کد خبر: ۱۳۸۸۶
تاریخ انتشار: ۳۰ خرداد ۱۳۹۵ - ۱۱:۰۴
ارسال به دوستان
ذخیره
نمايندگان مجلس شوراي اسلامي طرح يك فوريتي تدوين كرده‌اند كه براساس آن ضمن تعيين سقف پرداختي ۱۰ ميليون براي حقوق‌ها، بر لزوم استرداد حقوق‌هاي نجومي به خزانه و افزايش حقوق كمتر از يك‌ونيم ميليون تومان تاكيد شده است.
نمايندگان خود دست به‌كار مي‌شوند. نه منتظر وعده نوبخت مي‌مانند و نه انتظار لايحه دولت را مي‌كشند، آنان طرحي را آماده مي‌كنند تا بتوانند هرچه زودتر به اتفاقاتي كه دامن‌گير دولت شده پايان دهند. رقم‌هاي نجومي فيش‌هاي حقوقي، در بحبوبه انتخاب اعضاي كميسيون‌هاي داخلي مجلس، نمايندگان را از اوضاع كشور غافل نساخت. اوضاع به هم ريخته‌اي كه چند روزي است با فضاسازي‌هاي رسانه‌اي سيل مخالفت‌ها از دولت را جاري ساخته، با دستور ويژه‌ رييس‌جمهور نيز التيام نمي‌گيرد تا مجلس جديد راهي براي برون رفت از آن پيدا كند.

به نوشته روزنامه اعتماد، اين راه كه ارايه طرحي يك فوريتي با عنوان «ساماندهي نظام پرداخت حقوق و مزايا» است، نخستين طرح مجلس دهمي‌ها خواهد بود كه نمايندگان با مشخص شدن تركيب كميسيون‌هاي مختلف، به استقبال آن مي‌روند. اين اقدام نمايندگان در حالي صورت مي‌گيرد كه پيش از اين حسن روحاني با دستوري ويژه از معاون اول خود خواست تا در اسرع وقت همه موارد تخلف و هرگونه سوءاستفاده در خصوص حقوق و پاداش‌هاي پرداختي به مديران در دستگاه‌هاي اجرايي را شناسايي كرده و وجوهي كه به ناحق پرداخت شده به بيت‌المال مسترد و مديران متخلف عزل شوند. پس از او نيز سخنگوي دولت وارد عمل شد.

نوبخت اين‌بار كه با عذرخواهي به شرح موضوع دريافتي‌ها مي‌پرداخت، از اصلاح قانون مديريت خدمات كشوري و مسدود كردن تمام راه‌هايي كه پاداش‌ها و پرداخت‌هاي غيرمتعارف را ايجاد مي‌كند با همكاري پارلمان تازه تشكيل شده خبر داد تا نخستين تعامل دولت و مجلس رقم بخورد. اقدامي كه نوبخت براي اصلاح آن اعلام آمادگي كرد، همان قانون مديريت خدمات كشوري و قوانين مربوط به برنامه سوم و پنجم توسعه است. قوانيني كه زمان تصويب آن به سال‌هاي ٨٦ و ٨٩ مي‌رسد و هيچ نشاني از دخالت دولت يازدهم در آن نيست، يك نكته را بر همگان روشن مي‌سازد و آن اينكه فيش‌هاي حقوقي منتشر شده طبق قوانين و مقررات به مديران پرداخت مي‌شود.

هرچند تا اينجاي كار به نظر مي‌رسيد اصلاح قانون مديريت خدمات كشوري بهتر از تخصيص دادن آن با تصويب قانوني ديگر شود، اما طرح مذكور امروز به جمع‌آوري امضا از نمايندگان مي‌رسد تا طي دو يا سه هفته ديگر به صحن مجلس فرستاده شود. «تعيين سقف ١٠ ميليون توماني براي حقوق‌ها»، «استرداد حقوق‌هاي بيش از سقف تعيين شده» و «اختصاص سهم مازاد حقوق‌هاي بالاي ١٠ميليون به افرادي با حقوق كمتر از يك و نيم ميليون و بازنشسته‌هاي با حقوق كمتر از يك و نيم ميليون» سه محور اساسي طرحي است كه طراح آن اميدوار است بتواند با يك فوريت و با بيش از ١٠٠ امضاي وكلاي ملت آن را به تصويب برساند.

