کد خبر: ۱۳۸۰۴
تاریخ انتشار: ۲۹ خرداد ۱۳۹۵ - ۱۳:۰۰
ارسال به دوستان
ذخیره
اختصاصی گفتار نو/ گزارشی از یک خیانت
هیچکدام از ما از این ازدواج راضی نبودیم اما برای راضی نگه داشتن خانواده هایمان و از دست ندادن پشتوانه مالی تن به این زندگی داده بودیم. زندگی برای هر دوی ما روز به روز سخت تر می شد مریم هر روز اصرار داشت طلاق بگیریم و من هر دفعه به او یادآوری می کردم پدر من و تو شریک هستند و در صورتی که حرفی از طلاق بزنیم روابط تجاری آنها بر هم می خورد پس به ناچار باید بسوزیم و بسازیم.

گفتار نو/ مهدیه هاشمی:

در دایره اجتماعی کلانتری کرمان، مرد جوانی مضطرب بر روی صندلی جابجا می شد. عصبی و سرخورده به نظر می رسید. کمی رفتارش را زیر نظر گرفتم بعد از مدتی که از اضطرابش کاسته شد شروع به صحبت کرد: به اصرار خانواده هایمان به عقد هم درآمدیم. پدر من با پدر ملیحه شرکای تجاری بودند و این پیوند روابط تجاری آنها را مستحکم تر می کرد.

هیچکدام از ما از این ازدواج راضی نبودیم اما برای راضی نگه داشتن خانواده هایمان و از دست ندادن پشتوانه مالی تن به این زندگی داده بودیم. زندگی برای هر دوی ما روز به روز سخت تر می شد مریم هر روز اصرار داشت طلاق بگیریم و من هر دفعه به او یادآوری می کردم پدر من و تو شریک هستند و در صورتی که حرفی از طلاق بزنیم روابط تجاری آنها بر هم می خورد پس به ناچار باید بسوزیم و بسازیم و خودمان را به دست سرنوشت بسپاریم.

چند وقتی می شد ملیحه با دختری به نام زیبا آشنا شده بود و پس از چندی پای زیبا به خانه ما باز شد از همان لحظه اول که او را دیدم متوجه نگاه شیطانی و حرکات غیر عادی او شدم و این موضوع را چندین بار با همسرم در میان گذاشتم و از او خواستم تا قطع رابطه کنند اما ملیحه در پاسخم گفت: زیبا دختر خوبی است و خوب نیست دلش را بشکنی بهتر است با او دوست شوی. شنیدن این حرف از زبان ملیحه دور از انتظار نبود زیرا که او هیچ علاقه ای به من و زندگی با من نداشت.

ملیحه هر روز از زیبا برایم حرف می زد و رفت و آمد زیبا به خانه ما بیشتر و بیشتر می شد و حتی به جایی رسید که ملیحه من و زیبا را به بهانه ای در خانه تنها می گذاشت و بیرون می رفت. در اثر وسوسه های ملیحه و زیبا عاقبت تن به رابطه با زیبا دادم و اسیر هوای نفس شدم محبتی که این چند سال ملیحه از من دریغ کرده بود زیبا برایم جبران می کرد. 

ملیحه هر روز شاهد دیدارها و روابط من و زیبا بود و همچنان اصرار داشت تا از هم جدا شویم. ولی خانواده هایمان تهدیدمان کردند که در صورت طلاق هر دویمان را از ارث محروم  می کنند. کم کم ملیحه از طریق زیبا دوستانش را هم با من آشنا کرد و من که دیگر در منجلاب فساد افتاده بودم تن به هر رابطه ای می دادم. مشروبات الکلی پای ثابت مهمانی های ما بود و من هر روز بیشتر به الکل اعتیاد پیدا می کردم و بیشتر غرق می شدم.

بعد از مدتی ملیحه تقاضای طلاق داد و گفت حاضر نیست با فردی که فساد اخلاقی دارد و دایم الخمر است ادامه زندگی دهد. در عین ناباوری ملیحه از اتاق خواب من و روابط نامشروعم با زیبا و دوستانش عکس و فیلم تهیه کرده بود و به عنوان مدرک در اختیار خانواده هایمان گذاشت.
پدر و برادرانم از دیدن عکس و فیلم ها حسابی شوکه شده بودند در این بین زیبا هم از من فاصله گرفته بود. هیچکس حرفهایم را باور نمی کرد. یک روز شخص ناشناسی به من تلفن کرد و گفت: ملیحه 2 سال است که از طریق فضای مجازی با مردی آشنا شده و قصد ازدواج دارند و چون طلاقش نمی دادم با همدستی دوست پسر ملیحه و زیبا طرح دوستی و روابط نامشروع من را ریخته و اجرا کردند. و من به خاطر حماقت و ضعف ایمانم مهره سوخته این شطرنج شدم بازیگر فیلم سیاهی که خودم مقصر آن بودم.

