کد خبر: ۱۳۵۴۵
تاریخ انتشار: ۲۲ خرداد ۱۳۹۵ - ۱۲:۰۶
ارسال به دوستان
ذخیره
مجموعه‌ای از آثار فیگوراتیو هنرمندان نقاش پیشکسوت و جوان در گالری ایوان به نمایش درآمد.
مجموعه‌ای از آثار فیگوراتیو هنرمندان نقاش پیشکسوت و جوان در گالری ایوان به نمایش درآمد.
به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، نمایشگاه گروهی نقاشی «تجربه زمستان» با شرکت آثار 22 هنرمند روز جمعه ۲۱ خرداد در گالری ایوان آغاز به کار کرد. در این نمایشگاه هنرمندانی از نسل‌های مختلف، یک یا دو اثر خود را که در سه دهه گذشته خلق شده‌اند به نمایش گذاشتند. انسان، موضوع مشترک تمامی این تابلوها است اما نحوه برخورد هنرمندان با این موضوع کاملا متفاوت است.

منوچهر معتبر، نقاش پیشکسوت، در تابلویی که سال 71 به تصویر کشیده است گروهی از زنان را با چادرهای سیاه نمایش داده که در عقب دسته عزاداری در حال حرکت هستند و پرچم‌های رنگارنگ دسته عزاداری به فاصله‌ای دور جلوتر از آنان دیده می‌شود. اما در تابلوی سال 79 نصرت‌الله مسلمیان به سختی می‌توان انسان را پیدا کرد. در این تابلوی بزرگ و میان حجم‌ها و خطوط رنگی، طراحی خطی فیگور انسان دیده می‌شود و در جایی دیگر از میان فضایی مبهم، دست انسانی بیرون آمده است.

با گردش در گالری می‌توان سفری داشت به فعالیت‌های سه دهه گذشته تعدادی از هنرمندان نقاش ایران و روند کاری آنها را بررسی کرد. قدیمی‌ترین تابلوی این مجموعه متعلق به علی ذاکری است که در سال 69 به تصویر درآمده است. او هم موضوع دسته عزاداری را به عنوان سوژه کار خود انتخاب کرده، اما این بار شاهد حضور مردان یک روستا در خیابانی با خانه‌های کاهگلی هستیم. سایر تابلوها به صورت مساوی میان دهه 80 و 90 تقسیم شده‌اند. یکی از نکات قابل توجه نمایشگاه هم حضور دو تابلو از مکرمه قنبری، نقاش خودآموخته، در میان آثار اساتید و هنرمندان حرفه‌ای است.

زرتشت رحیمی که جمع‌آوری آثار این مجموعه را با ایدهء پرداختن به موضوع انسان ایرانی در چهار دهه گذشته انجام داده است در مورد چگونگی انتخاب آثار گفت: با انجام یک فعالیت پژوهشی، هنرمندانی را که در این سالها به موضوع انسان پرداخته‌اند شناسایی کرده و به آتلیه آنها رفتم تا آثارشان را ببینم. با همفکری هنرمندان آثاری را که در زمان خود دارای کیفیت و اهمیت زیادی بوده است انتخاب کردم و در این میان آثاری از بعضی هنرمندان وجود دارد که سالها دیده نشده و برای مخاطبان تازه است. نمایش این کارهای آرشیوی فرصتی برای بینندگان به وجود می‌آورد تا آثار هنرمندان را بازنگری کنند.

معصومه مظفری، رئیس هیئت مدیره انجمن نقاشان ایران، یکی از هنرمندان حاضر در این مجموعه است که در مورد نمایشگاه "تجربه زمستان" گفت: چیدمان نمایشگاه خوب است و فکر می‌کنم آقای رحیمی انتخاب‌های خیلی خوبی انجام داده است. گردآورنده آثار توانسته در ارتباط با آن فضایی که در ذهن خود داشته است انتخاب هوشمندانه‌ای انجام دهد. همه ما تجربه‌هایی مانند جنگ تحمیلی و مسائل گوناگون اجتماعی در ایران و جهان را پشت سر گذاشتیم و در بعضی از آثار خود نمایش دادیم.

