کد خبر: ۱۵۷۵۲
تاریخ انتشار: ۲۷ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۰:۰۲
ارسال به دوستان
ذخیره
به سفارش يکي از دوستانم تصوير زيبا و آرايش شده از خودم را به عنوان عکس پروفايل در يکي از شبکه هاي اجتماعي انتخاب کردم و اندکي بعد اين موضوع باعث دردسر عظيم زندگي ام شد...
گفتارنو؛ خانم جوان که با وجود دو فرزند با درخواست جدي طلاق از سوي همسرش روبرو شده است ضمن مراجعه به مشاور اجتماعي پليس گفت: از وقتیکه با فضای مجازی آشنا شدم زندگیم در سراشیبی سقوط قرار گرفته است.
خانم جوان می گوید: قبل از خرید تلفن همراه با قابلیت اتصال به فضای مجازی برنامه هاي کاربردي تلفن همراه بي اطلاع بودم و تنها از يک تلفن همراه ساده براي برقراري تماس استفاده مي کردم تا اين که در پي رفت و آمد با برخي دوستان با نرم افزارهاي موجود در تلفن هاي همراه هوشمند و شبکه هاي اجتماعي آشنا شدم. به ترغيب آن ها و عليرغم مخالفت همسرم يک تلفن همراه هوشمند خريدم و از آن پس با تعدادي از دوستان و اعضاي فاميل عضو گروه هايي در تعدادي از شبکه هاي مجازي شدم و دائم با اشتراک فيلم، عکس و اطلاعات مختلف در خصوص برنامه هاي آشپزي، اقدامات روزانه، مسافرت، خواص دارويي مواد و ديگر محتواي شبكه هاي اجتماعي با هم در ارتباط بوديم.
از همان روزهای نخست وقت زيادي از وقتم صرف اين ارتباطات مجازي مي شد واین باعث شده بود از همسر و فرزندانم غافل شوم.
کم کم همسرم بر سر این موضوع با من مخالفت می کرد و دليل مخالفتش را مشغولي دائم به سرگرمي هاي کاذب و کم توجهي به فرزندان عنوان مي كرد و از من مي خواست همچون گذشته وقت بيشتري را براي امور منزل و فرزندانمان بگذارم اما من زياد به تذکراتش اهميت نمي دادم.
تا اينکه پس از مدتي به سفارش يکي از دوستان تصويري زيبا و آرايش شده از خودم را به عنوان عکس پروفايلم در يکي از شبکه هاي اجتماعي انتخاب کردم و اندکي بعد اين موضوع خودش باعث دردسر عظيمي در زندگي ام شد.
ژس از مدتی فردی با ارسال تصاویر و پیام های عاشقانه به من ابراز علاقه می کرد و من هم از روی کنجکاوی گاهی بعضی از پیام هایش را جواب می دادم تا اين که همسرم به طرز رفتار و سرگرمي تمام وقت من با تلفن همراه شک کرد و چند نوبت به طور مخفيانه تصاوير و پيام هاي تلفن همراهم را بررسي و در نهايت به طور قاطع در رابطه با برخي ارتباطات مجازي ام از من بازخواست کرد.
در ابتدا سعي کردم او را متقاعد کنم گاهي دست يابي به عکس و اطلاعات ديگران در فضاي مجازي بدون خواست و اراده فرد نيز قابل انجام است و وقوع اين مسائل در اين محيط ها عادي و ناشي از سوء تفاهم يا جابه جا شدن يک عدد و رقم است و هيچ گونه ارتباط دو طرفه اي بين من و آن فرد که زن يا مرد بودنش هم مشخص نيست وجود ندارد. اما همسرم با مشاهده برخي پيام هاي رسيده و پاسخ هاي هرچند کوتاه و بي اهميت من به آن ها به ويژه ديدن عکس پروفايلم به هيچ يک از توجيهاتم توجه نکرد و حتي موضوع را با والدينم درميان گذاشت و اين گونه بود که روابطمان به سردي و جار و جنجال کشيد. طوري که وساطت و پادرمياني بزرگترها هم نتوانست تفکر و تصميم همسرم را تغيير دهد.
در حال حاضر همسرم با وجود دو فرزند با قاطعيت قصد جدايي دارد و تا کنون تنها وساطت فاميل باعث جلوگيري از طلاقمان شده اما کاش در اين شرايط مي توانستم به او ثابت کنم در ارتباطات مجازي من هيچ گونه ارتباط دو طرفه اي وجود نداشته و من عاشق زندگي ام هستم اما افسوس که به دليل مراوده هاي مجازي خالي از منطق ديوار بي اعتمادي بدجور بين من و همسرم قامت راست کرده است.
نظرکارشناس:
اکثر شبکه هاي اجتماعي که توليداتي نو ظهور و اساسا داراي خواستگاه بيگانه و غيربومي هستند و از نقطه نظر اهداف توليدکنندگان و گستره بهره برداري با سبک زندگي ما فاصله بسيار دارند .
اين توليدات نوظهور با شعار اشتراک افکار عمومي و کاهش فاصله بين انسان ها خيلي زود وارد زندگي اقشار مختلف در جوامع هدف شده و علي رغم ظرفيت هاي بهره برداري مفيد و موثر در کسب دانش و توسعه ارتباطات انساني، در برخي مواقع به شکل نادرست مورد استفاده قرار مي گيرند مانند ارتباطات مجازي بيهوده و خالي از فايده که تنها براي کاربران تبديل به ابزار سرگرمي شده و وقت زيادي از افراد را بدون اين که بازخورد و بهره خاصي داشته باشند معطوف خود مي کنند.
ايجاد فاصله بين زوجين و افراد خانواده، تحميل برخي هزينه هاي غيرضروري به افراد، تنش عاطفي منجر به تيرگي روابط و پيامدهايي همچون طلاق، کاهش ارتباطات چهره به چهره، کاهش تمايل به حضور در فعاليت هاي اجتماعي، بروز ارتباطات خارج از عرف و موازين اخلاقي، ترويج مسائل مغاير با فرهنگ و ارزش هاي بومي، ايجاد زمينه سواستفاده از تصاوير و اطلاعات خصوصي افراد و صدها مورد ديگر از جمله آسيب هاي مادي و معنوي استفاده نابجا از امکانات و ابزارهاي ارتباطي نوين است که لازم است با توجه به ظرفيت هاي سو استفاده از اين فن آوري ها در ابتدا فرهنگ استفاده از آنها را فراگرفته و سپس آنها را هوشمندانه و به صورت هدفمند مورد بهره برداري قرار دهيم چراکه برخي از تبعات حاصل از اين مراودات مجازي مانند سوء ظن، بدگماني و کاهش اعتماد بين افراد به ويژه زوجين در مواردي غيرقابل جبرانند.

