کد خبر: ۱۶۲۸
تاریخ انتشار: ۱۰ فروردين ۱۳۹۴ - ۱۳:۰۱
ارسال به دوستان
ذخیره

اقتصاد> صنعت و معدن: ارزش سرمايه‌گذاري معادن در حال بهره‌برداري در سال 92 نسبت به سال ۹۱ معادل 50.8 درصد افزايش داشته است.

به گزارش خبرنگار تابناک اقتصادی، در سال 92 از كل مبلغ 12 هزار و 980 ميليارد ريال سرمايه‌گذاري در بخش معدن حدود 34.4 درصد آن توسط بخش عمومي و حدود 65.6 درصد توسط بخش خصوصي انجام شده است؛ در صورتي كه در سال 91 حدود 48.9 درصد سرمايه‌گذاري توسط بخش عمومي و 51.1 درصد توسط بخش خصوصي انجام گرفته بود. سرمايه‌گذار سال 92 نسبت به سال 91 در بخش عمومي حدود 6.3 درصد و در بخش خصوصي 93.7 درصد افزايش نشان مي‌دهد.

نتايج نشان مي‌دهد در سال 92 ارزش سرمايه‌گذاري در معادن در حال بهره‌برداري كشور 12 هزار و 980 ميلارد ريال بوده است و در بين فعاليت‌هاي مختلف، سنگ آهن، مس و سنگ تزئيني به ترتيب با 6123، 2248 و 1187 ميليارد ريال بيشترين سرمايه‌گذاري را داشته‌اند. در بين استان ها كرمان، يزد و خراسان جنوبي به ترتيب با 4680، 1780 و 1330 ميليارد ريال بيشترين سرمايه‌گذاري سالانه را دارا بوده‌اند.

از كل 12980 ميليارد ريال سرمايه‌گذاري در سال 92 مبلغ 10 هزار ميليارد ريال مربوط به ماشين‌آلات، ابزار و وسايل كار با دوام 32 ميليارد ريال مربوط به وسايل نقليه، 269 ميليارد ريال مربوط به لوازم و تجهيزات اداري، 1247 ميليارد ريال مربوط به ساختمان و تاسيسات، 284 ميليارد ريال مربوط به راه اختصاصي، 375 ميليارد ريال مربوط به توسعه و اكتشاف، 25 ميليارد ريال مربوط به نرم‌افزارهاي رايانه‌اي و بالاخره 697 ميليارد ريال مربوط به ساير سرمايه‌گذاري‌ها بوده است.


تعداد معادن 2.4 درصد افزايش يافت

بررسي عملكرد معادن در حال بهره‌برداري سال 92 در مقايسه با سال 91 نشان مي‌دهد كه تعداد معادن در حال بهره‌برداري كشور در سال 92 با 129 مورد افزايش، 2.4 درصد رشد داشته است.

از نظر تعداد در سال 92، 3.1 درصد معادن كشور در اختيار بخش عمومي و مابقي در اختيار بخش خصوصي بوده‌اند. در سال 91، 3.6 درصد معادن كشور در اختيار بخش عمومي و بقيه در اختيار بخش خصوصي بوه‌اند.

نتايج به دست آمده از آمارگيري نشان مي‌دهد كه مجموعا 94640 نفر در معادن در حال بهره‌برداري كشور به كار اشتغال داشته‌اند كه از اين تعداد 22808 نفر كارگر ساده، 26258 نفر كارگر ماهر، 3904 نفر تكنسين، 5146 نفر مهندسين، 15579 نفر شاغلان امور حمل و نقل و 20946 نفر شاغلان امور اداري و مالي بوده‌اند. تعداد شاغلان با 9718 نفر افزايش حدود 11.4 درصد و جبران خدمات شاغلان با 32.6 ميليارد ريال افزايش، 36.2 درصد رشد داشته اند.


ارزش افزوده معدن 18 درصد افزايش يافت

ارزش افزوده معادن در حال بهره‌برداري در سال 92 نسبت به سال 91، 18 درصد افزايش داشته است. استان‌هي كرمان، يزد و آذربايجان شرقي به ترتيب با 37176، 26399 و 3911 ميليارد ريال بيشترين ارزش افزوده را داشته‌اند.

ارزش فزوده حاصل از معادن در حال بهره‌برداري كشور در سال 92، بالغ بر 93432 ميلارد ريال بوده است و در بين فعاليت‌هاي مختلف، معادن سنگ آهن، سنگ مس و سنگ تزئيني به ترتيب با 52611، 15234 و 6285 ميليارد ريال بالاترين ارزش افزوده را داشته‌اند.