بهنام کامرانی، نقاش و استاد دانشگاه نیز که اثری از خود را در این نمایشگاه شرکت داده است گفت: اهمیت این نمایشگاه بیشتر از این جنبه است که رحیمی تعدادی از هنرمندان نسل میانه را جمع کرده است که معمولا کمتر به آنها پرداخته می‌شود. چون در حراجها و بی‌ینالها بیشتر هنرمندان پیشکسوت مورد توجه قرار می‌گرفتند و در سال‌های پس از جنگ و دوره گشایش  هم به سرعت جوان‌گرایی زیاد شد، اما کارهایی که نسل میانه انجام داده بودند کمتر دیده شد و حتی نادیده گرفته شد. در عین حال اکثر هنرمندان نسل میانه تجربه‌گرا و فیگوراتیو هستند و تجربیات خود را ضبط کردند. به نظرم مجموعه خوبی جمع شده که با توجه به فضایی که گالری ایوان دارد کارها به خوبی در کنار هم قرار گرفته و بده و بستان خوبی با هم دارند.

رزیتا شرف‌جهان، خسرو خسروی، فرشید ملکی، بهنام کامرانی، معصومه مظفری، شهره مهران، منوچهر معتبر، نصرت الله مسلمیان، افشین پیرهاشمی، محمد خلیلی، مهرداد محب‌علی، علی ذاکری، شهرام کریمی، نزار موسوی‌نیا، حسین خسروجردی، بهرنگ صمدزادگان، شنتیا ذاکرعاملی، سمیرا اسکندرفر، حامد صحیحی، احمد مرشدلو، مکرمه قنبری و داریوش قره‌زاد هنرمندانی هستند که آثار آنها در گالری ایوان به نمایش درمی‌آید.

نمایشگاه گروهی تجربه زمستان تا ۹ تیر ۱۳۹۵ در آدرس الهیه، خیابان مهدیه، خیابان جبهه، کوچه لسانی، بن‌بست حمید، شماره ۱ برقرار است و گالری ایوان همانند دو نمایشگاه گذشته، سهم خود از فروش این آثار را به یکی از موسسات خیریه‌ معتبر اهدا خواهد کرد.
برچسب ها: نقاشی
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

شرایط برای فعالیت خانم‌ها انعطاف پذیر‌تر باشد/ در سطح استان‌ها اولین مرکز رشد بانوان در کرمان ایجاد شد/ کمتر از ۲۵ درصد از هیئت علمی دانشگاه‌ها خانم هستند/ مدل فعالیت اجتماعی و اقتصادی برای بانوان تعریف نشده است/۱۰ درصد مدیر عامل ها خانم هستند

زنان کرمانی در زمینه مشارکت اجتماعی رتبه اول کشوری را دارند/ استان کرمان در زمینه مشاغل خانگی رتبه اول کشور را دارد

تنها ۱۴ درصد از پژوهشگران، زن هستند/ بیش از ۷۰ درصد دانش آموزان خلاق دختر بودند/آب محدودیت زاترین عامل توسعه کرمان است/ بعد از خوزستان بیشترین مصرف آب سرانه را در کرمان داریم

توسعه اقتصادی بدون مداخله بانوان در اقتصاد امری غیر ممکن است/ در حوزه کارآفرینی چالش اصلی مهارت است/مرکز رشد بانوان به معنی جدا شدن حوزه کسب و کار بانوان از آقایان نیست

انتقاد به کارت بازرگانی فرار به جلو است/ وقتی صادرکننده رسمی وارد کار نشود، امکان سوءاستفاده وجود دارد/اتاق سختگیری می کند، و بقیه سازمان‌ها سیستم خود را به‌روز کنند

