کد خبر: ۱۱۰۷
تاریخ انتشار: ۲۸ بهمن ۱۳۹۳ - ۱۴:۵۴
ارسال به دوستان
ذخیره
رییس چهارمین همایش کشوری سوختگی با بیان اینکه در کشور با کمبود تخت در زمینه سوختگی مواجهیم، گفت: باید 10 تا 15 درصد به مجموعه تخت‌های سوختگی در کشور اضافه شود.

به گزارش ایسنا دکتر فرهاد حافظی در نشست خبری چهارمین همایش سوختگی گفت: مهم‌ترین مساله ما در زمینه سوختگی بحث پیشگیری است و با پیشگیری می‌توان میزان سوختگی را کاهش داد.

وی درخصوص بروز سوختگی در کشور اظهار کرد: بیشترین میزان سوختگی ما سوختگی با آب جوش است؛ به طوری که حدود 60 درصد سوختگی ما را سوختگی با مواد جوشان تشکیل می‌دهد و اگر بتوان جلوی این را گرفت بسیاری از مشکلات ما کم خواهد شد.

رییس چهارمین همایش کشوری سوختگی در مورد مشکلات درمانی بیماران سوختگی گفت: تعداد تخت‌های ما بسیار کم است و در طول 40 سال اخیر افزایش چشمگیری نداشتیم. هیچ دانشگاهی زیر بار ایجاد مرکز سوانح سوختگی نمی‌رود. این در حالیست که ما برای مقابله با سوختگی به فضا نیاز داریم و باید 10 تا 15 مرکز سوختگی اختصاص یابد.

حافظی افزود: بیشترین مشکل ما در سوختگی بحث عفونت‌هاست. یعنی عفونت‌های میکروبی که در فضا منتقل می‌شوند که در این زمینه استانداردهای لازم را رعایت نمی‌کنیم. براساس استانداردهای جهانی هر بیمارستان باید 20 تخت سوختگی داشته باشد که 10 مورد از آنها برای مواقع خاص خالی باشد. بیمارستان‌های بزرگ مانند امام خمینی، میلاد و... باید بخش سوختگی ایجاد کنند. متاسفانه عمل زیبایی در همه این بیمارستان‌ها انجام می‌شود اما مرکزی برای سوختگی ندارند. باید بگویم نه تجهیزات پیشرفته و گران لازم است و نه وسایل گران دیگر، ما فقط به فضا و تخت سوختگی نیاز داریم.

وی در همین زمینه ادامه داد: به دلیل مسائل مالی و اقتصادی، بیمارستان‌های ما زیر بار ایجاد مرکز سوختگی نرفته‌اند. چندین بار از طرف وزارت بهداشت ابلاغ شده که باید در این بیمارستان‌ها بخش سوختگی ایجاد شود، اما بیمارستان‌های بزرگ زیر بار این موضوع نمی‌روند. در بیمارستان شهید مطهری 117 تخت سوختگی فعال داریم.

رییس چهارمین همایش کشوری سوختگی تاکید کرد: عفونت است که باعث مرگ بیماران سوخته می‌شود. بنابراین ما احتیاج داریم تا تعداد تخت‌های بیشتری را در سطح شهر داشته باشیم. همچنین نیازمند یک اتاق و یک تخت و یک حمام برای هر بیمار هستیم تا بتوانیم از انتقال عفونت‌ها جلوگیری کنیم اما این در حالیست که در حال حاضر هر اتاق سه تا پنج تخت دارد.

خودسوزی و اسیدپاشی بالاترین آمار سوختگی در کشور را دارند
حافظی با بیان اینکه در کشور ما دو موضوع خودسوزی و اسیدپاشی آمار بالایی دارد، گفت: اما باید تاکید کنم که سوختگی با اسید بدترین نوع سوختگی است و عوارض بسیاری دارد. یکی از راهکارهای پیشگیری و کاهش آن در اختیار قرار ندادن خود اسید است. متاسفانه در کشور ما اسید در دسترس همه افراد است، اما باید کاری کنیم که اسید فقط در دست افراد حرفه‌ای که با آن سروکار دارند باشد. دومین نکته برای اسیدپاشی، بخش آموزش است. باید به مردم آموزش دهیم که اسید بسیار خطرناک بوده و اثرات خطرناکی دارد و حتی زندگی عادی فرد را مختل می‌کند.

