کد خبر: ۱۵۸۷۶
تاریخ انتشار: ۳۰ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۱:۲۹
ارسال به دوستان
ذخیره
پژوهشگران می‌گویند بدرفتاری با دختران در دوران کودکی، چه جسمی باشد چه روانی، احتمال مرگ زودهنگام آنها را در بزرگسالی افزایش می‌دهد.
سلامت آنلاین، بدرفتاری با کودکان،‌ پدیده‌ای شایع در بسیاری از نقاط جهان است و سایه شومش تا پایان عمر بر سر فرد باقی خواهد ماند. اکنون پژوهش جدیدی، که در نشریه JAMA Psychiatry منتشر شده، مشخص کرده است بدرفتاری با دختران در کودکی می‌تواند بسیار مخرب‌تر از آنچه باشد که تاکنون تصور می‌شده است. 
 
پژوهشگران دانشگاه نورث‌وسترن در آمریکا برای انجام این مطالعه از حدود ۶۳۰۰ مرد و زن بزرگسال خواستند تجربیاتشان را در زمینه بدرفتاری‌های جسمی و روانی در کودکی گزارش کنند. سپس وضعیت سلامت این افراد را به مدت ۲۰ سال تحت نظر گرفتند. در پایان این دوره طولانی، معلوم شد زنانی که گزارش کرده بودند در کودکی مورد بدرفتاری قرار گرفته‌اند، ظرف این ۲۰ سال بیش از زنانی که هیچ گونه بدرفتاری را با آنها نشده بود در معرض خطر مرگ قرار داشتند. 
 
نکته مهم این پژوهش آن بود که چنین تفاوتی در میان مردان مشاهده نشد. یعنی خطر مرگ در مردانی که می‌گفتند در کودکی با آنها بدرفتاری شده با مردانی که مورد بدرفتاری قرار نگرفته بودند ظرف این ۲۰ سال تفاوتی نداشت. 
 
دکتر ادیت چن، سرپرست گروه پژوهش از دپارتمان روانشناسی در دانشگاه نورث‌وسترن، می‌گوید: «برای ما بسیار مهم است که نه فقط به آثار روانی بدرفتاری با کودکان بپردازیم، بلکه ببینیم احتمالا چه آثار سوئی بر سلامت جسمانی آنها خواهند گذاشت.» 
 
این مطالعه نمی‌تواند بدقت معلوم ‌کند که چرا بدرفتاری با کودکان می‌تواند سلامت و زندگیشان را در بزرگسالی به خطر اندازد. با این حال، پژوهشگران گمان می‌کنند بدرفتاری خطر بروز مشکلات روانی خاصی، از جمله افسردگی، را در زنان افزایش می‌دهد، و به این ترتیب غیرمستقیم بر سلامت جسمانی آنها نیز آثار نامطلوبی می‌گذارد. به‌علاوه، بدرفتاری با کودکان می‌تواند در سنین جوانی آنها را به فعالیت‌هایی نظیر مصرف مواد مخدر بکشاند که طبعا برای سلامتشان مضر و خطرناک است. 
 
به گفته این پژوهشگران بدرفتاری با کودکان می‌تواند عامل بروز برخی تغییرات زیستی،‌ مانند التهاب مزمن، شود که خطر بروز بیماری‌های خطرناکی همچون بیماری‌های قلبی را افزایش خواهد داد. 
 
نکته مبهم دیگر این است که هنوز دقیقا معلوم نیست چرا این آثار عمدتا در میان زنان مشاهده می‌شود؛ هرچند توضیحاتی اجمالی برای آن ارائه شده است. چن می‌گوید: «به گمان ما نحوه مواجهه مردان و زنان با استرس متفاوت است، یا شاید پاسخ‌های زیستی زنان و مردان به استرس تفاوت داشته باشد.» 
 
یکی از مشکلات مطالعه اخیر آن است که صرفا بر گزارش شخصی افراد مبتنی بوده است. به همین دلیل پژوهش‌های بیشتری لازم است تا بتوان این رابطه را بدرستی فهمید و توضیح داد. 

چن در این باره توضیح می‌دهد: «اگر این پژوهش را بتوان برای افرادی انجام داد که دادگاه گواهی می‌کند در کودکی مورد بدرفتاری واقع شده‌اند و باز هم به همین نتایج رسید، آنگاه با اطمینان بیشتری می‌توان گفت زنانی که از بدرفتاری دوران کودکی جان سالم به در برده‌اند در معرض خطر مرگ زودرس قرار دارند. طبعا چنین افرادی خواهند توانست با در پیش گرفتن سبک زندگی سالم برخی از این خطرات را خنثی کند.» 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

جزئیاتی از نامه 37 صفحه‌ای خاتمی به مقام معظم رهبری

اختلاف وحدتی‌ها و ائتلافی‌ها در جریان اصولگرا

با ارتقا برخی بخش‌های شهرستان کرمان به شهرستان موافقم

مصونیت واکسن کرونا هفت تا هشت ماه بیشتر نیست

عطریانفر: جهانگیری هنوز به جمع‌بندی نرسیده

علم الهدی: متاسفانه زن و همسر در خانه همدیگر را با اسم کوچک صدا می‌زنند

پیرهادی: قالیباف گفته بنای کاندیداتوری در ⁧انتخابات ۱۴۰۰ را ندارد

از افت سرمایه‌گذاری در بخش‌های مولد علی رغم درآمد 700 میلیارد دلاری نفت وتنزل رتبه ايران در رتبه فساد تا تبدیل منابع آب کشور به ابزار محبوبیت‌طلبی و رشد قارچ گونه 13 بانک

برای همیشه تفکر خطرناک لیبرالی را از قاموس سیاسی مملکت کنار بگذاریم/ مردم از رأی دادن به اصلاح طلبان سرخورده شده اند/ دولت بنفش با شعار های فریبنده و دروغین رأی این مردم را تصاحب کرد/ شما و دولتتان مسئول تمام مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم و مسائل نابسامان کشور هستید

کنار کشیدن از صندوق رای، مشکلات را حل نمی کند/ شورای نگهبان مهربان تر برخورد کند

پر بحث

فوری/علی زینی وند استاندار کرمان شد+ سوابق   (۱۰ نظر)

دوازده‌گانه‌ای برای سومین استاندار دولت دوازدهم؛ تا ریشه در آب است، امید ثمری هست   (۹ نظر)

فرماندار مستعفی ارزوئیه: خبری از درخواست جابجائی ام نشد؛ استعفا دادم   (۵ نظر)

دکتر حمیده واعظی سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع استانداری کرمان شد   (۴ نظر)

آتشی که دانشمند روشن کرد/ فرماندار: موضوع را پیگیری می‌کنیم   (۴ نظر)

بیل‌گیتس هم دلش می‌خواهد بازاریاب شبکه‌ای شود! اگر پولدار شوید مادرتان هم بیشتر دوست‌تان دارد   (۳ نظر)

هیچ مدیر مدرسه ای حق دریافت وجه در زمان ثبت نام را ندارد/چند مدیر را به خاطر این تخلف عزل کردیم   (۳ نظر)

ظریف رسم رفاقت را به جا آورد   (۳ نظر)

ماجرای تخلفات فروش منازل سازمانی آب منطقه ای کرمان چه بود؟   (۲ نظر)

«سهام طلایی» طلایی شد   (۲ نظر)