کد خبر: ۱۵۶۸۸
تاریخ انتشار: ۲۶ مرداد ۱۳۹۵ - ۰۹:۳۴
ارسال به دوستان
ذخیره
احمدی‌نیاز:
یک وکیل دادگستری نسبت به توهین‌هایی که اخیرا به رییس‌جمهور صورت گرفته واکنش نشان داد و گفت: تعقیب این موضوع تکلیفی برای قوه قضاییه، حقی برای رییس جمهور و تکلیفی برعهده معاونت حقوقی ریاست جمهوری برای حمایت و حراست و حفظ شان جایگاه ریاست جمهوری است.
یک وکیل دادگستری نسبت به توهین‌هایی که اخیرا به رییس‌جمهور صورت گرفته واکنش نشان داد و گفت: تعقیب این موضوع تکلیفی برای قوه قضاییه، حقی برای رییس جمهور و تکلیفی برعهده معاونت حقوقی ریاست جمهوری برای حمایت و حراست و حفظ شان جایگاه ریاست جمهوری است.

حسین احمدی نیاز در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: توهین به مقامات کشور از جمله رییس‌جمهور جرم محسوب می‌شود و قانونگذار این موضوع را جرم انگاری کرده و قانون مجازات اسلامی تصریحا این مساله را بیان کرده و برای آن مجازات درنظر گرفته است.

وی افزود: طبق قانون جرم سیاسی مصوب سال 94 ، توهین به رییس جمهور جرم سیاسی تلقی می‌شود و باید در دادگاه خاص و با حضور هیات منصفه تشکیل شود اما موضوع اساسی تفاوت بین توهین و انتقاد است.  آن‌چه که در قانون جرم سیاسی بیان شده بیشتر درباره افرادی است که از رییس‌جمهور انتقاد می‌کنند، البته انتقاد از رییس‌جمهور حق طبیعی شهروندان، احزاب و منتقدان است اما باید بدانیم که بین انتقاد و توهین تفاوت وجود دارد.

وی با بیان این‌که « آن‌چه که در روزهای اخیر نسبت به رییس جمهور صورت گرفته، انتقاد محسوب نمی‌شود»، گفت:  در  انتقاد کلمات رکیک و وهن‌آمیز نباید وجود داشته باشد؛ در حالی که ما شاهد بودیم در عبارات بعضی از آقایان کلمات رکیک وجود دارد؛ بنابراین عمل مجرمانه تلقی می‌شود و قانونگذار هم این موضوع را جرم‌انگاری کرده است و با عنایت به این‌که از جنبه عمومی برخوردار است نیازمند شکایت شاکی خصوصی نیست بلکه قوه قضاییه و دادستان می‌تواند نسبت به تعقیب کیفری کسانی که اقدام به توهین به رییس‌جمهور کرده‌اند برخوردهای لازم را کند؛ البته معاونت حقوقی ریاست جمهوری هم در این راستا می‌تواند اقدامات حقوقی را برای دفاع از رییس جمهور به عمل آورد.

این وکیل دادگستری افزود: واقعیت این است که رییس‌جمهور منتخب یک ملت است و اگر چه بردباری و سعه صدر از خصاص یک رییس جمهور مطلوب و خوب است؛ اما نباید این موضوع به نحوی باشد که جایگاه و کرامت رییس‌جمهور هم زیر سوال برود؛ لذا به لحاظ جرم‌انگاری مساله و تصریح آن در قانون می‌طلبد برای حفظ نظم عمومی و کرامت و جایگاه ریاست جمهوری این مساله تحت تعقیب قرار گیرد و رییس‌جمهور هم بعدا می‌تواند براساس همان خصلت گذشت و  جوانمردی و بردباری که دارد از این مساله گذشت کند.

وی تاکید کرد: تعقیب این موضوع تکلیفی برای قوه قضاییه، حقی برای رییس‌جمهور و تکلیفی برعهده معاونت حقوقی ریاست جمهوری برای حمایت و حراست و حفظ شان جایگاه ریاست جمهوری است؛ لذا نباید معاونت حقوقی ریاست جمهوری مماشاتی در این زمینه داشته باشد. البته با بررسی ادوار مختلف ریاست جمهوری می‌بینیم در همه ادوار توهین هایی به روسای جمهور صورت گرفته و  معاونت حقوقی هم در همه ادوار اقدام به طرح دعوا و شکایت از این توهین کنندگان کرده است.

