کد خبر: ۱۲۷۷۳
تاریخ انتشار: ۲۷ ارديبهشت ۱۳۹۵ - ۱۱:۲۲
ارسال به دوستان
ذخیره
مجلس خبرگان دور پنجم نمایندگان خود را از طریق رای مردم شناخته است و اکنون این سوال مطرح می‌شود که آیا آیت ا... هاشمی‌رفسنجانی با توجه به نقشی که در انقلاب و همچنین موقعیتی که در جامعه داشته و دارد، تمایل ورود به عرصه انتخابات ریاست مجلس خبرگان رهبری را دارد؟ برخی از گمانه‌ها حکایت از آن دارد که شخص ایشان، تمایلی برای این حضور ندارد.
مجلس خبرگان دور پنجم نمایندگان خود را از طریق رای مردم شناخته است و اکنون این سوال مطرح می‌شود که آیا آیت ا... هاشمی‌رفسنجانی با توجه به نقشی که در انقلاب و همچنین موقعیتی که در جامعه داشته و دارد، تمایل ورود به عرصه انتخابات ریاست مجلس خبرگان رهبری را دارد؟ برخی از گمانه‌ها حکایت از آن دارد که شخص ایشان، تمایلی برای این حضور ندارد.

به گزارش آرمان،  علت هم می‌تواند آن باشد که آیت ا... هاشمی‌رفسنجانی، چه در این موقعیت قرار بگیرد و چه نگیرد، به زعم موافقان و مخالفان و آنهایی که مسائل سیاسی کشور را رصد می‌کنند، نقش تعیین‌کننده و تاثیرگذار خود را در شرایط مختلف و در دفاع از آرمان‌های انقلاب اسلامی و نقد آسیب‌ها و مشکلاتی که جامعه با آنها روبه رو است و در ارائه راهبردهای کلانی که به اعتدال جامعه کمک می‌کند، فراموش نخواهد کرد. آیت ا...هاشمی تلاش دارد هم پیشرفت جامعه و هم بحث حقوق مدنی و آزادی‌هایی که در قانون اساسی وجود دارد، مورد توجه قرار بگیرد بنابراین باید منتظر ماند که آیت ا... هاشمی‌رفسنجانی تمایلی به حضور در این عرصه دارند یا خیر. حضور یا عدم حضور ایشان، تغییری در روش و منش او ایجاد نمی‌کند و به تعبیری هاشمی، هاشمی است. طبیعی است مجلسی که امروز، به عنوان مجلس خبرگان تشکیل شده، از تنوع بیشتری در ارتباط با سلایق سیاسی برخوردار است و در صورتی که هاشمی در انتخابات ریاست مجلس خبرگان رهبری شرکت کند، به اتکا آنها می‌تواند موقعیت بهتری را نسبت به گذشته داشته باشد. به هر حال، آیت ا... هاشمی از زیرکی، درایت و آینده نگری بالایی برخوردار است و شرایط را ارزیابی خواهد کرد به این معنا که به بررسی این موضوع خواهد پرداخت که آیا آمدن در این موقعیت‌ برای او مناسب است یا اینکه آیا عدم حضور در موقعیت ریاست مجلس خبرگان، نقش تعیین‌کننده خود را در انقلاب و مجلس خبرگان را تحت تاثیر قرار خواهد داد یا خیر. بدیهی است که اعضای مجلس خبرگان رهبری هستند که تعیین خواهند کرد کدام شخصیت، رئیس باشد اما گمانه زنی‌های صورت گرفته با برخی بزرگان، این طور نشان می‌دهد که آیت ا... هاشمی درصورت حضور، رای لازم برای ریاست را دارد و اگر خود ایشان، نامزد نشود به کسانی هم رای خواهد بود که اخیرا برای ریاست مجلس خبرگان مطرح شده‌اند. به هر حال باید منتظر ماند و دید که آیت ا... هاشمی‌رفسنجانی اراده‌ای برای حضور در این عرصه دارد یا خیز؟ تا امروز و با توجه به گفت‌وگویی‌هایی که در سطح رسانه‌ها صورت گرفته، این طور به نظر می‌رسد که آیت ا... هاشمی، خود را برای این امر آماده نکرده است. البته عرصه سیاست، عرصه ممکنات است و ممکن است که ایشان در آینده تصمیم دیگری داشته باشد. آن چه که قابل پیش بینی است، چنین است که هاشمی در هر سمتی، حضور و تاثیر‌گذاری خود را در فضای سیاسی کشور خواهد داشت و طبیعتا با بررسی هایی که خواهد کرد، اگر هم کاندیدای ریاست نشود، مصلحت را با همان نگاه ارزیابی کرده است. اگر هم هاشمی حضور پیدا کند، با ترکیب فعلی مجلس خبرگان، موقعیت بهتری را برای ریاست خواهد داشت. از سوی دیگر باید توجه داشت که مجلس خبرگان رهبری ماموریت‌های خاص و استراتژیکی دارد. حضور شخصیت‌هایی که در آن مجلس هستند بر اساس همان ماموریت حساس و خاص است. تصور این است که در دوره پنجم، ترکیب خبرگان، تفاوت معناداری پیدا نکند اما به شرایط سیاسی و فرهنگی که در کشور وجود دارد، نزدیک‌تر شده است. اگر معدل گرفته شود، میانگین شخصیت‌هایی که در مجلس خبرگان حضور دارند، نسبت به مجلس قبل، از همراهی بیشتری با فضای کشور برخوردار هستند. آیت ا...هاشمی در چنین مجلسی، نقش و تاثیر‌گذاری خود را خواهد داشت.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