وی درخصوص سوختگی‌های چهارشنبه‌سوری نیز گفت: در گذشته سوختگی‌های چهارشنبه‌سوری بسیار شدید بود، زیرا وسایل آتش‌بازی استاندارد نبودند اما در حال حاضر این وسایل تقریبا استاندارد شده و سوختگی‌ها کمتر است، اما اگر سوختگی ناشی از آتش‌بازی بزرگ باشد باید افراد به مراکز سوختگی منتقل شوند.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

واکسیناسیون کرونا در کرمان از مرز 1.5 میلیون دُز گذشت

اگر استاندار می‌گذارید باید به عنوان بالاترین رکن اجرایی بتواند تصمیم گیری کند

هلال احمر: تا دو ماه آینده ۷۰ میلیون دوز واکسن کرونا وارد می‌کنیم / ۱۰ میلیون دوز از این واکسن ها مخصوص سنین ۱۲ تا ۱۸ سال است

قسط ۸.۶میلیون‌تومانی وام جدید مسکن/ سود ۶۰۰میلیون تومانی وام ۴۸۰میلیونی

آموزش و پرورش: مدارس از آبان به صورت تدریجی، حضوری خواهند شد / در مناطق شهری، ترجیح می‌دهیم مدارس دیرتر حضوری شوند / فاصله‌های استاندارد‌ چپ و راست، میانگین فضا برای هر دانش آموز و تراکم مدرسه را مشخص کرده ایم

نحوه "بازنشستگی زنان شاغل " تشریح شد

آبفا کرمان: اقدامات را برای رفع بوی نامطبوع فاضلاب سرعت بخشیدیم

طرح تشکیل استان بم اعلام وصول شد

نرخ بیکاری و پایین بودن بهره‌وری، علائم پایین بودن دانش بنیانیِ اقتصاد کشور

ضربه وزارت اطلاعات به یک تیم تروریستی

پربازدید ها

افعی زن 29 ساله سیرجانی را به آی سی یو فرستاد

زیرگذر میدان آزادی شهر کرمان روی قنات احداث شده است

جزییات واکسیناسیون دانش‌آموزان/ سینوفارم برای کودکان سه تا 18 سال ایمن است

نحوه "بازنشستگی زنان شاغل " تشریح شد

پایان واکسیناسیون دانشجویان تا آذرماه/ترم اول الکترونیکی است

نحوه ثبت‌نام اتباع خارجی برای واکسیناسیون کرونا اعلام شد

آبفا کرمان: اقدامات را برای رفع بوی نامطبوع فاضلاب سرعت بخشیدیم

هلال احمر: تا دو ماه آینده ۷۰ میلیون دوز واکسن کرونا وارد می‌کنیم / ۱۰ میلیون دوز از این واکسن ها مخصوص سنین ۱۲ تا ۱۸ سال است

آموزش و پرورش: مدارس از آبان به صورت تدریجی، حضوری خواهند شد / در مناطق شهری، ترجیح می‌دهیم مدارس دیرتر حضوری شوند / فاصله‌های استاندارد‌ چپ و راست، میانگین فضا برای هر دانش آموز و تراکم مدرسه را مشخص کرده ایم

واکسیناسیون کرونا در کرمان از مرز 1.5 میلیون دُز گذشت

پر بحث

آتشی که دانشمند روشن کرد/ فرماندار: موضوع را پیگیری می‌کنیم   (۵ نظر)

دکتر حمیده واعظی سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع استانداری کرمان شد   (۴ نظر)

ظریف رسم رفاقت را به جا آورد   (۳ نظر)

حذف علی لاریجانی از انتخابات ریاست‌جمهوری   (۳ نظر)

در انتخابات 1400 شرکت کنیم حتی اگر شکست بخوریم/ تحریم‌های اقتصادی آمریکا، به رای آوردن جریان اصولگرایی کمک می‌کند/نواصولگرایان دارند از تاکتیک های اصلاح طلبان استفاده می‌کنند/ حذف رقیب برای آینده انقلاب اسلامی، آفت بد و خطرناکی است   (۲ نظر)

گردشگری فرصتی است که اگر از دست برود دیگر به دست نمی‌آید+ ویدئوی کامل گفت‌وگو   (۲ نظر)

از شانس بالای شعرباف و سالاری تا احتمال انصراف قاری قرآن/ شورای شهر موضوع فقدان 9 سال سابقه مدیریت میانی شعرباف را چگونه حل و فصل می‌کند؟   (۲ نظر)

دوست داشتم و دارم قاسم بدون پسوند یا پیشوندی باشم/ من اگر سلاح به دست گرفته‌ام برای ایستادن در مقابل آدمکشان است نه برای آدم کشتن/ در چشمان خود نمک می ریزم که پلک‌هایم جرأت بر هم آمدن نداشته باشــد تا نکند در غفلت من آن طفل بی‌پناه را سر ببرند   (۱ نظر)

ببینید| فیلم آخرین حضور سردار سلیمانی در دفتر کار خود سه روز قبل از شهادت   (۱ نظر)

بیانیه علی لاریجانی پس از ردصلاحیت   (۱ نظر)