کد خبر: ۱۱۳۶
تاریخ انتشار: ۲۹ بهمن ۱۳۹۳ - ۱۶:۱۹
ارسال به دوستان
ذخیره
آیت الله هاشمی رفسنجانی گفت: دانشگاه آزاد اسلامی یکی از سرمایه های عظیم دنیای اسلام است که در اختیار امت اسلامی قرار دارد.
 آیت الله هاشمی رفسنجانی گفت: دانشگاه آزاد اسلامی یکی از سرمایه های عظیم دنیای اسلام است که در اختیار امت اسلامی قرار دارد.

به گزارش گفتارنو آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی روز چهارشنبه در شصت و نهمین اجلاس سراسری روسای دانشگاه های آزاد اسلامی، گفت: با توجه به سرعت پیشرفت علم و تکنولوژی، نیاز مبرم به آینده نگری و آینده نگرانه عمل کردن داریم.

رییس هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی گفت: اگر خداوند کمک کند و حسودان و کم خردان مانع کار نشوند؛ می توانیم امیدوار به کمبود نواقص باشیم.

هاشمی رفسنجانی به راهبردها و اهداف این دانشگاه اشاره کرد و گفت: زحمات بسیار زیادی برای کمیت و کیفیت بخشی به دانشگاه آزاد اسلامی انجام شده و مجموعه بی نظیری در کشور خلق شده است.

وی گفت: البته نواقص زیادی در این زمینه داریم که برای جبران آنها باید شتاب کنیم و می توانیم راه را به خوبی ادامه دهیم.

هاشمی رفسنجانی در بخش دیگری تاکید کرد: باید به رشته آینده پژوهی در دانشگاه های کشور به ویژه دانشگاه آزاد توجه ویژه ای شود.

وی همچنین خطاب به مسوولان و مدیران واحدهای دانشگاه آزاد گفت: تاریخ دانشگاه و واحد خود را بنویسید و کارهایی که ترتیب داده اید را به مرور به طور تاریخچه ای نگارش کنید و برای کیفیت بخشی، آن را در اختیار آیندگان قرار دهید.

هاشمی رفسنجانی در ادامه به ثمرات شکل گیری دانشگاه آزاد اشاره کرد و گفت: دانشگاه آزاد اسلامی هزینه ای برای بیت المال و دولت نداشته؛ بلکه در جهت عمران و آبادانی و همچنین اشتغالزایی تلاش بسیاری کرده و مالیاتی که از حقوق کارکنان این مرکز علمی به دولت داده می شود نیز بسیار مثمرثمر بوده است.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام به شکل گیری اولیه دانشگاه آزاد اسلامی اشاره کرد و گفت: در آن دوران ما مطمئن بودیم به این زودی ها دولت نمی تواند شرایط تحصیل را با توجه به اشتیاق جوانان و همچنین کنکور فراهم کند و دانشگاه آزاد توانست خدمت بزرگی در جهت مطالبات تحصیلی جوانان و اشتیاق آنان به تحصیل فراهم آورد.

هاشمی رفسنجانی همچنین به برخی کسانی که خواستند دانشگاه آزاد را نابود کنند اشاره کرد و گفت: 8 سال تلاش شد تا این دانشگاه را نابود کنند و رقیبی با کیفیت پایین تر برای آن درست کردند، اما امروز شاهدیم که طبق آمار بیشترین تعادل در واحدهای دانشگاه آزاد وجود دارد و همانطور است که پیش بینی می شد.

وی به موضوع وام دهی به دانشجویان دانشگاه آزاد نیز اشاره کرد و گفت: شرایط ایجاد شده اخیر برای پرداخت وام به دانشجویان، کمک زیادی به آنان می کند.

رییس هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی، این مرکز علمی را بزرگترین دانشگاه حضوری جهان دانست و گفت: وزارت علوم به ویژه دکتر فرجی دانا زحمات زیادی برای آوردن برخی رشته ها به این دانشگاه کشیدند که کارهای بزرگی انجام شده است.

هاشمی رفسنجانی شکل گیری دانشگاه آزاد در سال های ابتدایی انقلاب را بسیار ثمربخش دانست و گفت: سرمایه اولیه این دانشگاه با کمک مردم تامین شد و ما امروز افتخار می کنیم که در تحصیلات تکمیلی و بسیاری از رشته ها به پیشرفت های بالایی دست یافته ایم.

