کد خبر: ۱۳۸۰۱
تاریخ انتشار: ۲۸ خرداد ۱۳۹۵ - ۲۲:۲۹
تعداد نظرات: ۲ نظر
ارسال به دوستان
ذخیره
گفتارنو از لغو کنسرت سالار عقیلی در کرمان گزارش می دهد
صدای رپ خوان های مشهور و غیرمشهور از ماشین بسیاری از جوانانی که خیابان های شهر را بالا و پایین می کنند بلند است. با بسیاری از ترانه های غیرفارسی لب خوانی هم می کنند. در چنین فضایی لغو سریالی کنسرت ها به کرمان هم رسیده است.
گفتارنو: صدای رپ خوان های مشهور و غیرمشهور از ماشین بسیاری از جوانانی که خیابان های شهر را بالا و پایین می کنند بلند است. با بسیاری از ترانه های غیرفارسی لب خوانی هم می کنند.  در چنین فضایی لغو سریالی کنسرت ها به کرمان هم رسیده است. 

اسفندماه 93 بود که در کارزار«حمایت از موسیقی» در محل خانه موسیقی شرکت کرده بود. کارزاری که  اهالی موسیقی به منظور حمایت از هم صنف شان و هم اندیشی برای مقابله با محدودیت ها و لغو کنسرت ها تشکیل شده  و نسبت به نحوه برخورد با موسیقیدانان انتقاد کرده بودند. اینک اما کنسرت خودش لغو شده است؛ آن هم در کرمان و پس از اخذ مجوزهای لازم. 

کنسرت «سالار عقیلی»، که قرار بود 28 خرداد  در سالن فجر شهر کرمان برگزار شود لغو شد. این در حالی است که شب گذشته سالاری عقیلی با حضور در استودیو برنامه شیدایی به اجرای چند اثر پرداخت و به شکل زنده از شبکه دو پخش شد. 

سعید کوشش، مدیر روابط عمومی اداره ارشاد استان کرمان در خصوص لغو این کنسرت گفته است این کنسرت به پس از ماه رمضان در تیرماه موکول شده است. وی درباره دلایل لغو این کنسرت توضیحاتی ارائه نداد.

اما مجید ملک محمدی مدیر مسول شرکت چنگ رودکی که تهیه کننده این کنسرت است  گفت: به دلیل حساسیت های که بود و اینکه بیان می شد بی حرمتی هایی به ماه مبارک رمضان شده است، زمان اجرای این کنسرت به ۲۴ تیرماه تغییر داده شده است.
مجید ملک محمدی مدیر موسسه چنگ رودکی با اعلام این خبر، گفت: «این تصمیم در نشستی و با هماهنگی مسوولان اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان و برخی مشورت ها گرفته شده است. ناگفته نماند مجوز برگزاری کنسرت ۱۰ روز قبل صادر شد و طبق روال قانونی به تایید تمامی مراجع ذیصلاح رسیده بود.»
وی در ادامه افزود: «در نیمه اول ماه مبارک رمضان معمولا برنامه ها و آیین های شاد اجرا می شود و زمان برگزاری کنسرت نیز تقریبا همزمان با ایام ولادت امام حسن مجتبی (ع) بود. این کنسرت به سبک سنتی برگزار می شد و هیچگونه بی احترامی به شعائر مذهبی در آن نبود.»

وی افزود:کسانی که بلیط تهیه کرده اند و تمایل داشته باشند می توانند با همان بلیط در کنسرت «سالار عقیلی» در ۲۴ تیرماه شرکت کنند و در غیر این صورت اگر تمایل شرکت در کنسرت را نداشته باشند، پول آنها عودت داده خواهد شد

در سی سال گذشته بی سابقه بوده 
پیش تر  مدیر عامل خانه موسیقی در اعتراض به لغو کنسرت ها گفته بود: با کمال تاسف باید بگویم که این روزها مصیبت هایی را بر اهالی موسیقی شاهدیم که در سی سال گذشته بی سابقه بوده است. 

