کد خبر: ۱۲۸۷۰
تاریخ انتشار: ۲۹ ارديبهشت ۱۳۹۵ - ۱۱:۴۵
ارسال به دوستان
ذخیره
رئیس سازمان ثبت احوال از ثبت یک میلیون و ۵۷۰ هزار واقعه ولادت در داخل کشور خبر داد و گفت: ۱۰ هزار واقعه مربوط به تولد ایرانیان خارج از کشور است.
رئیس سازمان ثبت احوال از ثبت یک میلیون و ۵۷۰ هزار واقعه ولادت در داخل کشور خبر داد و گفت: ۱۰ هزار واقعه مربوط به تولد ایرانیان خارج از کشور است.

به گزارش مهر سیدعلیرضا آوایی در همایش روز ملی جمعیت که در سازمان ثبت احوال برگزار شد به شورای راهبردی جمعیت استان ها که از سوی این سازمان تشکیل شده است اشاره کرد و افزود: در راستای اجرای سیاست های جمعیت که از سوی مقام معظم رهبری ابلاغ شده سازمان ثبت احوال نیز شورای راهبردی جمعیت را در استان های مختلف راه اندازی کرده است.

وی با اشاره به مفاد سیاست های جمعیت تاکید کرد: این سیاست ها در ۱۴ بند تدوین شده به طوری که رفع موانع ازدواج و تحکیم بنیان خانواده، سبک زندگی اسلامی ایرانی، تکریم سالمندان، توانمندسازی جمعیت در سن کار، بازتوزیع جمعیت و مدیریت مهاجرت، ارتقای امید به زندگی، رصد مستمر سیاست های جمعیتی در ابعاد کمی و کیفی و ... از جمله مفاد این سیاست هاست.

آوایی با اشاره به اینکه سازمان ثبت احوال در جهت رصد مستمر سیاست های جمعیتی اقدام می کند، گفت: همچنین در راستای ثبت موالید، ازدواج، طلاق و وفات نیز آمارهای ثبت شده در پایگاه اطلاع رسانی جمعیت به طور مداوم طالاع رسانی می شود.

رئیس سازمان ثبت احوال به آمار ولادت ها اشاره کرد و اظهار داشت: در سال گذشته یک میلیون و ۵۷۰ هزار واقعه ولادت در داخل کشور و ۱۰ هزار ولادت نیز مربوط به ایرانیان خارج از کشور به ثبت رسیده است که از رشد ۲.۳ درصدی برخوردار بوده است.

وی گفت: رشد نسبی موالید در سال های اخیر به دلیل موج متولدین ۵۰ و ۶۰ و رسیدن سن آنها به فرزندآوری بوده و پس از آن مجددا شاهد کاهش موالید در سال های آینده خواهیم بود چرا که رشد جمعیت از ۴.۲ درصد در سال ۹۳ به ۲.۳ درصد در سال ۹۴ رسیده است.

آوایی به ضرورت رفع گره های موجود در خصوص افزایش نرخ باروری اشاره کرد و گفت: باید در این خصوص اقدامات لازم و اساسی انجام شود.

وی همچنین به آمار ازدواج ها اشاره کرد و گفت: در سال گذشته ۶۸۵ هزار ازدواج به ثبت رسیده که در بین مردان ۸۶.۳ درصد آنها ۱۹ تا ۳۴ ساله و ۸۸.۳ درصد زنان نیز ۱۳ تا ۳۱ ساله بوده اند.

وی با اشاره به اینکه میانگین سن ازدواج برای مردان ۲۸.۵ سال و برای زنان ۲۳.۸ سال بوده است، گفت: در سال های اخیر همواره میانگین سن از افزایش برخوردار شده است که البته در کلان شهر تهران و همچنین در مناطق مختلف این آمارها متفاوت است.

وی گفت: در تهران میانگین سن ازدواج مردان ۳۱.۱ و زنان ۲۷.۲ سال بوده که در شمال شهر تهران این سن برای مردان ۳۲.۴ و برای زنان ۲۹ سال ثبت شده که نشان دهنده تفاوت در سبک زندگی در شهرها و مناطق مختلف است.

به گفته رئیس ثبت احوال کاهش ۵.۴ درصدی آمار ازدواج و در کنار آن جمعیت ۱۱ میلیون نفری جوانان هرگز ازدواج نکرده در سن ازدواج حاکی از آن است که برای رفع موانع ازدواج و اجرای سیاست های جمعیت باید اقدامات اساسی انجام شود که ریشه برخی از این اقدامات در خانواده و فراهم کردن ازدواج آسان خواهد بود.

وی به تحکیم بنیان خانواده اشاره کرد و گفت: علاوه بر اقدامات توانمندسازی خانواده و فرزندپروری و همچنین آموزش مهارت های زندگی باید از فروپاشی خانواده ها (طلاق) پیشگیری کرد و در جهت پیشگیری از این آسیب گام های اساسی برداشت.

وی گفت: در برخی مناطق کشور که سبک های زندگی و آداب و رسوم حفظ شده آمار طلاق کمتر است.