طرح يك فوريتي ساماندهي چيست؟

نمايندگان مجلس شوراي اسلامي طرح يك فوريتي تدوين كرده‌اند كه براساس آن ضمن تعيين سقف پرداختي ۱۰ ميليون براي حقوق‌ها، بر لزوم استرداد حقوق‌هاي نجومي به خزانه و افزايش حقوق كمتر از يك‌ونيم ميليون تومان تاكيد شده است. نماينده مردم آمل در مجلس شوراي اسلامي با اعلام خبر تدوين طرح يك فوريتي ساماندهي نظام پرداخت حقوق و مزايا گفت: سقف حقوق مديران و مسوولان در اين طرح ١٠ ميليون تومان تعيين شده و هيچ فردي نمي‌تواند بيش از اين رقم دريافت كند. عزت‌الله يوسفيان‌ملا در گفت‌وگو با ايرنا افزود: «رييس‌جمهوري و رييس سازمان مديريت و برنامه‌ريزي بيان كردند كه بايد حقوق‌هاي نجومي را متوقف كنيم و حتي اين حقوق‌ها پس گرفته شود. در اين راستا ما براي پس‌گرفتن اين حقوق‌ها مي‌خواهيم قانوني را تهيه كنيم زيرا در حال حاضر پس گرفتن آن مشكل دارد، از اين رو مي‌خواهيم اين سخنان را به صورت قانوني درآوريم». طراح اين طرح يك فوريتي افزود: «هنوز هيج امضايي براي اين طرح جمع‌آوري نشده است ولي جمعي از نمايندگان براي امضاي اين طرح اعلام آمادگي كرده‌اند، جمع‌آوري امضاي اين طرح از امروز يكشنبه در مجلس آغاز مي‌شود». يوسفيان ملا خاطرنشان كرد: «بر‌اساس اين طرح حقوق افراد مختلف تا سقف ١٠ ميليون تومان تعيين شده و هيچ فردي نمي‌تواند بيش از اين حقوق دريافت كند، همچنين طبق اين طرح افرادي كه بالاتر از سقف مصوب حقوق دريافت كرده باشند بايد آن را بازگردانند». وي همچنين گفت: «در ماده ديگري از اين طرح پيش‌بيني شده است كه وجوه حاصله از مازاد حقوق بالاي سقف تعيين شده به حساب افرادي واريز خواهد شد كه مبلغ حقوق آنها كمتر از يك و نيم ميليون تومان است، اين سقف همچنين شامل بازنشستگاني كه حقوق كمتر از يك و نيم ميليون تومان دريافت مي‌كنند، مي‌شود.»

اينك بايد ديد طرحي كه در قالب يك ماده واحده و دو تبصره در دستور كار نمايندگان قرار خواهد گرفت و به نظر مي‌رسد راهكار خوبي براي جلوگيري از رقم‌هاي نجومي دارد، به عنوان نخستين مصوبه مجلس دهمي‌ها ثبت مي‌شود يا خير؛ مصوبه‌اي كه شايد بتواند سدي در برابر سيل انتقادات به دولت در يك سال آخر عمر آن باشد.
برچسب ها: ساماندهی حقوق
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

انعقاد قرارداد میان ایران و روسیه برای خرید ۶۰ میلیون دوز واکسن اسپوتنیک وی

واکسن اسپوتنیک وی لختی خون ایجاد نمی‌کند

مسدود شدن راه‌های ارتباطی ۳۱ روستا بر اثر طوفان شدید در ریگان

تمام مسیرهای ورودی به پردیسان قائم، آرامستان و گلزار شهدای شهر کرمان مسدود شد

طغیان رودخانه شهداد در اثر بارندگی شدید/ ۳۷ منزل دچار آبگرفتگی شدند

استاندار کرمان: قوانین و مقررات از موانع اصلی تولید محسوب می‌شوند/ باید به قشر ضعیف تر جامعه راهکار بدهیم و آنها را توانمند کنیم

روحانی: نمی‌توانیم تا تابستان منتظر واکسن داخلی باشیم/ همه شرکت‌ها مجاز به واردات واکسن هستند