نوربخش  با بیان این که مگر می شود به جامعه ای چند صدهزار نفری توهین کرد؟ تاکید کرد: مگر یاد و خاطره روزهای انقلاب را در مناسبت ها با چیزی جز موسیقی زنده نگه می دارید؟ مگر نقش موسیقی در جنگ تحمیلی را فراموش کرده اید؟ 

اجازه دهند دستگاه مسوول، کار خودش را انجام دهد
«علی جنتی» وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در واکنش به لغو کنسرت های دارای مجوز از این وزارتخانه گفته بود: ما برای صدور مجوز کنسرت ها نهایت دقت را به عمل می آوریم تا قطعه ای که قرار است اجرا شود، مخالف موازین اسلامی ما نباشد. بنابر این وقتی ارشاد با این حساسیت برخورد می کند، انتظار ما از مقامات قضایی که احیانا این کنسرت ها را مخالف سلیقه های خود می دانند، این است که اجازه بدهند دستگاه مسوول، کار خودش را انجام دهد. کافی است تنها به ما تذکر بدهند. 

علی جنتی:ما برای صدور مجوز کنسرت ها نهایت دقت را به عمل می آوریم

سخنگوی قوه قضاییه درباره برگزاری کنسرت هایی کِه در استان های متفاوت برگزار می شود، گفت: مواردی اَز این کنسرت ها بِه دستور دادستان برگزار نشده وَ دَر موارد دیگر کسی متعهد نشده کِه مسائل امنیتی وَ خلاف قانون کِه ممکن اَست دَر آنها رخ دهد را بَر عهده بگیرد.

محسنی اژه ای افزود: همانطور کِه بارها گفته شده مجوز کنسرت را دولت و وزارت ارشاد صادر می کُنند و قوه قضاییه در مورد اصل برگزاری این کنسرت ها صحبتی ندارد. بنابراین در بسیاری اَز استانها و شهرها در سال‌های گذشته کنسرت ها برگزار شده ومجوز آن را وزارت ارشاد داده است. تعداد معدودی هم نقل ازش از ناحیه نیروی انتظامی و اطلاعات آمده کِه بِه قوه قضاییه و دادستان داده شده است که پیش بینی شده ددر این کنسرت ها اقدامات خلاف قانون رخ می دهد.

وی افزود: دادسرا هم ددر پاره ای از موارد بِه برگزارکنندگان این کنسرت ها گفته کِه کسی بیاید و متعهد شود کِه مسائل خلاف قانون و خلاف عفت عمومی دَر آنها صورت نمی گیرد در این صورت ما حرفی نداریم. اما اگر کسی متعهد نشود دادستان اَز برگزاری این کنسرت ها پیشگیری می کند.

نارضایتی روحانی از لغو مجوز کنسرت ها
سخنگوی دولت اما در پاسخ به سوالی در مورد لغو مجوز کنسرت ها در شهرهای مختلف، به سخنرانی های رییس جمهور و تأکید او بر نارضایتی از چنین رفتارهایی اشاره کرد و گفت: رییس جمهور در برخی سخنرانی های خود به صراحت مراتب نارضایتی خود را از لغو مجوزهای قانونی کنسرت ها بیان کرده اند.

سخنگوی دولت افزود: انتظار داریم در خصوص کنسرت هایی که با مجوز انجام می شود، شاهد لغو آنها نباشیم چرا که آثار اجتماعی و فرهنگی سویی دارند.

سخنگوی دولت گفته که رییس جمهور از لغو کنسرت‌ها راضی نیست

وی با اشاره به اینکه گاهی لغو مجوز کنسرت ها در مورد هنرمندانی مثل استاد ناظری که شخصیت هنری برجسته کشور هستند، اتفاق می افتد، گفت: اصالت و متانت برنامه های استاد ناظری برای همه روشن است و قطعاً مواضع رییس جمهور در این موارد قابل تسری به همه کنسرت هایی است که مجوز دارند.


وزارت فرهنگ در زمینه لغو کنسرت باید به مجلس پاسخگو باشد 
رییس فراکسیون امید مجلس با تاکید بر اینکه شورای عالی انقلاب فرهنگی باید حالت موسیقی را تعیین تکلیف کند، معتقد است مردم و هنرمند باید تکلیف خودشان را در حوزه موسیقی بدانند زیرا بدترین وضعیت بلاتکلیفی و برخورد سلیقه ای است. 