آوایی به بازتوزیع جمعیت و مدیریت مهاجرت اشاره کرد و افزود: از جمله مباحث مهم سیاست های کلی جمعیت این موضوع است که قطعا اجرایی کردن این سیاست ها می تواند زیرساخت های اولیه برای برنامه ریزی ملی و منطقه ای را فراهم کند که در این راستا سازمان ثبت احوال با تغییر نشانی اقداماتی را انجام داده است.
برچسب ها: آمار ازدواج ، کاهش
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

وضعیت بازار مسکن اورژانسی است

بازگشایی اماکن مقدسه و تردد بین استان‌ها همچنان ممنوع /کرونا ساعت کاری ادارات را تغییر داد

حمل بار در راه‌آهن کرمان افزایش یافت

4هزار و 800 خانواده مددجوی کمیته امداد در سیل اخیر آسیب دیدند

از 311مورد مبتلا به کرونا 30نفر از کادر درمانی هستند

مهارت های زندگی را از طریق فضای مجازی به درون خانه ها ببریم/ از هم اکنون باید برای پسا کرونا برنامه های عملیاتی طراحی کرد

طبق نظریه‌ سازمان بهداشت جهانی استفاده از ماسک صرفا برای افراد بیمار و کسانی که در ارتباط نزدیک با بیماران هستند، توصیه می‌شود/ برخی از اظهارنظر‌ها مبنی بر ضرورت لزوم استفاده از ماسک در تمامی مکان‌های عمومی شیطنت رسانه‌ای بود

انتقاد شدید استاندار کرمان از برخی اظهار نظرها در خصوص سیل در جنوب کرمان

تعداد بیکاران فعلی استان کرمان بیش از صد هزار نفر است

۱۰۰ هزار شغل به علت شیوع کرونا در استان کرمان صدمه دیدند/یک هزار میلیاردتومانی به اقتصاد استان ضرر وراد شد

پربازدید ها

217مورد از 285 مورد مثبت کرونا مربوط به حوزه دانشگاه علوم پزشکی کرمان است

طبق نظریه‌ سازمان بهداشت جهانی استفاده از ماسک صرفا برای افراد بیمار و کسانی که در ارتباط نزدیک با بیماران هستند، توصیه می‌شود/ برخی از اظهارنظر‌ها مبنی بر ضرورت لزوم استفاده از ماسک در تمامی مکان‌های عمومی شیطنت رسانه‌ای بود

مدیرکل سازمان حفاظت محیط زیست استان کرمان:بحران ریزگردها یک بحران خاموش است

زلزله 4 ریشتری «کهنوج» کرمان را لرزاند/خسارتی گزارش نشده است

غلظت ریزگردها در فهرج 78 برابر حد مجاز/40 روستای ریگان در محاصره طوفان

از 311مورد مبتلا به کرونا 30نفر از کادر درمانی هستند

مهارت های زندگی را از طریق فضای مجازی به درون خانه ها ببریم/ از هم اکنون باید برای پسا کرونا برنامه های عملیاتی طراحی کرد

4هزار و 800 خانواده مددجوی کمیته امداد در سیل اخیر آسیب دیدند

پر بحث

مرحله دوم یارانه معیشتی فردا واریز می‌شود / متقاضیانی که یارانه دریافت نمی‌کردند از 10 دی ماه ثبت‌نام کنند   (۱۰۷ نظر)

پزشک بافتی بدلیل کرونا در سیستان و بلوچستان درگذشت   (۸ نظر)

کلیه آموزشگاه های آرایشگری تعطیل است/ اصلاح صورت در هیچ یک از آرایشگاه ها انجام نمی شود/ هیچ ماسکی در اختیار اتحادیه گذاشته نشده است/ حاشیه شهر اطلاعات چندانی ندارند و مسئله را جدی نگرفتند   (۷ نظر)

ردصلاحیت گسترده نامزدهای اصلاح‌طلب در سیرجان، زرند و جیرفت/ صلاحیت محسن‌بیگی در کرمان احراز نشد/ یکی از نمایندگان استان در فهرست رد صلاحیت‌ شده‌ها   (۷ نظر)

موسسه مولی‌الموحدین غیرانتفاعی، غیردولتی و غیرسیاسی است/ نیروی انتظامی خواستار تغییر اساسنامه موسسه شد/ هیچ یک از اعضای هیات امنا سهمی در شرکت‌های موسسه ندارند و هیچ دریافتی‌ رسمی و غیررسمی به‌خاطر عضویتشان نداشته‌اند/ فعالیت‌های اجتماعی موسسه در ایران بی‌نظیر است/ یک ریال از کمک‌های دولتی وارد موسسه نشده است   (۴ نظر)

مصرف CNG در استان کرمان ۱۳ درصد افزایش یافت/ ۲ جایگاه CNG در جنوب استان راه‌اندازی می شود   (۳ نظر)

شایسته سالاری ذبح نشود   (۲ نظر)

مصرف آب شرب از غیر شرب باید جدا شود / استان کرمان با بحران شدید‌ آب روبه‌رو است   (۱ نظر)

مدیرکل امنیتی و انتظامی استانداری کرمان: مظروف ما با ظرف ما هیچگونه تناسبی نداشت کاری هم نمی شد بکنیم/ شعاع منا اندازه خیابان شریعتی بود در آن سه هزار نفر کشته شد/ اگر زمان تدفین شهدا به تعویق نمی‌افتاد تلفات بیشتری داشتیم   (۱ نظر)

از خوفِ سردیِ مطالبه ی حق تا امید به گرمیِ سمفونی تغییر در فضای دلسردی   (۱ نظر)