کد خبر: ۱۲۸۵۵
تاریخ انتشار: ۲۹ ارديبهشت ۱۳۹۵ - ۱۱:۰۳
ارسال به دوستان
ذخیره
در پی حذف تعرفه ترجیحی واردات پوشاک از ترکیه در کتاب مقررات صادرات و واردات امسال، رییس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان صنایع نساجی و پوشاک اعلام کرد: این اقدام تاثیری بر بازار پوشاک نداشته و تاثیرگذاری تعرفه ترجیحی منوط به نزدیک شدن تعرفه واردات پوشاک به تعرفه قاچاق است؛ اقدامی که نیازمند حمایت همه جانبه از تولیدکننده داخلی است.
در پی حذف تعرفه ترجیحی واردات پوشاک از ترکیه در کتاب مقررات صادرات و واردات امسال، رییس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان صنایع نساجی و پوشاک اعلام کرد: این اقدام تاثیری بر بازار پوشاک نداشته و تاثیرگذاری تعرفه ترجیحی منوط به نزدیک شدن تعرفه واردات پوشاک به تعرفه قاچاق است؛ اقدامی که نیازمند حمایت همه جانبه از تولیدکننده داخلی است.

به گزارش ایسنا،‌ بعد از برقراری تجارت ترجیحی بین ایران و ترکیه و کاهش تعرفه‌ها در چند دسته کالا، صنایع نساجی و پوشاک داخلی نسبت به این اقدام اعتراض کرده و معتقد بودند که برقراری تجارت ترجیحی با ترکیه در زمینه پوشاک، تولید داخل را در بخش صنایع نساجی با مشکلات بیشتری مواجه می‌کند.

در نهایت هم حدود یک ماه قبل بود که پس از نارضایتی و اعتراضات فعالان صنعت نساجی نسبت به تعرفه ترجیحی با ترکیه در زمینه پوشاک، این تعرفه پس از بازنگری، در کتاب مقررات صادرات و واردات سال 95 حذف شد.

در این باره سعید حسین‌زاده - رییس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان صنایع نساجی و پوشاک - در گفت‌و‌گو با ایسنا، در ارتباط با تاثیرات ایجاد تعرفه ترجیحی با ترکیه در زمینه پوشاک و نیز حذف آن، گفت: نه ایجاد و نه حذف تعرفه ترجیحی در زمینه پوشاک با کشور ترکیه نتوانست مثمر ثمر باشد.

وی افزود: تا زمانی که نتوانیم جلوی قاچاق را بگیریم این مشکل ادامه خواهد داشت، چراکه نرخ موجود هرچه باشد از نرخ قاچاق بالاتر است. به همین دلیل جاذبه‌ای برای مردم و واردکنندگان ایجاد نمی‌کند و تاثیری روی واردات ندارد؛ بنابراین طرح در نظر گرفته شده طرحی شکست خورده است.

حسین‌زاده با اشاره به اینکه در صورت نظارت و جلوگیری از قاچاق می‌توانستیم بر توفیق این اقدام امیدوار باشیم، ‌بیان کرد: اگر تعرفه پوشاک وارداتی را خیلی پایین بیاوریم شاهد تبعات بسیار منفی برای تولیدکنندگان داخلی هستیم.

رییس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان صنایع نساجی و پوشاک ادامه داد: اگر می‌خواهیم تعرفه‌ها را پایین بیاوریم باید از تولیدکننده داخلی حمایت کنیم. قرار بود حدود 16 هزار میلیارد تومان به تولیدکنندگان داخلی اختصاص یابد اما این اتفاق صورت نگرفته است تا همچنان مشکلات پا برجا باشد.

وی همچنین در پاسخ به اینکه تعرفه ترجیحی باید چه میزان در نظر گرفته شود تا در فرآیند واردات و خرید تاثیرگذار باشد؟ گفت: باید تعرفه ترجیحی نزدیک به نرخ قاچاق که حدود 20 درصد است، لحاظ شود اما اگر این اقدام صورت گیرد با توجه به اینکه هیچ حمایتی از تولیدکننده داخلی نداریم پیامدی جز ضرر برای تولیدکنندگان نخواهیم داشت.

