کد خبر: ۱۱۰۰۴
تاریخ انتشار: ۱۹ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۰:۴۵
ارسال به دوستان
ذخیره
مشاور وزیر اقتصاد:
مدیرکل هماهنگی امور استان‌های وزارت اقتصاد و دارایی و مشاور وزیر اقتصاد گفت: هر کشور متکی به نفت، در هر گرانی و ارزانی نفت، شاهد رکود و تورم بوده و اقتصادانان می گویند، نفت ضد توسعه است.
به گزارش ایسنا، "سیدجواد هاشمی" عصر امروز 18 اسفندماه در نخستین جلسه شورای هماهنگی مدیران استانی وزارت امور اقتصاد و دارایی در کرمان اظهار کرد: وزارت اقتصاد یک اَبَر وزارتخانه است و کمتر وزارتخانه ای با این همه تشکیلات و سازمان های مهم در زیرمجموعه خود وجود دارد.

مشاور وزیر اقتصاد افزود: بیش از 55 سازمان، موسسه و تشکیلات در زیرمجموعه وزارت اقتصاد در حال فعالیت هستند که هر کدام از این سازمان ها می توانند خودشان یک وزارتخانه باشند، مانند امور مالیاتی، بانک ها، بیمه ها، بورس و ...

هاشمی با اشاره به اینکه در استان ها نیز زیرمجموعه های متفاوتی داریم که نقش بسیار موثری در توسعه، سرمایه گذاری و رونق هر استان دارند، تصریح کرد: گاها احساس می‌شد در استان ها هماهنگی لازم بین مجموعه ها وجود ندارد و ساز و کاری تعریف نشده بود که در کنار هم بوده و از این وحدت به خوبی به نفع وزارتخانه و تشکیلات خود استفاده کنند.

وی بیان کرد: گاهی نیروها هدر رفته و بعضا بدون قصد در مقابل هم قرار می گرفتند، لذا برای حل این مشکل تصمیم به ایجاد شورای هماهنگی مدیران استانی وزارتخانه گرفته شد.

مشاور وزیر اقتصاد در ادامه اظهار کرد: در دولت قبل تقریبا با تمام دنیا قطع رابطه کرده بودیم در حالی که در دنیای امروز هیچ کشوری به تنهایی نمی تواند تمام نیازهای خود را تامین کند، لذا دولت یازدهم ارتباط با دنیا را در دستور کار خود قرار داد و یکی از اهداف این ارتباط، جذب سرمایه گذاری بود.

وی با بیان اینکه سرمایه گذاری خارجی علاوه بر توسعه یک کشور، امنیت اجتماعی نیز به دنبال خواهد داشت، افزود: تلاش دولت همزمان با برجام شد و بعد از برجام بسیاری از هیئت های عالی رتبه، مقام های دولتی و شرکت های بزرگ و تجار خارجی به کشور سفر کردند و یکی از کسانی که پای ثابت این جلسات و ملاقات هاست، وزیر اقتصاد است.

هاشمی تصریح کرد: وزیر اقتصاد شورای هماهنگی استان ها را با دو هدف تشکیل داده و از بنده خواستند که جلسات به طور مرتب برگزار، گزارش ها گرفته و به ایشان اعلام شود تا در جریان دقیق مسائل و مشکلات استان ها باشند.

وی بیان کرد: هدف دیگر این است که نیروها در کنار هم قرار گرفته و با وحدت و انسجام کارها را پیش برده و به نفع وزارتخانه و کشور قدم بردارند.

مدیرکل هماهنگی امور استان های وزارت اقتصاد و دارایی با اشاره به اینکه در زمینه بانک ها، بیمه ها، مالیات و ... مشکلات زیادی در کشور وجود دارد، گفت: ما کشوری متکی به نفت بوده ایم و این امر باعث بروز بسیاری از مشکلات شده است، زیرا تجربه نشان داده است که هر کشوری که متکی به نفت بوده، در هر گرانی و ارزانی نفت، شاهد رکود و تورم در آن نیز بوده‌ایم و اقتصادانان می گویند، نفت ضد توسعه است.

وی افزد: کشورهایی که منابع ارزشمندی مانند نفت و ... دارند، اصلا از آن در هزینه های عمومی استفاده نمی کنند و درآمد آنها از بخش خصوصی و تولید است و همه کشورها با مالیات اداره می شوند به طور مثال بیش از 50.5 درصد بودجه عمومی ژاپن متکی به مالیات است و یا در کشور امریکا در سال 2014 بیش از 88 درصد درآمدهایش از مالیات بوده و در کشور مالزی نیز 74 درصد درآمدهایشان از مالیات است.

هاشمی بیان کرد: متاسفانه عدم پرداخت مالیات در بین مردم ما عادت و فرهنگ شده که باید در زمینه فرهنگسازی جدی صورت گیرد زیرا تجربه نشان داده است زمانی که در کنار هم باشیم، در همه زمینه ها موثر خواهیم بود و اگر هماهنگی نباشد، نمی توانیم موفق باشیم.

مشاور وزیر اقتصاد اظهار کرد: باید دست به دست هم داده و در شورای هماهنگی مدیران استانی، کارهای وزارتخانه را پیش برده و تیمی کار کنیم و در همه مسائل شریک هم باشیم و وزیر اینگونه به مسائل نگاه می کند.

وی با اشاره به اینکه باید در این شورا مشکلات و مسائل را ارائه و برای حل آنها راهکارهای فرا استانی و ملی بدهیم، افزود: باید همیشه اطلاعات را به روز داشته و برای وزارتخانه قابل دسترسی باشد.