وی در پایان گفت:  قوه قضاییه می‌تواند مستقیما به موضوع توهین به رییس جمهور ورود پیدا کند زیرا توهین به رییس‌جمهور با توهین به اشخاص عادی فرق می‌کند.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

محسن هاشمی و جهانگیری نامزدهای حزب کارگزاران برای معرفی به جبهه اصلاحات

تماس‌های مشکوک درباره زنده بودن سرنشینان از آفریقا بود

چهار زلزله صبح چهارشنبه فاریاب کرمان خسارت نداشت

جایگاه صنایع دستی در استان مشخص نیست

چرا باید احمدی نژاد ترور شود؟

۹۶ درصد دست نانوایان آلودگی دارد

بودجه‌ی تازه‌ای که مجلس برای صداوسیما تراشید: ۷۰ درصد درآمد‌های تبلیغات مسابقات ورزشی!

حمله مسلحانه گروهک تروریستی جیش الظلم به خودروی سپاه در سراوان

امکانات نداریم/ به حمایت بیشتر استاندار و مدیریت بحران کشور نیاز داریم/تجربه مبارزه با ملخ صحرایی در باغات را نداریم/جازموریان کانون تکثیر ملخ صحرایی می شود/ناوگان سمپاشی و خودروها نیاز به تجهیز و تعمیر دارند

میراث فرهنگی در عرصه دیپلماسی تاثیر زیادی دارد/ برخی به دنبال گرفتن حافظه تاریخی ایران هستند

پربازدید ها

حمله مسلحانه گروهک تروریستی جیش الظلم به خودروی سپاه در سراوان

مادر سردار شهید علی شفیعی آسمانی شد

مرعشی: سیاست عرصه واقعیت‌هاست/ سیاست‌مداران اصلاح‌طلب نباید هیچ‌گاه خودشان را اسیر آرمان‌های روشنفکرانشان کنند/ سیاست‌مدار کسی است که در بدترین شرایط می‌تواند راهی را برای پیشرفت کشور باز کند/ پایگاه اجتماعی لاریجانی قوی نیست

چرا باید احمدی نژاد ترور شود؟

3015 صندوق اخذ رای برای انتخابات ریاست جمهوری و 4267 برای انتخابات شوراها در نظر گرفته شده / آغاز ثبت‌نام انتخابات شوراها از 20 اسفندماه

پیام تسلیت جمعیت توسعه و آزادی استان کرمان به مناسبت درگذشت والده شهید شفیعی

فشارها بر نهاد جمعی اصلاح‌طلبان در تعارض با اهمیت مشارکت مردم در انتخابات است

بحث ترور من جدی است / مسائلی که اطلاع دارم را ضبط کرده ام و در چند جای مطمئن قرار داده ام

چرا هنوز بايدن به برجام بازنگشته است؟

محسن هاشمی و جهانگیری نامزدهای حزب کارگزاران برای معرفی به جبهه اصلاحات

پر بحث

فوری/علی زینی وند استاندار کرمان شد+ سوابق   (۱۰ نظر)

دوازده‌گانه‌ای برای سومین استاندار دولت دوازدهم؛ تا ریشه در آب است، امید ثمری هست   (۹ نظر)

فرماندار مستعفی ارزوئیه: خبری از درخواست جابجائی ام نشد؛ استعفا دادم   (۵ نظر)

دکتر حمیده واعظی سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع استانداری کرمان شد   (۴ نظر)

آتشی که دانشمند روشن کرد/ فرماندار: موضوع را پیگیری می‌کنیم   (۴ نظر)

بیل‌گیتس هم دلش می‌خواهد بازاریاب شبکه‌ای شود! اگر پولدار شوید مادرتان هم بیشتر دوست‌تان دارد   (۳ نظر)

هیچ مدیر مدرسه ای حق دریافت وجه در زمان ثبت نام را ندارد/چند مدیر را به خاطر این تخلف عزل کردیم   (۳ نظر)

ظریف رسم رفاقت را به جا آورد   (۳ نظر)

ماجرای تخلفات فروش منازل سازمانی آب منطقه ای کرمان چه بود؟   (۲ نظر)

«سهام طلایی» طلایی شد   (۲ نظر)