محمدرضا عارف درباره لغو کنسرت های مجوزدار در برخی شهرها گفت: اینکه در یک استان کنسرتی برگزار نشود و در دیگری بتواند مجوز اجرا بگیرد، نشان می دهد یک سیاست روشن در این زمینه وجود ندارد؛ لذا در حوزه فرهنگ مهم این است که راهبردها و جهت گیری ها مشخص شود و قانونی شفاف وجود داشته باشد. 

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی افزود: آنچه از دولت و مجلس انتظار می رود این است که در این زمینه، سیاستگذاری شفاف وجود داشته باشد. 

محمدرضا عارف معتقد است هنرمندان و مردم باید درباره موسیقی تکلیف خود را بدانند

عارف با اشاره به نقشه مهندسی فرهنگی کشور، تصریح کرد: من فکر می کنم شاید بتوانیم این امر را جزو وظایف شورای عالی انقلاب فرهنگی قرار دهیم؛ لذا این شورا باید سریعتر سیاست ها و راهبردهای این بخش را مشخص و ابلاغ کند و مجلس هم کمک کند تا در جایی که نیاز به قانونگذاری است، این امر صورت گیرد تا کمتر شاهد برخورد سلیقه ای باشیم. 

وی تاکید کرد: نتیجه برخورد سلیقه ای، دور شدن جوانان از فرهنگ بومی و اسلامی و رو آوردن به شبکه های خارجی و ایجاد هرج و مرج در کشور است. 

نماینده مردم تهران در مجلس با تاکید بر اینکه باید مساله موسیقی و کنسرت ها در کشور حل شود، افزود: مردم، جوانان و هنرمندان کشور باید تکلیف خودشان را بدانند زیرا بدترین وضعیت بلاتکلیفی و برخورد سلیقه ای است که متاسفانه امروز در حوزه موسیقی با برخورد سلیقه ای مواجه هستیم. 

قوانین شفافی در عرصه موسیقی وجود ندارد 
عارف با اشاره به اینکه در این حوزه خلاء قانونی نداریم، توضیح داد: مشکل در این عرصه، نداشتن قانون شفاف است تا همه تکلیف خودشان را بدانند و موظف به اجرای قانون باشند. 

وی مقصر اصلی لغو کنسرت ها در چند وقت اخیر را برخوردهای سلیقه ای دانست و گفت: باید از برخوردهای سلیقه ای پرهیز کرد و اجازه داده شود نهادهای ذی ربط و مسئول، تصمیم نهایی را بگیرند. 

این نماینده مردم در مجلس دهم با بیان اینکه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باید در رابطه با برگزاری کنسرت و لغو آن پاسخگو باشد، تاکید کرد: وزیر فرهنگ در مقابل مجلس مسوول است و باید در برابر هر اقدامی پاسخگو باشد. 

وی با اشاره به اظهاراتی مبنی بر اینکه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، قهوه قهریه برای برخورد با چنین اتفاقاتی در اختیار ندارد، گفت: اگر وزیر فرهنگ نمی تواند مساله را حل کند، باید مشکلات را بیان کند تا پیگیری و حل شود. 

عارف گفت: مبنای تصمیم باید قانون باشد و همه باید به قانون وفادار و به اجرای آن موظف باشیم.


رضا صادقی هم لغو شده بود
نه ماه پیش هم کنسرت رضا صادقی خواننده موسیقی پاپ  در کرمان لغو شد. 

کنسرت رضاصادقی نیز سال گذشته در کرمان لغو شده بود

صادقی در متنی به مناسبت لغو این کنسرت آورده بود: «متاسفانه به دلایل همیشه مجهول، کنسرت کرمان کنسل شد. خیلی مشتاق بودم برای دیدن تک تک یارانم اما حیف... شاید بعد از مرگ که لقب‌های متفاوت به آدم وصل می‌شه، رازهای سر به مهر هم فاش بشه. به هر روی از تمام جانانم عذرخواهی می‌کنم».

نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۱
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۲
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۱۸ - ۱۳۹۵/۰۳/۲۸
0
0
ممنون از گزارش خوبتان
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۵۴ - ۱۳۹۵/۰۳/۳۰
0
0
تنها راه باقی مانده استیضاح وزیر ارشاد و عزل اوست
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

روحانی: نمی‌توانیم تا تابستان منتظر واکسن داخلی باشیم/ همه شرکت‌ها مجاز به واردات واکسن هستند

دولت کارآمد متکی به احزاب است/ آرا صندوق، موجودی کشور در بانک‌مرکزی سیاسی است

هنرمند پیشکسوت تلویزیون درگذشت

سایت جماران:سیدحسن خمینی طبق قانون رجل سیاسی است/کیهان وجام‌جم چرانعل وارونه می‌زنند

در گزارش دستگاه اطلاعاتی آمریکا درباره ایران چه نکاتی ذکر شده است؟

نحوه معرفی كانديدای انتخابات رياست‌جمهوری در «جبهه اصلاحات ايران» چگونه است؟

یارانه ماه رمضان امشب ۲۵ فروردین واریز می‌شود

افزایش ۲۵ درصدی حقوق کارکنان و بازنشستگان

کشف ۵۲ تن سیمان قاچاق در استان کرمان

میزان اثر بخشی واکسن کرونای مدرنا

پر بحث

فوری/علی زینی وند استاندار کرمان شد+ سوابق   (۱۰ نظر)

دوازده‌گانه‌ای برای سومین استاندار دولت دوازدهم؛ تا ریشه در آب است، امید ثمری هست   (۹ نظر)

فرماندار مستعفی ارزوئیه: خبری از درخواست جابجائی ام نشد؛ استعفا دادم   (۵ نظر)

دکتر حمیده واعظی سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع استانداری کرمان شد   (۴ نظر)

آتشی که دانشمند روشن کرد/ فرماندار: موضوع را پیگیری می‌کنیم   (۴ نظر)

بیل‌گیتس هم دلش می‌خواهد بازاریاب شبکه‌ای شود! اگر پولدار شوید مادرتان هم بیشتر دوست‌تان دارد   (۳ نظر)

هیچ مدیر مدرسه ای حق دریافت وجه در زمان ثبت نام را ندارد/چند مدیر را به خاطر این تخلف عزل کردیم   (۳ نظر)

ظریف رسم رفاقت را به جا آورد   (۳ نظر)

«سهام طلایی» طلایی شد   (۲ نظر)

اگر به کرونا مبتلا شوید کار چندانی از دست کسی برنمی‌آید/ پروتکل‌ها را جدی بگیرید/ به خاطر کمبود پرستار ساعات بالای اضافه‌کار داریم/ فوت همکار 34 ساله‌مان را باور نداریم/ دختر هشت‌ساله‌ام گریه می‌کند و می‌گوید چرا من را دیگر بغل نمی‌کنی!   (۲ نظر)

پرطرفدارترین ها

به مدیرانی که با آنان برخورد شد هشدار داده‌بودیم اما مورد کم‌توجهی قرار گرفت/ با تعدادی از دلالان و قاچاقچیان بازار مرغ و روغن برخورد شد/ به کسانی که به دنبال اخلال در امنیت استان هستند اجازه هیچ‌گونه تحرکی داده نخواهد شد/ در سال گذشته عملیات تروریستی عناصر وابسته به داعش در محل تجمع عزاداران حسینی در یکی از شهرستان‌های استان کرمان کشف و عوامل آن دستگیر شدند   ( نظر)

هنرمند پیشکسوت تلویزیون درگذشت   ( نظر)

مسئولان در آستانه انتخابات «حزب دوست» می‌شوند/ جنگ بی‌سابقه اقتصادی آمریکا علیه ایران را شکل‌گیری فضای امروز نباید نادیده گرفت/ اصلاح‌طلبان نمی‌دانند با کدام نامزد باید وارد انتخابات شوند   ( نظر)

سید حسن خمینی: راه حل مشکلات خیلی زیاد ما این است که به مردم برگردیم/ معنا ندارد که با نگاه تنگ نظرانه گروه‌هایی را از حق حضور در انتخابات محروم کنند/ تلگرام را فیلتر کردید؛ اما هست / مهم نیست چه کسی رئیس جمهور می‌شود؛ بلکه مهم این است که مردم او را رئیس جمهور کنند/ از برخی ممیزی‌ها خنده ام می‌گیرد   ( نظر)