کد خبر: ۱۵۸۳۸
تاریخ انتشار: ۳۰ مرداد ۱۳۹۵ - ۰۹:۲۴
ارسال به دوستان
ذخیره
ابهام آمارهای صادراتی از رویا تا واقعیت
عمده‌ترین دلیل افزایش صادرات غیرنفتی در چهار ماه نخست سال جاری به رشد چشمگیر صادرات پتروشیمی با 41 و 51 صدم درصد و سایر کالاها با 20 و 71 صدم درصد اختصاص دارد.
عمده‌ترین دلیل افزایش صادرات غیرنفتی در چهار ماه نخست سال جاری به رشد چشمگیر صادرات پتروشیمی با 41 و 51 صدم درصد و سایر کالاها با 20 و 71 صدم درصد اختصاص دارد.

«ابهام در آمارهای صادراتی». به نظر می رسد این تازه ترین حربه منتقدان دولت برای ضعیف نشان دادن عملکرد تجاری دولت یازدهم است. این اتفاق در شرایطی رخ داد که دولت یازدهم در سرو سامان دادن به تجارت رسمی پس از گذشت حدود سه سال توانست به موفقیت های خوبی دست پیدا کند و بر این ساسا  برخی منتقدان تلاش کردند با پیش کشیدن آمارهای صادراتی روند عملکرد تجاری دولت را زیر سوال ببرند.  

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین این اتهام زنی در شرایطی رخ داده که بر اساس اطلاعات منتشر شده از سوی گمرک جمهوری اسلامی ایران اخبار منتشر شده مبني بر وجود ابهام در آمار صادرات غيرنفتي غیر واقعی است چرا که آمار تجارت خارجي براساس جداول رديف‌هاي تعرفه‌اي مندرج در كتاب مقررات صادرات و واردات استخراج مي‌شود و كاملاً صحيح است.

صادرات قطعي كالاهاي غيرنفتي طي چهار ماهه اول سال‌جاري 21 و 11 صدم درصد افزايش داشته و در مدت يادشده 16 ميليارد و 308 ميليون دلار انواع كالاي غيرنفتي به خارج از كشور صادر شده است كه بر اين اساس تراز تجاري كشورمان در مدت مزبور مثبت بوده و در مجموع با 3 ميليارد و 443 ميليون دلار مازاد تراز تجاري مواجه بوده‌ايم.

آمار اعلام شده براي چهار ماهه نخست سال‌جاري نيز همانند ماه‌هاي گذشته، همان‌گونه كه در پورتال گمرك جمهوري اسلامي ايران نيز با جزئيات كامل قرار داده شده است؛ با احتساب ميعانات گازي بوده و رشد 36 و 37 صدم درصدي و 21 و 11 صدم درصدي وزن و ارزش صادرات كشور نيز با وجود كاهش 19 و 75 صدم و 8 و 77 صدم درصدي وزن و ارزش اين كالا رخ داده است. علت برداشت اشتباهي برخي رسانه‌ها عدم دقت كافي در آمارهاي اوليه ارائه شده توسط گمرك بوده است. در آمارهاي اوليه منتشره توسط گمرك درخصوص آمار صادرات غيرنفتي، جهت تسريع در اطلاع‌رساني، آمارهاي صادرات به‌صورت كلي اعلام شده و ميعانات گازي نيز به جاي اعلام در رديفي مجزا، در جمع كل صادرات لحاظ شده است. با اين وجود، با دقت در اقلام عمده مندرج در متن اولين نسخه تحليل مقدماتي گمرك ايران، مشاهده مي‌شود كه ميزان صادرات ميعانات گازي به‌عنوان عمده‌ترين قلم، به همراه سهم آن از كل صادرات كشور، در ابتداي گزارش درج شده است.

در گزارش تكميلي گمرك ايران نيز حجم صادرات ميعانات گازي اعلام و در چهار ماهه اول سال‌جاري 2 ميليارد و 912 ميليون دلار ميعانات گازي به خارج صادر شده كه در مقايسه با مدت مشابه سال قبل 8 و 77 صدم درصد كاهش داشته است.

عمده‌ترين دليل افزايش صادرات غيرنفتي در مدت يادشده به رشد چشمگير صادرات پتروشيمي با 41 و 51 صدم درصد و ساير كالاها با 20 و 71 صدم درصد اختصاص دارد. بنابراين مجموع كل صادرات غيرنفتي با احتساب ميعانات گازي در چهار ماهه اول سال‌جاري به 16 ميليارد و 308 ميليون دلار رسيد. اين رقم در چهار ماهه اول سال گذشته با احتساب ميعانات گازي 13 ميليارد و 465 ميليون دلار بود.