او در ادامه به مدیران واحدهای دانشگاه آزاد توصیه کرد؛ شرایط تحصیل دانشجویان مشتاق کم بضاعت را فراهم آورند و صندوقی تهیه شود تا به این افراد با استعداد و کم بضاعت وام پرداخت شود و بعد از یافتن شغل از آنان دریافت شود.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام همچنین به بحث آینده پژوهی و آینده نگری اشاره کرد و گفت: ما در شرایطی هستیم که یکی از ضروریات ما دیدن آینده است و این چیزی نیست که ابتکار امروز باشد بلکه ائمه معصومین (ع) نیز بر آن تاکید داشتند؛ با توجه به سرعتی که در تحول و تکنولوژی پیش آمده باید آینده نگری و آینده پژوهی مورد توجه قرار گیرد.

هاشمی رفسنجانی با بیان اینکه موج سرعت تکنولوژی روزافزون در حال گسترش است گفت: نحوه اطلاع رسانی در گذشته و اکنون و سرعتی که در حد نور، اطلاعات را به این سو و آن سو می برد، نشان می دهد چیزهایی در حال اتفاق است که هیچ مرزی در آینده نمی ماند و همه دنیا به دهکده ای کوچک تبدیل می شود.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

حکم دادگاه برای متهمان ارزی 4 ایراد اساسی دارد

زن جوان: می‌خواستم اینگونه از همسرم که ۱۴ سال از من بزرگتر بود انتقام بگیرم

حاضریم برای صنعت مس آب به کرمان ببریم اما حاضر نیستیم از این آب برای باغات پسته استفاده کنیم

ساماندهی تردد‌ها در منطقه ثبت جهانی بیابان لوت در دستور کار است

آیا دولت روحانی خزانه خالی به رئیسی تحویل داد؟

۸۰ درصد جایگاه‌های سوخت به صورت آفلاین فعال شده اند/ حل مشکل تا ظهر امروز

ارائه گزارش عملکرد شش ماهه شرکت سرمایه گذاری مس سرچشمه

بولتن تصویری اخبار روزانه- چهارم آبان ماه

ترانه در کرمان مهجور مانده است

فعال شدن بیش از 60 جایگاه سوخت

پر بحث

آتشی که دانشمند روشن کرد/ فرماندار: موضوع را پیگیری می‌کنیم   (۵ نظر)

دکتر حمیده واعظی سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع استانداری کرمان شد   (۴ نظر)

حذف علی لاریجانی از انتخابات ریاست‌جمهوری   (۳ نظر)

در انتخابات 1400 شرکت کنیم حتی اگر شکست بخوریم/ تحریم‌های اقتصادی آمریکا، به رای آوردن جریان اصولگرایی کمک می‌کند/نواصولگرایان دارند از تاکتیک های اصلاح طلبان استفاده می‌کنند/ حذف رقیب برای آینده انقلاب اسلامی، آفت بد و خطرناکی است   (۲ نظر)

گردشگری فرصتی است که اگر از دست برود دیگر به دست نمی‌آید+ ویدئوی کامل گفت‌وگو   (۲ نظر)

از شانس بالای شعرباف و سالاری تا احتمال انصراف قاری قرآن/ شورای شهر موضوع فقدان 9 سال سابقه مدیریت میانی شعرباف را چگونه حل و فصل می‌کند؟   (۲ نظر)

دوست داشتم و دارم قاسم بدون پسوند یا پیشوندی باشم/ من اگر سلاح به دست گرفته‌ام برای ایستادن در مقابل آدمکشان است نه برای آدم کشتن/ در چشمان خود نمک می ریزم که پلک‌هایم جرأت بر هم آمدن نداشته باشــد تا نکند در غفلت من آن طفل بی‌پناه را سر ببرند   (۱ نظر)

بیانیه علی لاریجانی پس از ردصلاحیت   (۱ نظر)

نژادحیدری به عنوان دبیرکل جدید جمعیت توسعه و آزادی استان کرمان انتخاب شد   (۱ نظر)

مرعشی به روحانی: چه خوش بی‌مهربانی هر دو سر بی/که یکسر مهربانی دردسر بی/ وقتی دولت دوستان خود را تنها می‌گذارد، طبیعی است که تنها می‌ماند/ اصلاح‌طلبان از دولت بابت حوادثی مانند گرانی بنزین، خیلی گله‌مند هستند   (۱ نظر)