کد خبر: ۱۵۶۷۱
تاریخ انتشار: ۲۵ مرداد ۱۳۹۵ - ۰۹:۵۰
ارسال به دوستان
ذخیره
بازار خودروی ایران در حال گذران روزگاری است که مجددا قرار است حال این صنعت خوب شود.
اعتماد نوشت:بازار خودروی ایران در حال گذران روزگاری است که مجددا قرار است حال این صنعت خوب شود.

 تازه‌ترين گزارش از ميزان توليد خودروسازان داخلي نشان مي‌دهد درچهار ماه ابتداي سال جاري طي چهار ماهه منتهي به تيرماه امسال، توليد خودروي سواري توسط خودروسازان داخلي كشور به مرز ۳۳۹ هزار و ۸۳۸ دستگاه رسيد كه در مقايسه با مدت مشابه خود در سال گذشته، رشد ٣/٣درصدي را نشان مي‌دهد.
 بررسي آمار توليد خودروسازان از روزهاي قبل از اوج‌گيري قيمت خودرو در سال‌هاي پيش از ٩٠ تاكنون نشان مي‌دهد كه اين بازار خودرو در فاصله سال‌هاي ٨٨ تاكنون روال افزايشي و نزولي ادامه دارد به گونه‌اي كه در فاصله سال‌هاي ٨٨ تا ٩٠ روال مجموع توليد خوردو در كشور افزايش نشان مي‌دهد و در فاصله سال‌هاي ٩١ تا پايان ٩٣ روال نزولي داشته است تا اينكه با افزايش توليدي كه در سال ٩٤ با گشايش برجام روي داد ميزان توليد افزايش يافت. حال همين روال افزايشي به سال جديد رسيده و در چهار ماهه سال جاري نسبت به چهار ماهه سال قبل ٣/٣ درصد رشد در توليد خودرو داشته‌ايم.
حال اگر بخواهيم روال توليد را به تفكيك هر بخش يعني سواري، وانت، اتوبوس، ميني بوس، كاميون و كاميونت نگاه كنيم هم به آمار قابل‌توجهي بر مي‌خوريم.
بر اساس گزارش آماري كه انجمن خودروسازان ايران از ميزان توليد خودرو در سال‌هاي ٨٨ تاكنون منتشر كرده و روي سايت اين انجمن وجود دارد در سال ٨٨ در كشور ١١٩٣٢٤٠ خودرو سواري توليد شده است كه اين ميزان در سال ٨٩ به ١٣٥٩٥٩٣ دستگاه خودرو سواري، در سال ٩٠ به ١٤٢٠٧٠٩ دستگاه خودرو رسيده كه روال صعودي مناسبي را به ثبت رسانده است اما به يك‌باره ميزان توليد خودروهاي سواري با شروع تشديد تحريم‌ها روال نزولي خود را آغاز كردند و در نهايت تا پايان سال ٩١ تعداد خودروهاي سواري توليدي در اين سال به ٧٨٨٣٥٧ دستگاه و در سال ٩٢ به ٦٢٤٧٤٩ دستگاه رسيد كه نسبت به سال‌هاي پيش از آن نزول قابل توجهي يافته بود ودر نتيجه قيمت محصولات داخلي هم شيب افزايشي خود را در پيش گرفته بودند.
با شروع دولت يازدهم و آغاز مذاكرات برجام كمي اين روال بهبود يافت و موجب شد تا در سال ٩٣ با رشد توليد خودرو سواري در طول يك سال مواجه شويم، در اين سال خودروسازان در مجموع ٩٥٨٣٣٩ دستگاه توليد كردند. هرچند به نظر مي‌رسيد اين روال در سال ٩٤ با اجراي برجام ادامه يابد اما آمار انجمن خودروسازان نشان مي‌دهد كه در پايان سال ٩٤ ميزان توليد خودروهاي سواري كاهش يافته و به ٨٩٢٦٠٠ دستگاه رسيده است كه نسبت به سال ٩٣ كاهش ٦٥٧٣٩ دستگاهي را نشان مي‌دهد.

در چهار ماهه ابتداي سال جاري هم ٣٣٩٨٣٨ دستگاه خودرو سواري توليد شده كه نسبت به چهار ماهه ابتداي سال ٩٤، ٣/٣ درصد افزايش داشته است.
اين آمارها در بخش‌هاي ديگر هم حكايت‌هاي مختلفي دارد و در برخي موارد خبر از كاهش چشمگير برخي خودروها در خطوط توليد خودروسازي‌ها دارد. به گونه‌اي كه مثلا در خط‌توليد وانت در فاصله شش سال توليد وانت با نزول شديد از ١٩٣٩٦٧ دستگاه خودروي وانت به ٧٣١٨٧دستگاه رسيده است كه خبر از خروج برخي خودروهاي وانت از خطوط توليد دارند. اين امر در توليد ميني بوس و اتوبوس هم مشهود است به گونه‌اي كه توليد ميني‌بوس از ٣٦٦٢ در سال ٨٨ به ٥١١ دستگاه در سال ٩٤ رسيده است كه به افت بيش از ٣١٥١ دستگاه يعني نزديك به بيش از ٨٠درصد كاهش توليد رسيده است.