همچنين جهت شفاف‌سازي اذهان عمومي، درباره علت رشد صادرات در چهار ماهه نخست سال‌جاري، بايد گفت كه اقلام صادراتي كشور در چهار ماهه نخست سال‌جاري، عمدتاً با افزايش صادرات روبه‌رو بوده‌اند، به طوري كه تنها 20 قلم اول صادرات كه بيش از 60 درصد از كل آن را به خود اختصاص داده‌اند، با وجود كاهش قابل توجه كالاهايي همچون ميعانات گازي، پلي‌اتيلن، متانول، اوره و... باز هم در مجموع رشدي 34 درصدي در وزن و 25 درصدي در ارزش دلاري را به خود ديده‌اند. همچنين در تير ماه، ميزان بالايي از گازهاي طبيعي مايع شده براي نخستين بار از ابتداي سال‌جاري تاكنون، از كشور صادر شده است كه از خانواده گروه كالايي بوتان و پروپان به‌شمار مي‌رود و اين كالا به تنهايي بالغ بر 10 درصد از كل صادرات را دربرگرفته است كه افزوده شدن اين رقم به صادرات، به تنهايي براي بيان علت رشد صادرات كشور در چهار ماهه نخست امسال در مقايسه با مدت مشابه سال گذشته كفايت مي‌كند.
برچسب ها: صادرات غیرنفتی
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

فعال اصلاح‌طلب: انتخابات شبیه 92 است و تکثر کاندیدا داریم

نامزدهای انتخاباتی هم اکنون نسبت به دریافت گواهی عدم سوءپیشینه اقدام کنند

علی لاریجانی: در صورت کاندیداتوری اسحاق جهانگیری، وارد رقابت انتخابات ریاست‌جمهوری نمی‌شوم

امام جمعه کرمان: برای مهار ویروس کرونا در ایام نوروز مشارکت عمومی لازم است/ مردم در انتخابات مشارکت حداکثری داشته باشند

مرعشی: خاتمی در مراوده با حاکمیت تعلل کرده است/ واکنش‌های شدید از هر دو سو نیز نشان‌دهنده سازنده بودن این نامه‌نگاری است

ظرف چند روز آینده مشکل مرغ در استان حل خواهد شد

کرونای انگلیسی در استان کرمان گریبان 9 نفر را گرفته است

جهانگیری: هیچ کشوری از دوستان شفیق و نزدیک ایران و دیگران به طور رسمی از ما نفت خریداری نکرده اند/ در جلسه‌ای در حضور رهبر معظم انقلاب یکی از آقایان مدعی شده بود که فردی را می‌شناسد که می‌تواند روزانه دو میلیون بشکه نفت بفروشد/ همه فقط مدعی بودند و نتوانستند حتی یک بشکه نفت بفروشند/ در روز‌های پایان سختی‌ها هستیم

کلاس های دبیرستان زینبیه جیرفت کانکسی است/نادیده گرفتن نیازهای آموزشی دانش آموزان عشایری باعث تبعات زیادی از جمله ترک تحصیل می شود

پیش بینی کاهش دما در کرمان/در مناطق شرقی و جنوب شرق وزش باد را داریم

پربازدید ها

شرکت زرین رویا از میان دانشجویان دانشگاه شهید باهنر کرمان نیرو جذب می‌کند

درآمد روستائیان کرمان رتبه 30 کشور و درآمد شهری رتبه 31 کشور است/آموزش عالی ما بهره ور نیست/کرمان در مصرف آب در کشور دومین استان بعد از خوزستان است

ظرف چند روز آینده مشکل مرغ در استان حل خواهد شد

با کمیابی سرمایه در کشور مواجه هستیم/هزینه فرصت انرژی در اقتصاد ما بالاست/بهره وریِ پایین، به همه واحدهای تولیدی سرایت کرده است/علامت هایی که به تولیدکننده می دهیم، با آرمان ها و ارزش هایی که شعارش را می دهیم، در تضاد هستند

پر بحث

فوری/علی زینی وند استاندار کرمان شد+ سوابق   (۱۰ نظر)

دوازده‌گانه‌ای برای سومین استاندار دولت دوازدهم؛ تا ریشه در آب است، امید ثمری هست   (۹ نظر)

فرماندار مستعفی ارزوئیه: خبری از درخواست جابجائی ام نشد؛ استعفا دادم   (۵ نظر)

دکتر حمیده واعظی سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع استانداری کرمان شد   (۴ نظر)

آتشی که دانشمند روشن کرد/ فرماندار: موضوع را پیگیری می‌کنیم   (۴ نظر)

بیل‌گیتس هم دلش می‌خواهد بازاریاب شبکه‌ای شود! اگر پولدار شوید مادرتان هم بیشتر دوست‌تان دارد   (۳ نظر)

هیچ مدیر مدرسه ای حق دریافت وجه در زمان ثبت نام را ندارد/چند مدیر را به خاطر این تخلف عزل کردیم   (۳ نظر)

ظریف رسم رفاقت را به جا آورد   (۳ نظر)

ماجرای تخلفات فروش منازل سازمانی آب منطقه ای کرمان چه بود؟   (۲ نظر)

«سهام طلایی» طلایی شد   (۲ نظر)