برچسب ها: فضای مجازی
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

رئیس کل دادگستری کرمان: شعب ویژه رسیدگی به تخلفات انتخاباتی در کرمان تشکیل شد/ معاون سیاسی استاندار: داوطلبان شرکت در انتخابات شورای شهر تا ۲۵ اسفندماه جاری مهلت دارند برای دریافت گواهی عدم سوءپیشینه اقدام کنند

روحانی: آژانس جای بازی سیاسی نیست/ هر وقت تحریم برداشته شود ما بدون استثنا به تعهداتمان برمی‌گردیم/ برجام کم و زیاد نمی‌شود

کدام دستگاه می‌تواند ادعا کند بحث جوانان به ما ربط ندارد؟/ اعتبار به اندازه کافی وجود دارد اما هماهنگی وجود ندارد

محسن هاشمی و جهانگیری نامزدهای حزب کارگزاران برای معرفی به جبهه اصلاحات

تماس‌های مشکوک درباره زنده بودن سرنشینان از آفریقا بود

چهار زلزله صبح چهارشنبه فاریاب کرمان خسارت نداشت

جایگاه صنایع دستی در استان مشخص نیست

چرا باید احمدی نژاد ترور شود؟

۹۶ درصد دست نانوایان آلودگی دارد

بودجه‌ی تازه‌ای که مجلس برای صداوسیما تراشید: ۷۰ درصد درآمد‌های تبلیغات مسابقات ورزشی!

پر بحث

فوری/علی زینی وند استاندار کرمان شد+ سوابق   (۱۰ نظر)

دوازده‌گانه‌ای برای سومین استاندار دولت دوازدهم؛ تا ریشه در آب است، امید ثمری هست   (۹ نظر)

فرماندار مستعفی ارزوئیه: خبری از درخواست جابجائی ام نشد؛ استعفا دادم   (۵ نظر)

دکتر حمیده واعظی سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع استانداری کرمان شد   (۴ نظر)

آتشی که دانشمند روشن کرد/ فرماندار: موضوع را پیگیری می‌کنیم   (۴ نظر)

بیل‌گیتس هم دلش می‌خواهد بازاریاب شبکه‌ای شود! اگر پولدار شوید مادرتان هم بیشتر دوست‌تان دارد   (۳ نظر)

هیچ مدیر مدرسه ای حق دریافت وجه در زمان ثبت نام را ندارد/چند مدیر را به خاطر این تخلف عزل کردیم   (۳ نظر)

ظریف رسم رفاقت را به جا آورد   (۳ نظر)

ماجرای تخلفات فروش منازل سازمانی آب منطقه ای کرمان چه بود؟   (۲ نظر)

«سهام طلایی» طلایی شد   (۲ نظر)