هاشمی تصریح کرد: باید شاهد باشیم که از داخل این جلسات طرح های افتخارآفرین موثر در رشد و توسعه کشور خارج شود و به عقیده بنده اگر یک سرمایه گذار در کرمان 500 تا یک هزار شغل ایجاد کند، اهمیت و ثواب آن کمتر از فتح یک منطقه و گرفتن آن از دشمن در جبهه نیست.

مدیرکل هماهنگی امور استان های وزارت اقتصاد و دارایی خاطرنشان کرد: بسیاری از مشکلات در استان ها مشترک است و در بسیاری از موارد همین جمع دستگاه ها در کنار هم، آنها را حل کرده است و می توانیم در کنار هم به خوبی کار کنیم.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

طرح سوال از رییس جمهوری به صلاح نظام نیست/ضعیف کردن دولت در شرایط فعلی هیچ نتیجه‌ای ندارد

رئیس اتاق کرمان: چه اتفاقی در توسعه اقتصادی و افزایش درآمد‌ها افتاده که هر سال میزان درآمد‌های مالیاتی استان رشد دارد؟

سال آینده ۲۸ درصد مالیات افزایش می‌یابد/ چنانچه استانی وصول مالیاتی اش از ۹۵ درصد کمتر باشد به ازای هر یک درصد، دو درصد از بودجه‌اش کسر می‌شود

جزییات دریافت وام ودیعه مستاجران

بیکاری 5هزار نفری فعالین گردشگری پس از کرونا/خسارت 28میلیارد تومانی هنر بافندگی طی سه ماه

رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی: قیمت لوازم خانگی ۳۲ تا ۵۰ درصد رشد داشته است/الکترو استیل و پاکشوما فروششان را بسته اند/فروش ۵۰ درصد کاهش داشته است

رییس شورای شهر رفسنجان: شورا با استعفای شهردار مخالف است/ سیاسی کاری از سوی شورا نبوده

تردد در خیابان‌های منتهی به بهشت زهرای جیرفت ممنوع است

دستور بازداشت برگزارکنندگان جشن ها و تجمعات در جیرفت صادر شد

رد اعتبار نامه تاجگردون خلاف قانون بود/رای نمایندگان براساس شنیده‌ها بود نه واقعیت امر

پربازدید ها

همه مشکل گلخانه داران از کرونا نیست/دو سوم گلخانه داران حتی هزینه های تولیدشان را هم به دست نیاوردند

شهردار کرمان: دولت موظف است، مشکل تامین آب سیدی را حل کند/استاندار کرمان: شهرداری هم موظف است که جلوی ساخت و ساز‌های غیر مجاز را بگیرد، چرا نگرفته؟ / با جیب خالی و دولت موظف است، چیزی حل نمی‌شود/واقعیت امر این است که تنها ۵۰ درصد از بودجه عمرانی سال قبل تخصیص یافته است

رئیس اتاق کرمان: چه اتفاقی در توسعه اقتصادی و افزایش درآمد‌ها افتاده که هر سال میزان درآمد‌های مالیاتی استان رشد دارد؟

نقاط کلیدی خروج گندم از کرمان شناسایی شد/پرداخت مطالبات کشاورزان تا 11 تیرماه

سال آینده ۲۸ درصد مالیات افزایش می‌یابد/ چنانچه استانی وصول مالیاتی اش از ۹۵ درصد کمتر باشد به ازای هر یک درصد، دو درصد از بودجه‌اش کسر می‌شود

بیکاری 5هزار نفری فعالین گردشگری پس از کرونا/خسارت 28میلیارد تومانی هنر بافندگی طی سه ماه

جزییات دریافت وام ودیعه مستاجران

رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی: قیمت لوازم خانگی ۳۲ تا ۵۰ درصد رشد داشته است/الکترو استیل و پاکشوما فروششان را بسته اند/فروش ۵۰ درصد کاهش داشته است

پر بحث

رزرو هتل ها و تالارها در خرداد ماه به معنای برگزاری حتمی مراسم نیست / بالغ بر 6میلیارد ریال خسارت دیدیم   (۱۲۱ نظر)

وام دو میلیون تومانی به چه افرادی تعلق خواهد گرفت؟   (۱۶ نظر)

کلیه آموزشگاه های آرایشگری تعطیل است/ اصلاح صورت در هیچ یک از آرایشگاه ها انجام نمی شود/ هیچ ماسکی در اختیار اتحادیه گذاشته نشده است/ حاشیه شهر اطلاعات چندانی ندارند و مسئله را جدی نگرفتند   (۱۳ نظر)

پزشک بافتی بدلیل کرونا در سیستان و بلوچستان درگذشت   (۱۱ نظر)

ردصلاحیت گسترده نامزدهای اصلاح‌طلب در سیرجان، زرند و جیرفت/ صلاحیت محسن‌بیگی در کرمان احراز نشد/ یکی از نمایندگان استان در فهرست رد صلاحیت‌ شده‌ها   (۷ نظر)

70درصد آرایشگران، زنان سرپرست خانواراند/ تعداد مشتریان آرایشگر به انگشتان یک دست هم نمی رسد/اکثریت آرایشگران امکان استفاده از تسهیلات کرونا را ندارند   (۶ نظر)

شریعتمداری: دستفروشان و رانندگان موتور سیکلت تا ۲میلیون تومان وام می‌گیرند   (۵ نظر)

مصرف آب شرب از غیر شرب باید جدا شود / استان کرمان با بحران شدید‌ آب روبه‌رو است   (۲ نظر)

ماجرای تخلفات فروش منازل سازمانی آب منطقه ای کرمان چه بود؟   (۲ نظر)

نگاهی به سوابق و کارنامه منتخبان جدید استان کرمان در مجلس شورای اسلامی   (۲ نظر)