البته در سال ٩٣ توليد اين خودرو در مقايسه با سال پيش از آن كمي رشد داشته است اما به‌طور كل روال نزولي ميني بوس در سال‌هاي گذشته به سمت صفر شدن توليد برخي خودرو و حذف نام برخي از ‌اين خودروها ادامه داشته است.  توليد اتوبوس هم همين قاعده را رعايت كرده است و خطوط اتوبوس‌سازي كشور كه در پايان سال ٨٨ در مجموع ٣١١١ دستگاه اتوبوس توليد كرده بودند با كاهش تقاضا و فروش اين خودرو‌ها در پايان سال ٩٤ تنها به ٦٩٦ دستگاه رسيده است و در چهار ماهه ابتداي سال جاري هم بنا به اعلام وزارت صنعت، معدن و تچارت چهار خط توليد اتوبوس متوقف شده و توليد آنها به صفر رسيده است.

گويا در خطوط توليد خودروهاي سنگين روال كاهشي در اين سال‌هاي مرسوم شده است به گونه‌اي كه توليد كاميون از ٣٠٥٦٦ دستگاه در سال ٨٨ به ٩٨٤٤ دستگاه كاهش يافته است. روالي كه در سال ٩٢ به هفت هزار دستگاه رسيده بود. وزارت صنعت، معدن و تجارت چندي پيش رسما از صفر شدن توليد برخي خودروها خبر داده بود، اين در حالي است كه دولت خروج خودروهاي فرسوده سنگين را در دستور كار خود دارد و موظف است طبق دستور‌العمل قبلي توليدات جديد را جايگزين خودروهاي فرسوده قديمي كند؛ موضوعي كه به نظر مي‌رسد با توجه به كاهش توليد خطوط توليدي اين خودروها با جايگزيني خودروهاي دست دوم خارجي جبران شده است.
آمارهاي انجمن خودروسازان نشان مي‌دهد طي سال‌هاي گذشته چه در پيش از روزهاي تشديد تحريم‌ها و چه در دوران تشديد تحريم‌ها و حتي هم‌اكنون كه روزهاي پسابرجام را پشت سر مي‌گذاريم روال توليد خودرو روزهاي پر فراز و نشيبي را داشته‌ و به ترتيب در فاصله سال‌هاي ٨٨ تا ٩٤ به ترتيب ٥٤٦/٤٢٤/١ دستگاه، ٧٧١/٥٩٩/١دستگاه، ٧٣٧/٦٥٣/١ دستگاه، ٠٥١/٩٢٤ دستگاه، ٧٣٧٠٦٠ دستگاه، ١١٣١٢٨٧ دستگاه و در سال ٩٤ در مجموع ٩٧٦٨٣٦ خودرو توليد شده است. اين بدان معني است كه آرزوي توليد خودروي بالاي يك ميليون دستگاه تنها در سال‌هاي ٨٨، ٨٩، ٩٠و ٩٣ محقق شده است.
برچسب ها: خودرو
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

رئیس جمهور: دستگاه‌های مسوول تمام تلاش خود را برای جلوگیری از موج چهارم بیماری کرونا در کشور بکار گیرند

مونسان: کرمان مقصد اصلی گردشگران خارجی می‌شود/ تمدید فرصت استفاده از تسهیلات صنایع دستی تا پایان اسفند/ طرح زیرگذر باغ شاهزاده ماهان  غیرقابل توجیه است

ما قیمت گذاری می‌کنیم اما در بازار یک اتفاق دیگر می‌افتد

بهزاد نبوی رییس و سیدحسین مرعشی نایب رئیس جبهه اصلاحات شدند

اطلاعیه مهم وزارت اطلاعات از خنثی شدن یک عملیات تروریستی در غرب کشور

روحانی: من می ترسم پشت پرده دستی در کار باشد که بخواهند مردم را از انتخابات مایوس کنند و بگویند اراده دست ما است نه دست شما، شما مردم کاره ای نیستید/ ما می‌توانستیم از برجام خارج شویم ولی آن را حفظ کردیم؛ برای به کرسی نشاندن حرف‌مان

نظارت صداوسیما بر اینترنت مثل سپردن هوافضا به اتحادیه مینی‌بوس‌رانی است

فرماندار بافت: ۲ روستای شهرستان بافت قرنطینه شدند

۸۳ درصد اقتصاد کرمان تحت تأثیر کرونا قرار گرفته

تخصیص ارز مورد نیاز خرید واکسن از هند

پر بحث

فوری/علی زینی وند استاندار کرمان شد+ سوابق   (۱۰ نظر)

دوازده‌گانه‌ای برای سومین استاندار دولت دوازدهم؛ تا ریشه در آب است، امید ثمری هست   (۹ نظر)

فرماندار مستعفی ارزوئیه: خبری از درخواست جابجائی ام نشد؛ استعفا دادم   (۵ نظر)

دکتر حمیده واعظی سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع استانداری کرمان شد   (۴ نظر)

آتشی که دانشمند روشن کرد/ فرماندار: موضوع را پیگیری می‌کنیم   (۴ نظر)

بیل‌گیتس هم دلش می‌خواهد بازاریاب شبکه‌ای شود! اگر پولدار شوید مادرتان هم بیشتر دوست‌تان دارد   (۳ نظر)

هیچ مدیر مدرسه ای حق دریافت وجه در زمان ثبت نام را ندارد/چند مدیر را به خاطر این تخلف عزل کردیم   (۳ نظر)

ظریف رسم رفاقت را به جا آورد   (۳ نظر)

ماجرای تخلفات فروش منازل سازمانی آب منطقه ای کرمان چه بود؟   (۲ نظر)

«سهام طلایی» طلایی شد   (۲ نظر)