وضعیت بازار مسکن اورژانسی است

بازگشایی اماکن مقدسه و تردد بین استان‌ها همچنان ممنوع /کرونا ساعت کاری ادارات را تغییر داد

حمل بار در راه‌آهن کرمان افزایش یافت

4هزار و 800 خانواده مددجوی کمیته امداد در سیل اخیر آسیب دیدند

از 311مورد مبتلا به کرونا 30نفر از کادر درمانی هستند

مهارت های زندگی را از طریق فضای مجازی به درون خانه ها ببریم/ از هم اکنون باید برای پسا کرونا برنامه های عملیاتی طراحی کرد

طبق نظریه‌ سازمان بهداشت جهانی استفاده از ماسک صرفا برای افراد بیمار و کسانی که در ارتباط نزدیک با بیماران هستند، توصیه می‌شود/ برخی از اظهارنظر‌ها مبنی بر ضرورت لزوم استفاده از ماسک در تمامی مکان‌های عمومی شیطنت رسانه‌ای بود

انتقاد شدید استاندار کرمان از برخی اظهار نظرها در خصوص سیل در جنوب کرمان

تعداد بیکاران فعلی استان کرمان بیش از صد هزار نفر است

۱۰۰ هزار شغل به علت شیوع کرونا در استان کرمان صدمه دیدند/یک هزار میلیاردتومانی به اقتصاد استان ضرر وراد شد

پربازدید ها

هیچ تصمیمی در خصوص فعالیت صنوف کشاورزی گرفته نشده است

امام جمعه زهکلوت:وضعیت اضطراری زهکلوت نیازمند اقدامات ضربتی است

بازگشت شهر به روال عادی بستگی به نظر کارشناسان بهداشت و درمان دارد/دستورالعملی مبنی بر بازگشایی اصناف تنظیم می شود

۲۰۰ واحد مسکونی برای سیل‌زدگان جنوب کرمان احداث می‌شود/ساخت و سازها و تصرفات مسیر رودخانه‌ها از طریق ماده ۹۹ و ۱۰۰ قانون شهرداری‌ها پیگیری می شود

انتقاد شدید استاندار کرمان از برخی اظهار نظرها در خصوص سیل در جنوب کرمان

تعداد بیکاران فعلی استان کرمان بیش از صد هزار نفر است

رییس اتاق اصناف جیرفت از عدم همکاری مسوولان در برخورد با قانون‌شکنان انتقاد کرد

بانک‌جهانی: انتظار رکود جهانی بزرگی به دلیل شیوع کرونا داریم

بازگشایی اماکن مقدسه و تردد بین استان‌ها همچنان ممنوع /کرونا ساعت کاری ادارات را تغییر داد

پر بحث

مرحله دوم یارانه معیشتی فردا واریز می‌شود / متقاضیانی که یارانه دریافت نمی‌کردند از 10 دی ماه ثبت‌نام کنند   (۱۰۷ نظر)

پزشک بافتی بدلیل کرونا در سیستان و بلوچستان درگذشت   (۸ نظر)

کلیه آموزشگاه های آرایشگری تعطیل است/ اصلاح صورت در هیچ یک از آرایشگاه ها انجام نمی شود/ هیچ ماسکی در اختیار اتحادیه گذاشته نشده است/ حاشیه شهر اطلاعات چندانی ندارند و مسئله را جدی نگرفتند   (۷ نظر)

ردصلاحیت گسترده نامزدهای اصلاح‌طلب در سیرجان، زرند و جیرفت/ صلاحیت محسن‌بیگی در کرمان احراز نشد/ یکی از نمایندگان استان در فهرست رد صلاحیت‌ شده‌ها   (۷ نظر)

موسسه مولی‌الموحدین غیرانتفاعی، غیردولتی و غیرسیاسی است/ نیروی انتظامی خواستار تغییر اساسنامه موسسه شد/ هیچ یک از اعضای هیات امنا سهمی در شرکت‌های موسسه ندارند و هیچ دریافتی‌ رسمی و غیررسمی به‌خاطر عضویتشان نداشته‌اند/ فعالیت‌های اجتماعی موسسه در ایران بی‌نظیر است/ یک ریال از کمک‌های دولتی وارد موسسه نشده است   (۴ نظر)

مصرف CNG در استان کرمان ۱۳ درصد افزایش یافت/ ۲ جایگاه CNG در جنوب استان راه‌اندازی می شود   (۳ نظر)

شایسته سالاری ذبح نشود   (۲ نظر)

مصرف آب شرب از غیر شرب باید جدا شود / استان کرمان با بحران شدید‌ آب روبه‌رو است   (۱ نظر)

مدیرکل امنیتی و انتظامی استانداری کرمان: مظروف ما با ظرف ما هیچگونه تناسبی نداشت کاری هم نمی شد بکنیم/ شعاع منا اندازه خیابان شریعتی بود در آن سه هزار نفر کشته شد/ اگر زمان تدفین شهدا به تعویق نمی‌افتاد تلفات بیشتری داشتیم   (۱ نظر)

از خوفِ سردیِ مطالبه ی حق تا امید به گرمیِ سمفونی تغییر در فضای دلسردی   (۱ نظر)