دولت کارآمد متکی به احزاب است/ آرا صندوق، موجودی کشور در بانک‌مرکزی سیاسی است

هنرمند پیشکسوت تلویزیون درگذشت

سایت جماران:سیدحسن خمینی طبق قانون رجل سیاسی است/کیهان وجام‌جم چرانعل وارونه می‌زنند

پربازدید ها

سازوکار بررسی صلاحیت نامزدها پس از بررسی هیات‌های اجرائی چگونه است؟

مسئولان در آستانه انتخابات «حزب دوست» می‌شوند/ جنگ بی‌سابقه اقتصادی آمریکا علیه ایران را شکل‌گیری فضای امروز نباید نادیده گرفت/ اصلاح‌طلبان نمی‌دانند با کدام نامزد باید وارد انتخابات شوند

احمدی نژاد به من پیشنهاد معاون اولی برای انتخابات ۱۴۰۰ داد/ اگر آقای هاشمی بودند، حتما تشویق به حضور در انتخابات می‌کردند/ با درگذشت پدر، دولت آقای روحانی شعارهایش را فراموش کردند

آیا پس از سیدحسن حضور سیدابراهیم هم منتفی شده است؟

با آمدن آقای رئیسی مخالف هستم/ باید به چهره های جدید راه داد

مسیر کنونی کنکور با هم‌اندیشی و روش‌هایی کارآمد باید اصلاح شود

نحوه معرفی كانديدای انتخابات رياست‌جمهوری در «جبهه اصلاحات ايران» چگونه است؟

در گزارش دستگاه اطلاعاتی آمریکا درباره ایران چه نکاتی ذکر شده است؟

سیدحسن خمینی عزادار شد

فتوای آیت‌الله مکارم در خصوص روزه ‌گرفتن دختران ۹ ساله

پر بحث

فوری/علی زینی وند استاندار کرمان شد+ سوابق   (۱۰ نظر)

دوازده‌گانه‌ای برای سومین استاندار دولت دوازدهم؛ تا ریشه در آب است، امید ثمری هست   (۹ نظر)

فرماندار مستعفی ارزوئیه: خبری از درخواست جابجائی ام نشد؛ استعفا دادم   (۵ نظر)

دکتر حمیده واعظی سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع استانداری کرمان شد   (۴ نظر)

آتشی که دانشمند روشن کرد/ فرماندار: موضوع را پیگیری می‌کنیم   (۴ نظر)

بیل‌گیتس هم دلش می‌خواهد بازاریاب شبکه‌ای شود! اگر پولدار شوید مادرتان هم بیشتر دوست‌تان دارد   (۳ نظر)

هیچ مدیر مدرسه ای حق دریافت وجه در زمان ثبت نام را ندارد/چند مدیر را به خاطر این تخلف عزل کردیم   (۳ نظر)

ظریف رسم رفاقت را به جا آورد   (۳ نظر)

«سهام طلایی» طلایی شد   (۲ نظر)

اگر به کرونا مبتلا شوید کار چندانی از دست کسی برنمی‌آید/ پروتکل‌ها را جدی بگیرید/ به خاطر کمبود پرستار ساعات بالای اضافه‌کار داریم/ فوت همکار 34 ساله‌مان را باور نداریم/ دختر هشت‌ساله‌ام گریه می‌کند و می‌گوید چرا من را دیگر بغل نمی‌کنی!   (۲ نظر)

پرطرفدارترین ها

هنرمند پیشکسوت تلویزیون درگذشت   ( نظر)

مسئولان در آستانه انتخابات «حزب دوست» می‌شوند/ جنگ بی‌سابقه اقتصادی آمریکا علیه ایران را شکل‌گیری فضای امروز نباید نادیده گرفت/ اصلاح‌طلبان نمی‌دانند با کدام نامزد باید وارد انتخابات شوند   ( نظر)

سید حسن خمینی: راه حل مشکلات خیلی زیاد ما این است که به مردم برگردیم/ معنا ندارد که با نگاه تنگ نظرانه گروه‌هایی را از حق حضور در انتخابات محروم کنند/ تلگرام را فیلتر کردید؛ اما هست / مهم نیست چه کسی رئیس جمهور می‌شود؛ بلکه مهم این است که مردم او را رئیس جمهور کنند/ از برخی ممیزی‌ها خنده ام می‌گیرد   ( نظر)