اجرا کنیم. این تعهد محدود به کسانی که وارد مجلس شدند نیست بلکه به کل جریان اصلاحات مربوط می‌شود. مهم‌ترین مسائل یعنی مساله معیشت مردم و رفع مشکل بیکاری باید مورد توجه کل ارکان این جریان قرار بگیرد. ما اعتقاد داریم پس از انتخابات رقابت تمام شده و زمان رفاقت است تا با همراهی یکدیگر برای دغدغه‌های مشترک تلاش کنیم.

منبع: ایسنا
برچسب ها: عارف
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

شهردار کرمان: دولت موظف است، مشکل تامین آب سیدی را حل کند/استاندار کرمان: شهرداری هم موظف است که جلوی ساخت و سازهای غیر مجاز را بگیرد، چرا نگرفته؟/ با جیب خالی و دولت موظف است، چیزی حل نمی شود/واقعیت امر این است که تنها 50درصد از بودجه عمرانی سال قبل تخصیص یافته است

تکذیب واگذاری جزیره کیش به چینی‌ها/ هیچ قراردادی برای واگذاری زمین، بندر و... به چینی‌ها نداشته‌ایم

موسوی: نه از واگذاری جزایر ایرانی به چین خبری است و نه حضور نیروی نظامی

اعتبار نامه تاجگردون رد شد

۱۲ شهرستان استان با تنش آبی شدید روبرو هستند

در مسأله استعفای شهردار رفسنجان هیچ دخالتی نداشته و نخواهم داشت

در مسأله استعفای شهردار رفسنجان هیچ دخالتی نداشته و نخواهم داشت

ربیعی:تاکنون هیچ قراردادی برای واگذاری زمین و بندر و از این جنس شایعات نداشته‌ایم/حادثه نطنز تاثیری بر روند فعالیت صنعت هسته‌ای صلح آمیز ما ندارد/آزمون سراسری ۴۵ روز دیگر (۳۱ مرداد) برگزار می‌شود

مجلس شمشیرش را تیز کرده که به جنگ چه کسی برود؟

نقاط کلیدی خروج گندم از کرمان شناسایی شد/پرداخت مطالبات کشاورزان تا 11 تیرماه

پربازدید ها

در مسأله استعفای شهردار رفسنجان هیچ دخالتی نداشته و نخواهم داشت

اعتبار نامه تاجگردون رد شد

ربیعی:تاکنون هیچ قراردادی برای واگذاری زمین و بندر و از این جنس شایعات نداشته‌ایم/حادثه نطنز تاثیری بر روند فعالیت صنعت هسته‌ای صلح آمیز ما ندارد/آزمون سراسری ۴۵ روز دیگر (۳۱ مرداد) برگزار می‌شود

دلیل استعفای شهردار رفسنجان چه بود؟

کنایه معنادار وزیرخارجه: از مهمان نوازی شما تشکر می‌کنم /شما می گویید دروغگو اما رهبری گفتند ظریف صادق است

مجلس شمشیرش را تیز کرده که به جنگ چه کسی برود؟

واریز 231 میلیون تومان به حساب نمایندگان مجلس

مرعشی: جریان اصولگرا هیچ گاه نتوانسته رئیس جمهور در ایران تعیین کند/احمدی نژاد به ریاست جمهوری قانع نبود، می‌خواست نفر اول کشور باشد

ترفند سخنرانی آتشین و پرخصومت دیگر اعتباری ندارد

نزدیکی عاطفی و فکری ظریف و سردار سلیمانی به روایت سیدمحمد صدر/پزشکیان:سوال از رئیس جمهور به صلاح کشور نیست

پر بحث

رزرو هتل ها و تالارها در خرداد ماه به معنای برگزاری حتمی مراسم نیست / بالغ بر 6میلیارد ریال خسارت دیدیم   (۱۲۱ نظر)

وام دو میلیون تومانی به چه افرادی تعلق خواهد گرفت؟   (۱۶ نظر)

کلیه آموزشگاه های آرایشگری تعطیل است/ اصلاح صورت در هیچ یک از آرایشگاه ها انجام نمی شود/ هیچ ماسکی در اختیار اتحادیه گذاشته نشده است/ حاشیه شهر اطلاعات چندانی ندارند و مسئله را جدی نگرفتند   (۱۳ نظر)

پزشک بافتی بدلیل کرونا در سیستان و بلوچستان درگذشت   (۱۱ نظر)

ردصلاحیت گسترده نامزدهای اصلاح‌طلب در سیرجان، زرند و جیرفت/ صلاحیت محسن‌بیگی در کرمان احراز نشد/ یکی از نمایندگان استان در فهرست رد صلاحیت‌ شده‌ها   (۷ نظر)

70درصد آرایشگران، زنان سرپرست خانواراند/ تعداد مشتریان آرایشگر به انگشتان یک دست هم نمی رسد/اکثریت آرایشگران امکان استفاده از تسهیلات کرونا را ندارند   (۶ نظر)

شریعتمداری: دستفروشان و رانندگان موتور سیکلت تا ۲میلیون تومان وام می‌گیرند   (۵ نظر)

مصرف آب شرب از غیر شرب باید جدا شود / استان کرمان با بحران شدید‌ آب روبه‌رو است   (۲ نظر)

ماجرای تخلفات فروش منازل سازمانی آب منطقه ای کرمان چه بود؟   (۲ نظر)

نگاهی به سوابق و کارنامه منتخبان جدید استان کرمان در مجلس شورای اسلامی   (۲ نظر)