کد خبر: ۱۱۱۷
تاریخ انتشار: ۲۹ بهمن ۱۳۹۳ - ۱۰:۴۴
ارسال به دوستان
ذخیره
مروری بر شبکه‌های اجتماعی
متاسفانه در جامعه ما همیشه مصلحت اندیشی‌ها عامل بروز بسیاری از مشکلات بوده و البته در حوزه سلامت مصلحت اندیشی که مربوط به سلامت مردم بوده و خارج از چارچوب علمی و تخصصی باشد بسیار خطرآفرین است
محمدعلی شهابی فعال حوزه سلامت در کرمان در شبکه اجتماعی خود نوشت: شنیده شده سفره داران کرمان در نامه‌ای به مسوولان عالی استان خواستار توقف طرح مبارزه با قلیان شده و اعلام کرده‌اند که امرار معاش آنها آسیب می‌بیند. دلیلی که نه تنها موجه نیست بلکه عذر بدتر از گناه است. 

سال‌هاست خطر قلیان گوشزد شده ولی هیچ زمانی چون اکنون با مستندات علمی و پزشکی خطر استفاده از آن مورد نقد و کنکاش قرار نگرفته بود. تنها یک خطرش که هر وعده آن 60 برابر یک نخ سیگار برای سلامتی ضرر دارد کافیست تا این عزیزان متوجه شوند که مبارزه با قلیان نه تنها باید جدی باشد بلکه کمک و یاری این عزیزان را هم می‌طلبد. روی آوردن به قلیان در بسیاری از تحقیقات سرآغاز اعتیاد نام گرفته است. همان غولی که بسیاری از آسیب‌های اجتماعی را ایجاد کرده و خیلی‌ها با آن دست و پنجه نرم می‌کنند. به بهانه امرار و معاش نباید سلامت مردم و خانواده ها به خطر افتد.

متاسفانه در جامعه ما همیشه مصلحت اندیشی‌ها عامل بروز بسیاری از مشکلات بوده و البته در حوزه سلامت مصلحت اندیشی که مربوط به سلامت مردم بوده و خارج از چارچوب علمی و تخصصی باشد بسیار خطرآفرین است و نباید سلامت مردم قربانی مصلحت‌هایی شود که شاید در ظاهر امر به بهانه کسب و کار منطقی باشد اما در بعدی بزرگتر بسیار خطرناک باشد.

این مصلحت اندیشی به مثابه سوراخ کردن کشتی ای است که همه ما بر آن سواریم و اگر عده‌ای بخواهند جای خود را سوراخ کنند همه ما غرق می‌شویم. پس همه مسوولان باید در برابر عواملی که تهدید کننده سلامت و جان مردم است چاره اندیشی کرده و نگذارند به بهانه امرار معاش جمعی از جامعه هزینه‌های وحشتناکی بر بخش دیگری از جامعه تحمیل شود.

 براستی این سفره داران عزیز می‌دانند چه هزینه‌های سرسام آوری خرج درمان بیمارانی می‌شود که بخاطر مصرف دخانیات گرفتار هستند و البته وظیفه دولت‌ها و حاکمیت است که به فکر ایجاد زیرساخت‌هایی برای کسب و کار و درآمد برای افراد باشد و سلامت و جان مردم را هم در اولویت نخست خود قرار دهد. این چند سطر فقط یادآوری بود برای همه عزیزانی که در این مورد احساس می‌کنند می‌توان با مصلحت اندیشی مشکل قلیان را حل کرد و گرنه نوشتن از موضوعی که سال‌هاست خطرش بیخ گوش ما احساس شده مثنوی هفتاد من است.

برچسب ها: مبارزه با قلیان
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

توضیحات سردار معروفی پیرامون اخباری درباره استاندار شدن وی/ شایعه است اما من سرباز ولایتم و تصمیم گیر نیستم

تا ثانیه‌ای که امضای من اعتبار دارد از جدیت کارم کم نخواهم کرد

عبدی: یکی نیست به اصولگرایان بگوید که وزن شما در جنگ و انقلاب یک‌پنجم اصلاح‌طلبان هم نمی‌شود

دو محدودیت بزرگ اصلاح‌طلبان از زبان روزنامه شرق

خروج آمریکا از برجام چقدر هزینه روی دست اقتصاد ایران گذاشت؟

برخی در استان ستاد تقسیم پست تشکیل داده‌اند/ به بعضی قول استانداری، فرمانداری و بخشداری داده‌اند

به زودی واکسیناسیون دانش آموزان کرمانی آغاز می شود/ واکسیناسیون استان بالاتر از متوسط کشور

خطیب‌زاده: عضویت در سازمان شانگهای پایان عملی شکست پروژه انزوای ایران بود/ دیدار امیرعبداللهیان با همتایان ۱+۴ در نیویورک

آزادسازی بی سر و صدای قیمت برق خانگی / چرا قبض برق تابستان امسال نجومی شد؟

وزیر بهداشت: واکسیناسیون دانش‌آموزان ۱۲ تا ۱۸ سال آغاز می شود

پربازدید ها

واکسیناسیون کرونا در کرمان از مرز 1.5 میلیون دُز گذشت

۳۳ درصد کرمانی‌ها پروتکل‌های بهداشتی در دوره همه‌گیری را رعایت می‌کنند

به زودی واکسیناسیون دانش آموزان کرمانی آغاز می شود/ واکسیناسیون استان بالاتر از متوسط کشور

حداقل سن واکسیناسیون کرونا ۵ سال دیگر کاهش یافت / متولدان ۱۳۶۸ و قبل از آن می‌توانند ثبت نام کنند

پر بحث

آتشی که دانشمند روشن کرد/ فرماندار: موضوع را پیگیری می‌کنیم   (۵ نظر)

دکتر حمیده واعظی سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع استانداری کرمان شد   (۴ نظر)

ظریف رسم رفاقت را به جا آورد   (۳ نظر)

حذف علی لاریجانی از انتخابات ریاست‌جمهوری   (۳ نظر)

در انتخابات 1400 شرکت کنیم حتی اگر شکست بخوریم/ تحریم‌های اقتصادی آمریکا، به رای آوردن جریان اصولگرایی کمک می‌کند/نواصولگرایان دارند از تاکتیک های اصلاح طلبان استفاده می‌کنند/ حذف رقیب برای آینده انقلاب اسلامی، آفت بد و خطرناکی است   (۲ نظر)

گردشگری فرصتی است که اگر از دست برود دیگر به دست نمی‌آید+ ویدئوی کامل گفت‌وگو   (۲ نظر)

از شانس بالای شعرباف و سالاری تا احتمال انصراف قاری قرآن/ شورای شهر موضوع فقدان 9 سال سابقه مدیریت میانی شعرباف را چگونه حل و فصل می‌کند؟   (۲ نظر)

دوست داشتم و دارم قاسم بدون پسوند یا پیشوندی باشم/ من اگر سلاح به دست گرفته‌ام برای ایستادن در مقابل آدمکشان است نه برای آدم کشتن/ در چشمان خود نمک می ریزم که پلک‌هایم جرأت بر هم آمدن نداشته باشــد تا نکند در غفلت من آن طفل بی‌پناه را سر ببرند   (۱ نظر)

ببینید| فیلم آخرین حضور سردار سلیمانی در دفتر کار خود سه روز قبل از شهادت   (۱ نظر)

بیانیه علی لاریجانی پس از ردصلاحیت   (۱ نظر)