حسین‌زاده هچنین پیشنهادش را برای تاثیرگذار بودن تعرفه ترجیحی نسبت به واردات کالاها این‌گونه ارائه کرد که زمانی می‌توانیم شاهد تاثیرگذاری این عمل باشیم که درآمدهای ناشی از واردات رسمی را به تولید داخلی اختصاص دهیم؛ به طور مثال صندوقی ایجاد کنیم و منابع شکل گرفته صندوق را در اختیار تولیدکنندگان داخلی بگذاریم.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

روحانی: شاید کرونا تا آخرسال با ما باشد /ممکن است اجتماعات باز هم محدود شود

ادارات و بانک‌های استان کرمان باز هستند/در خصوص بازگشایی مدارس و دانشگاه ها تا 20 فروردین ماه تصمیم گیری می شود

تشکر استاندار کرمان از مردم به جهت در خانه ماندن و نرفتن به طبیعت در روز 13

۲۰۴ خودرو متخلف در روز 13 جریمه شدند/۳ هزار و ۲۸۷ دستگاه خودرو به مبداهای خود بازگشت داده شد

نوبخت: حقوق بازنشستگان تا سقف ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان افزایش خواهد یافت/مستمری زنان سرپرست خانوار 3 تا 5 برابر می شود

تسلیت رئیس‌جمهور به مناسبت درگذشت مادر و همسر شهید اهل راور

نحوه حضور کارمندان در ادارات و بانک‌ها تا ۲۰ فروردین تمدید شد

کارشناس فناوری اطلاعات: این اطلاعات در کنار دیتابیس اپراتور تلفن همراه که مدتی پیش لو رفته بود، می‌تواند آدرس و کد پستی را بدهد

شناسایی بانک‌های اطلاعاتی حفاظت‌نشده و معرفی به مراجع قضایی

ویروس کرونا چرخ اقتصاد عشایر را لنگ کرد

پر بحث

مرحله دوم یارانه معیشتی فردا واریز می‌شود / متقاضیانی که یارانه دریافت نمی‌کردند از 10 دی ماه ثبت‌نام کنند   (۱۰۶ نظر)

پزشک بافتی بدلیل کرونا در سیستان و بلوچستان درگذشت   (۸ نظر)

کلیه آموزشگاه های آرایشگری تعطیل است/ اصلاح صورت در هیچ یک از آرایشگاه ها انجام نمی شود/ هیچ ماسکی در اختیار اتحادیه گذاشته نشده است/ حاشیه شهر اطلاعات چندانی ندارند و مسئله را جدی نگرفتند   (۷ نظر)

ردصلاحیت گسترده نامزدهای اصلاح‌طلب در سیرجان، زرند و جیرفت/ صلاحیت محسن‌بیگی در کرمان احراز نشد/ یکی از نمایندگان استان در فهرست رد صلاحیت‌ شده‌ها   (۷ نظر)

موسسه مولی‌الموحدین غیرانتفاعی، غیردولتی و غیرسیاسی است/ نیروی انتظامی خواستار تغییر اساسنامه موسسه شد/ هیچ یک از اعضای هیات امنا سهمی در شرکت‌های موسسه ندارند و هیچ دریافتی‌ رسمی و غیررسمی به‌خاطر عضویتشان نداشته‌اند/ فعالیت‌های اجتماعی موسسه در ایران بی‌نظیر است/ یک ریال از کمک‌های دولتی وارد موسسه نشده است   (۴ نظر)

مصرف CNG در استان کرمان ۱۳ درصد افزایش یافت/ ۲ جایگاه CNG در جنوب استان راه‌اندازی می شود   (۳ نظر)

شایسته سالاری ذبح نشود   (۲ نظر)

مصرف آب شرب از غیر شرب باید جدا شود / استان کرمان با بحران شدید‌ آب روبه‌رو است   (۱ نظر)

مدیرکل امنیتی و انتظامی استانداری کرمان: مظروف ما با ظرف ما هیچگونه تناسبی نداشت کاری هم نمی شد بکنیم/ شعاع منا اندازه خیابان شریعتی بود در آن سه هزار نفر کشته شد/ اگر زمان تدفین شهدا به تعویق نمی‌افتاد تلفات بیشتری داشتیم   (۱ نظر)

از خوفِ سردیِ مطالبه ی حق تا امید به گرمیِ سمفونی تغییر در فضای دلسردی   (۱ نظر)