د
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

مراسم تنفیذ سیزدهمین دوره ریاست‌جمهوری ۱۲ مرداد برگزار می‌شود

روحانی: بخشی از واقعیت را به مردم نگفتیم؛ چون نمی‌شد و مفید نبود / می‌ترسیدم وحدت ملی صدمه ببیند؛ بسیاری از مسائل را به جان خریدیم / طبق چارچوب اعلامی رهبری می‌توانستیم به برجام بازگردیم؛ اما جای دیگری برای ما گرفتاری ایجاد کرد

دولت آینده دغدغه ی واردات و تولید واکسن نخواهد داشت/ تحویل 14 میلیون دُز واکسن خریداری شده از سبد کواکس

اگر رییسی به سهم خواهی‌ها تن بدهد با مشکل مواجه می‌شود/ مجلس به وزیر زن رای اعتماد نمی‌دهد/ طرح صیانت از فضای مجازی بسیار بی رحمانه برای دو دولت است

فرد پشت طرح «صیانت» می گوید پهنای باند برای اینستاگرام محدود خواهد شد / اینستاگرام پلاس ایرانی را راه می اندازیم

استاندار کرمان: آماده استقرار بیمارستان‌های صحرایی هستیم

استاندار کرمان: آماده استقرار بیمارستان‌های صحرایی هستیم

سازمان سنجش: نتایج اولیه کنکور ۱۴۰۰ تا دوشنبه ۱۰ مرداد اعلام می‌شود

جهانگیری: در مقطعی از تلویزیون به عنوان «اتاق شیطان یاد» می‌شد، اما امروز در همه روستاها از تجهیزات دنیای ارتباطات استفاده می‌شود / نباید زمانی که با یک پدیده جدید روبرو می شویم تنها به فکر عوارض سیاسی و اجتماعی و ممنوعیت استفاده از آن باشیم / اینترنت از مواضع آشکار عدالت خواهی است / امروز نمی‌توان به مردم دروغ گفت / امکانپذیر نیست که در دنیای امروز مطلبی را از مردم مخفی و یا بر آنها تحمیل کرد

دوگانگی اصلاح طلب و اصلاح طلبی معضل امروز است/ با کنار رفتن اصلاح طلبان از قدرت جریان فرصت طلب هم کناره گیری خواهند کرد

پر بحث

فوری/علی زینی وند استاندار کرمان شد+ سوابق   (۱۰ نظر)

دوازده‌گانه‌ای برای سومین استاندار دولت دوازدهم؛ تا ریشه در آب است، امید ثمری هست   (۹ نظر)

آتشی که دانشمند روشن کرد/ فرماندار: موضوع را پیگیری می‌کنیم   (۵ نظر)

دکتر حمیده واعظی سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع استانداری کرمان شد   (۴ نظر)

ظریف رسم رفاقت را به جا آورد   (۳ نظر)

حذف علی لاریجانی از انتخابات ریاست‌جمهوری   (۳ نظر)

پس از کرونا بازآموزی دروس پایه در مقطع ابتدایی ضروری است/ نظام آموزشی کشور تئوری محور است   (۲ نظر)

جلسات ما سیاهی‌لشکر ندارد/ با کسی در زمینه‌ی داستان شوخی و تعارف ندارم/آبرو و اعتبار برآمده از سبک زندگی و زیست آدم‌هاست /موفقیت نویسنده‌ها برآمده از رنج و دردها و سخت‌هایی است که کشیده‌اند   (۲ نظر)

شرق: شلیک یک یا چند موشک به اسرائیل زمین بازی را عوض می‌کند و ایران در معرض محکومیت بین‌المللی قرار می‌گیرد/ جوان: اگر اقدام مشخصی در زمینه ترور شهید فخری زاده صورت نگیرد، دشمن برای تهدیدات ایران ارزش چندانی قائل نمی‌شود/ایران: پیوند دادن ترور شهید فخری زاده با برجام بی‌پایه است؛ مگر در سال 88 که شهید مسعود علی‌محمدی ترور شد، اساساً برجامی وجود داشت؟   (۲ نظر)

در انتخابات 1400 شرکت کنیم حتی اگر شکست بخوریم/ تحریم‌های اقتصادی آمریکا، به رای آوردن جریان اصولگرایی کمک می‌کند/نواصولگرایان دارند از تاکتیک های اصلاح طلبان استفاده می‌کنند/ حذف رقیب برای آینده انقلاب اسلامی، آفت بد و خطرناکی است   (۲ نظر)