نظام بانکی اصلاح شود و از فساد و رانت جلوگیری شود/دولت با نظارت مستقیم بر استانداری ها نگذارد برخی مسائل به قوه قضائیه رسیده شود/ پزشکان طب سنتی و سفارشات اسلام را فراگیرند/ مانند جبهه و جنگ باید بکوشیم نسل جوان کشور را زیاد کنیم/ مسئولان در بحث قیمت و خرید خرما نظارت کنند/ اقتدار ایران اسلامی حتی بر انگلیس و آمریکا هم سایه انداخته است/ با ولنگاری فرهنگی به‌شدت مخالفیم/ بیمه کشاورزی، در بحث خشکیدگی خرما جبران خسارت کند/بیمارستان کوهبنان نیاز به امکانات بیشتر دارد

کمبود مرغ داریم/ دارو‌ها یا چینی اند و یا کیفیت قبل را ندارند/ آمار تلفات در مرغدرای‌ها زیاد است/ ۵۰ درصد از مرغ مورد نیاز استان از سایر استان‌ها وارد می‌شود

برخی رشته ها که بازار کار خوبی نداشتند حذف شدند/ رشته معماری در اردیبشهت 99 حذف می شود

برداشت پسته از اوایل مهر شروع خواهد شد/ پیش بینی محصول پسته برای استان کرمان ، 126هزار تن است

آلارم مصرف مواد مخدر صنعتی در استان به صدا در آمده است/ وظیفه ذاتی دستگاه‌ها است که برای کاهش آسیب‌های اجتماعی تلاش کنند/در مدارس، دانشگاه‌ها و خوابگاه هایمان حداقل دیگر نباید اعتیاد داشته باشیم/ آموزش و پرورش بگوید آیا هزینه‌ای که می‌کند در کاهش اعتیاد در بین دانش آموزان موثر بوده است/ پیشرفت ۹۵ درصدی کمپ ماده ۱۶ سپاه / کمپ ماده ۱۶ بانوان با ظرفیت ۱۰۰ تا ۱۵۰ نفر را راه اندازی می‌کنیم

پر بحث

بخاطر آپاندیسیت 4 بار فرزندم به اتاق عمل رفت/فرزندم هم جسمی و هم روحی آسیب دیده است/ نهادهای نظارتی به دادم برسند+ عکس   (۱۰ نظر)

همه موافق سیستم اعلام بار مجازی هستند به جز من و 80 درصد رانندگان/ رانندگان در این سیستم حق انتخاب بار ندارند/ سیستم مجازی اعلام بار بوشهر رضایت بخش نبود/ نظارت ما بر سیستم اعلام بار کم رنگ می شود   (۸ نظر)

چهره‌ها، چهره به دنیا نمی‌آیند   (۸ نظر)

هیچ تعصبی روی هیچ پزشکی نداریم/ من تایید نمی‌کنم که از نظر تجهیزات پزشکی در مضیقه‌ایم/ تبحر پزشکان متفاوت است/ عارضه جزیی از پزشکی است   (۶ نظر)

شورای اصلاح طلبان تذکر دهد؛به کسی چک سفید نداده ایم   (۶ نظر)

«قلاده های طلا» بسیار دقیق و موشکافانه به مباحث فتنه ۸۸ پرداخته است/کارگردانی خوب ابوالقاسم طالبی منجر به تولید فیلم خوب و تأثیر گذار شد   (۶ نظر)

چهارده سالگی سن افسردگی نوجوانان/ تصویری که نوجوانان از خودشان از نظر جسمی و روحی دارند در دوران بلوغ به هم می‌ریزد و همین باعث می‌شود از خودشان راضی نباشند   (۵ نظر)

وعده سر خرمن می دهید/قیمت مرغ در کرمان بیشتر از سایر استان هاست/حتی مرغ در شهرهای سیل زده هم به قیمت 13 هزار تومان عرضه می شود   (۵ نظر)

آقای فدائی! به زنان کرمان بی وفایی شد   (۳ نظر)

حرفه خبرنگاری را به رسمیت بشناسیم   (۳ نظر)