دیگر برای زندگی مشترکمان هیچ دلیلی وجود نداشت پدر و برادرانم با دیدن فیلم فساد اخلاقی ام برایم خط و نشان کشیدند. و وقتی که ماجرا را برایشان تعریف کردم هیچکس باور نکرد و محکوم شدم که به همسرم تهمت می زنم. ملیحه هم بعد از اینکه به نیتش رسید با مظلوم نمایی نقش یک زن هجران کشیده که به او خیانت شده را بازی می کرد تا بتواند به راحتی از من طلاق بگیرید و با مرد مورد علاقه اش ازدواج کند.

حالا من مانده ام و اطرافیانی که به من به چشم مردی منحرف می نگرند. 


جنگ جنسیتی نیست
یکی از ویژگی های ازدواج، تعهد و پایبندی هر یک از همسران نسبت به یکدیگر و حقوق متقابل است به گونه ای که این تعهد شالوده زندگی مشترک است؛ در غیر اینصورت اعتماد متقابل بین همسران یا اعضای خانواده کمتر و کمتر خواهد شد. در سبب شناسی خیانت دلایل متعددی را می توان برشمرد که به دلیل تفاوت های فردی این دلایل یا عوامل، می تواند در افراد مختلف و جوامع گوناگون و حتی در زمان های (شرایط) مختلف، متفاوت باشد.

 باید بدانیم این فقط مردها نیستند که خیانت می کنند بلکه خانم ها نیز این کار را انجام می دهند. بنابراین بهتر است به جای اینکه این مشکل را به جنگ جنسیت تبدیل کنیم، به دنبال علت خیانت ها بگردیم.


ویلیام گلاسر روانشناس، بیان می دارد: زوج ها زندگی مشترکشان را با عشق شروع می کنند اما می بینند صمیمیت اولیه به تدریج رنگ می بازد. با گذشت زمان زندگی برخی از همسران به جدایی کشیده می شوداما اکثریت به زندگی مشترکشان با آهنگی یکنواخت و ملال آور ادامه می دهند وب رای تحمل این زندگی به مشروبات الکلی، پرخوری، استفاده از مواد مخدر یا ارتباطات نامشروع روی می آورند. 

به عقیده این روانشناس، مهمترین انگیزه زن و مرد متأهلی که به سوی روابط نامشروع کشیده می شود، تجربه مجدد صمیمیت فردی و جنسی است. چیزی که دیگ رآ« را در زندگی مشترکشان نمی یابند. بنابراین جذابیت روابط نامشروع بدین دلیل است که هیچ یک از طرفین، عیب جویی، سرزنش و شکوه نمی کنند یا نق نمی زنند. 


چهار اصل ساده برای جلوگیری از خیانت

به طور کلی می توان برای داشتن روابط سالم و پیشگیری از خیانت زناشویی، به چهار اصل مهم که برای هدایت و بهبود زندگی زناشویی مهم است، اشاره داشت:

1-اصل حمایت

عامل ناخشنودی همسرتان نباشید. برای این منظور اجتناب از رفتار خشمگینانه، اجتناب از قضاوت نامحترمانه، اجتناب از خواسته های خودخواهانه را مد نظر داشته باشید. از همسرتان تعریف و تمجید کنید و وی را در بحران های مختلف حمایت کنید.

2- اصل توجه

مهمترین نیازهای عاطفی همسرتان را برطرف کنید. در مورد زنان نیاز به صحبت، نیاز به محبت، نیاز به حمایت مالی و نیاز به عهد خانوادگی باید مورد توجه قرار گیرد. در مورد مردان نیز نیازهای جنسی، داشتن روابط مفرح، جلب توجه و تعریف و تمجید نیز مهم است.

بررسی خیانت و عواقب خائنانه اش

3- اصل زمان

زمانی را برای نشان دادن توجه غیر مشروط به همسرتان تعیین کنید و مقدار زمان با هم بودن را بیشتر کنید. در این زمان ها ترتیبی دهید همسرتان در کنار شما احساس راحتی کند و همواره در کنار شما بودن را ترجیح دهد.

4- اصل صداقت

به طور کامل با همسرتان صادق باشید. صداقت عاطفی، صداقت در امور گذشته، صداقت در زمان حال، صداقت در مورد آینده و صداقت در همه امور زندگی باید سرلوحه روابط شما باشد.


نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

انعقاد قرارداد میان ایران و روسیه برای خرید ۶۰ میلیون دوز واکسن اسپوتنیک وی

واکسن اسپوتنیک وی لختی خون ایجاد نمی‌کند

مسدود شدن راه‌های ارتباطی ۳۱ روستا بر اثر طوفان شدید در ریگان

تمام مسیرهای ورودی به پردیسان قائم، آرامستان و گلزار شهدای شهر کرمان مسدود شد

طغیان رودخانه شهداد در اثر بارندگی شدید/ ۳۷ منزل دچار آبگرفتگی شدند

استاندار کرمان: قوانین و مقررات از موانع اصلی تولید محسوب می‌شوند/ باید به قشر ضعیف تر جامعه راهکار بدهیم و آنها را توانمند کنیم

روحانی: نمی‌توانیم تا تابستان منتظر واکسن داخلی باشیم/ همه شرکت‌ها مجاز به واردات واکسن هستند

دولت کارآمد متکی به احزاب است/ آرا صندوق، موجودی کشور در بانک‌مرکزی سیاسی است

هنرمند پیشکسوت تلویزیون درگذشت

سایت جماران:سیدحسن خمینی طبق قانون رجل سیاسی است/کیهان وجام‌جم چرانعل وارونه می‌زنند

پربازدید ها

وقوع انفجار و تخریب دو واحد مسکونی در کرمان

در اثر ریزش معدن در فاریاب یک نفر جان باخت

۴۶۲ هزار و ۶۴۲ دز مجموع واکسن‌های تزریق شده در کشور است/۳۰۴ بیمار در کشور طی ۲۴ ساعته گذشته بر اثر کرونا جان خود را از دست دادند

مخدوش کردن پلاک جرم در جرم است

آیا می‌شود به ریشه کنی کرونا امیدوار بود

کشف ۵۲ تن سیمان قاچاق در استان کرمان

واکسن اسپوتنیک وی لختی خون ایجاد نمی‌کند

تمام مسیرهای ورودی به پردیسان قائم، آرامستان و گلزار شهدای شهر کرمان مسدود شد

میزان اثر بخشی واکسن کرونای مدرنا

طغیان رودخانه شهداد در اثر بارندگی شدید/ ۳۷ منزل دچار آبگرفتگی شدند

پر بحث

فوری/علی زینی وند استاندار کرمان شد+ سوابق   (۱۰ نظر)

دوازده‌گانه‌ای برای سومین استاندار دولت دوازدهم؛ تا ریشه در آب است، امید ثمری هست   (۹ نظر)

فرماندار مستعفی ارزوئیه: خبری از درخواست جابجائی ام نشد؛ استعفا دادم   (۵ نظر)

دکتر حمیده واعظی سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع استانداری کرمان شد   (۴ نظر)

آتشی که دانشمند روشن کرد/ فرماندار: موضوع را پیگیری می‌کنیم   (۴ نظر)

بیل‌گیتس هم دلش می‌خواهد بازاریاب شبکه‌ای شود! اگر پولدار شوید مادرتان هم بیشتر دوست‌تان دارد   (۳ نظر)

هیچ مدیر مدرسه ای حق دریافت وجه در زمان ثبت نام را ندارد/چند مدیر را به خاطر این تخلف عزل کردیم   (۳ نظر)

ظریف رسم رفاقت را به جا آورد   (۳ نظر)

«سهام طلایی» طلایی شد   (۲ نظر)

اگر به کرونا مبتلا شوید کار چندانی از دست کسی برنمی‌آید/ پروتکل‌ها را جدی بگیرید/ به خاطر کمبود پرستار ساعات بالای اضافه‌کار داریم/ فوت همکار 34 ساله‌مان را باور نداریم/ دختر هشت‌ساله‌ام گریه می‌کند و می‌گوید چرا من را دیگر بغل نمی‌کنی!   (۲ نظر)

پرطرفدارترین ها

هنرمند پیشکسوت تلویزیون درگذشت   ( نظر)

مسئولان در آستانه انتخابات «حزب دوست» می‌شوند/ جنگ بی‌سابقه اقتصادی آمریکا علیه ایران را شکل‌گیری فضای امروز نباید نادیده گرفت/ اصلاح‌طلبان نمی‌دانند با کدام نامزد باید وارد انتخابات شوند   ( نظر)

سید حسن خمینی: راه حل مشکلات خیلی زیاد ما این است که به مردم برگردیم/ معنا ندارد که با نگاه تنگ نظرانه گروه‌هایی را از حق حضور در انتخابات محروم کنند/ تلگرام را فیلتر کردید؛ اما هست / مهم نیست چه کسی رئیس جمهور می‌شود؛ بلکه مهم این است که مردم او را رئیس جمهور کنند/ از برخی ممیزی‌ها خنده ام می‌گیرد   ( نظر)