کد خبر: ۱۵۷۲۷
تاریخ انتشار: ۲۶ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۱:۳۹
ارسال به دوستان
ذخیره
دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری‌های سلول‌های بنیادی معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری شیوع بیماری‌های ژنتیکی و نادر در کشور را ناشی از ازدواج‌های فامیلی دانست و گفت: برای درمان این بیماری‌ها از روش اصلاح ژن یا ژن‌درمانی که شاخه‌ای از پزشکی ترمیمی است، استفاده می‌شود که در آن با سلول‌های مهندسی شده اقدام به اصلاح سلول‌های بیمار می‌شود.
دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری‌های سلول‌های بنیادی معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری شیوع بیماری‌های ژنتیکی و نادر در کشور را ناشی از ازدواج‌های فامیلی دانست و گفت: برای درمان این بیماری‌ها از روش اصلاح ژن یا ژن‌درمانی که شاخه‌ای از پزشکی ترمیمی است، استفاده می‌شود که در آن با سلول‌های مهندسی شده اقدام به اصلاح سلول‌های بیمار می‌شود.

به گزارش ایسنا دکتر امیر علی حمیدیه با اشاره به فناوری « اصلاح ژن» (GENE EDITING) اظهار کرد: در ژن‌درمانی پزشکان تلاش می‌کنند با ایجاد تغییراتی در ساختار ژنتیکی انسان، بدن را به انجام کاری تازه که تا پیش از این قادر به انجام آن نبوده است، وادار کنند. یکی از مشکلات بیماری‌هایی با منشأ ژنتیک این است که برای درمان آنها، باید سلول‌های اندام‌هایی را که نشانه‌های بیماری در آنها ظاهر شده است، تغییر داده و آنها را اصلاح کنیم.

حمیدیه دسترسی به همه سلول‌هایی را که نشانه‌های بیماری در آن‌ها ظاهر است، مستلزم ایجاد مقدمات لازم برای این کار دانست و گفت:  از آنجا که در بیماری‌هایی با منشأ ژنتیکی، عامل مولد بیماری یک کد ژنتیکی تغییر یافته است که نقص ناشی از آن تقریبا در همه سلول‌ها یافت می‌شود، درمان این گروه از بیماران با مشکلات و محدودیت‌های بسیاری همراه است. از این رو منظور از ژن درمانی مجموعه‌ای از روش‌های درمانی است که طی آن با ترمیم و رفع عیب ژن، بیماری را درمان می‌کنند.

دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری‌های سلول‌های بنیادی معاونت علمی ریاست جمهوری فناوری اصلاح ژن را شاخه‌ای از علم سلول‌های بنیادی توصیف کرد و ادامه داد: در این روش وارد سلول می‌شویم و با شناسایی نقص ژنتیکی سلول با انجام دستکاری‌هایی بر روی آن، سلول را به نوعی باز ساخت و ایرادات را تصیح می‌کنیم.

حمیدیه با بیان اینکه ازدواج‌های خویشاوندی در ایران منجر به افزایش بیماری‌های کمیاب و نادر ژنتیکی شده است، خاطر نشان کرد: اصولا در کشورهای خاورمیانه بیماری‌های ژنتیکی،  بسیار شایع است که در نتیجه آن شاهد بیماری‌های نادر و گاهی صعب‌العلاج هستیم که این بیماری‌های نادر در بسیاری از مناطق دنیا شیوع ندارند.

وی در خصوص اقدامات صورت گرفته در ستاد توسعه سلول‌های بنیادی در زمینه درمان بیماری‌های ژنتیک در کشور اظهار کرد: از سال گذشته ستاد توسعه علوم و فناوری‌های سلول‌های بنیادی کارگروه ژنتیک و  سلول‌های بنیادی را تشکیل داده است که بیش از 50 نفر از دانشگاه‌های وزارت بهداشت و وزارت علوم  و همچنین مراکز جهاد دانشگاهی در آن عضویت دارند. 

بر اساس این گزارش، در این خصوص سال گذشته با حمایت ستاد توسعه علوم و فناوری‌های سلول‌های بنیادی اولین سمپوزیوم سلول‌های بنیادی و ژنتیک در پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری، وابسته به وزارت علوم برگزار شد و امسال نیز دومین سمپوزیوم سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی را پیش رو خواهیم داشت.
برچسب ها: اصلاح ژن
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

از افت سرمایه‌گذاری در بخش‌های مولد علی رغم درآمد 700 میلیارد دلاری نفت وتنزل رتبه ايران در رتبه فساد تا تبدیل منابع آب کشور به ابزار محبوبیت‌طلبی و رشد قارچ گونه 13 بانک

برای همیشه تفکر خطرناک لیبرالی را از قاموس سیاسی مملکت کنار بگذاریم/ مردم از رأی دادن به اصلاح طلبان سرخورده شده اند/ دولت بنفش با شعار های فریبنده و دروغین رأی این مردم را تصاحب کرد/ شما و دولتتان مسئول تمام مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم و مسائل نابسامان کشور هستید

کنار کشیدن از صندوق رای، مشکلات را حل نمی کند/ شورای نگهبان مهربان تر برخورد کند

رئیس جمهور: دستگاه‌های مسوول تمام تلاش خود را برای جلوگیری از موج چهارم بیماری کرونا در کشور بکار گیرند

مونسان: کرمان مقصد اصلی گردشگران خارجی می‌شود/ تمدید فرصت استفاده از تسهیلات صنایع دستی تا پایان اسفند/ طرح زیرگذر باغ شاهزاده ماهان  غیرقابل توجیه است

ما قیمت گذاری می‌کنیم اما در بازار یک اتفاق دیگر می‌افتد

بهزاد نبوی رییس و سیدحسین مرعشی نایب رئیس جبهه اصلاحات شدند

اطلاعیه مهم وزارت اطلاعات از خنثی شدن یک عملیات تروریستی در غرب کشور

روحانی: من می ترسم پشت پرده دستی در کار باشد که بخواهند مردم را از انتخابات مایوس کنند و بگویند اراده دست ما است نه دست شما، شما مردم کاره ای نیستید/ ما می‌توانستیم از برجام خارج شویم ولی آن را حفظ کردیم؛ برای به کرسی نشاندن حرف‌مان

نظارت صداوسیما بر اینترنت مثل سپردن هوافضا به اتحادیه مینی‌بوس‌رانی است

پر بحث

فوری/علی زینی وند استاندار کرمان شد+ سوابق   (۱۰ نظر)

دوازده‌گانه‌ای برای سومین استاندار دولت دوازدهم؛ تا ریشه در آب است، امید ثمری هست   (۹ نظر)

فرماندار مستعفی ارزوئیه: خبری از درخواست جابجائی ام نشد؛ استعفا دادم   (۵ نظر)

دکتر حمیده واعظی سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع استانداری کرمان شد   (۴ نظر)

آتشی که دانشمند روشن کرد/ فرماندار: موضوع را پیگیری می‌کنیم   (۴ نظر)

بیل‌گیتس هم دلش می‌خواهد بازاریاب شبکه‌ای شود! اگر پولدار شوید مادرتان هم بیشتر دوست‌تان دارد   (۳ نظر)

هیچ مدیر مدرسه ای حق دریافت وجه در زمان ثبت نام را ندارد/چند مدیر را به خاطر این تخلف عزل کردیم   (۳ نظر)

ظریف رسم رفاقت را به جا آورد   (۳ نظر)

ماجرای تخلفات فروش منازل سازمانی آب منطقه ای کرمان چه بود؟   (۲ نظر)

«سهام طلایی» طلایی شد   (۲ نظر)